Najbardziej inteligentne psy - ranking najmądrzejszych ras psów

Podobają nam się inteligentne psy, których działania oglądamy często na filmach. Oczywiście filmowe dokonania owczarków niemieckich czy border collie są często przerysowane i uwypuklone. Jednak psy są jednymi z najbardziej inteligentnych zwierząt na świecie. Wyjaśniamy jakie psy są najmądrzejsze. Przedstawiamy ranking najbardziej inteligentnych ras i opisujemy małe i duże inteligentne rasy.

Jakie psy są najmądrzejsze

Jakie są najbardziej inteligentne psy - kryteria oceny ras pod względem inteligencji

W powszechnym wyobrażeniu, psy uchodzą za najbardziej inteligentne zwierzęta na świecie. Mądre psy współpracują z człowiekiem od zarania dziejów. Jest to pierwsze zwierzę, jakie człowiek udomowił i wykorzystywał do pomocy przy polowaniu, pilnowaniu stad i obejścia, ostrzeganiu przed intruzami. Psy uznawane są za najbardziej inteligentne, gdyż kontaktują się z człowiekiem i z nim współpracują. Tymczasem lista najinteligentniejszych zwierząt na świecie plasuje psa dopiero na 8 miejscu, po małpach, słoniach, delfinach, papugach i ośmiornicach.

Jakie psy są najmądrzejsze? Ocenia się, że IQ psa można przyrównać do IQ dwuletniego dziecka. Jakie kryteria stosuje się, aby wybrać najbardziej inteligentne psy. Pod względem inteligencji ocenia się tylko poszczególne rasy, chociaż prawdopodobnie najbardziej inteligentne są kundelki. Jednak psów nierasowych nie da się oszacować pod względem inteligencji. Nie można tu dokonać porównania, bo każdy pies jest inny.

Aby wybrać najinteligentniejsze rasy psów stosuje się takie kryteria, jak posłuszeństwo i szybkość uczenia się. Mądre psy potrafią zapamiętać i opanować polecenia i zadania do wykonania po zaledwie kilku powtórzeniach. Naukowy ranking określa mądre psy to te najbardziej posłuszne i szybko uczące się. Jednak całkowita ocena inteligencji ras psów nie jest do końca możliwa, gdyż psy, podobnie jak ludzie, mają różne rodzaje inteligencji oraz stopnia kreatywności i radzenia sobie z problemami. Na przykład psy niezależne, które same rozwiązują problemy, nie są najbardziej posłuszne i nie będą uważane za inteligentne według ludzkich kryteriów.

Warto pamiętać, że najinteligentniejsze rasy psów wymagają szkolenia i doświadczonego opiekuna, który umie je uczyć. Dopiero wtedy mądre psy mogą wykazać swój potencjał i stać się współpracownikiem człowieka. Wiele osób przyjmujących psa, czy będzie to pies rasowy czy kundelek, uważa, że pies się sam nauczy. Jest to duży błąd. Musimy włożyć wysiłek w odpowiednie wychowanie psa, aby był on posłuszny i nie sprawiał kłopotów. Oczywiście musimy ocenić jakie komendy pies powinien znać i wykonywać i jakie będą potrzebne dla psa rodzinnego i domowego.

Lista najbardziej inteligentnych psów

Ranking najbardziej inteligentnych psów został stworzony przez profesora psychologii Stanleya Corena, autora książki “Inteligencja psów”.

Najbardziej inteligentne psy - ranking:

 1. border collie,
 2. pudel,
 3. golden retriever,
 4. owczarek niemiecki,
 5. doberman,
 6. owczarek szetlandzki,
 7. labrador,
 8. papillon,
 9. rottweiler,
 10. australian cattle dog.

Mądre psy wymagają też stymulacji, aby ich potencjał się rozwinął. Jest to także wyzwanie dla opiekuna. Nie należy wybierać psa ras inteligentnych dla samej satysfakcji, że mamy mądrego psa.

Najbardziej inteligentne psy są to w większości psy pracujące, głównie psy pasterskie oraz aportery. Są to psy współpracujące z człowiekiem i działające na jego komendę. Ich inteligencja polega na nauczeniu się szeregu komend i metod, które są potrzebne do zaganiania stad owiec lub bydła. Retrievery zaś muszą na komendę pobiec i odnaleźć zdobycz i przynieść ją myśliwemu. W domu psy te nie będą pracować, należy jednak zapewnić im dużą ilość zabaw, sportów i działań razem z człowiekiem. W przeciwnym razie znudzone psy mogą zachowywać się destrukcyjnie.

Najinteligentniejsze rasy psów - ranking psów pod względem inteligencji

Małe, mądre psy - papillon i sheltie

Na liście najbardziej inteligentnych psów znajdujemy tylko 2 małe pieski, czyli papillona i sheltie. Niektóre rankingi dodają też welsh corgi pembroke.

Spaniel kontynentalny papillon jest w Polsce rasą mało znaną. Jest to stara rasa europejska, której przedstawiciele pojawiają się na renesansowych obrazach. Ten mały piesek, do 30 cm wysokości i 5 kg wagi, jest łagodnym i oddanym psem rodzinnym. Jest to pies bardzo przywiązany do opiekuna. Pragnie spędzać z nim czas i wykonywać jego polecenia. Jest to niemal idealny pies rodzinny, dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Toleruje także inne psy i koty.

Papillony wykazują się bardzo wysoką inteligencją. Rozumieją czego się od nich oczekuje i odznaczają się dużym sprytem. Papillony uczą się bardzo szybko i z entuzjazmem wykonują polecenia, jeśli tylko relacja z opiekunem opiera się na szacunku i zaufaniu.

Najbardziej inteligentne psy spośród ras dużych

Może dziwić, że pudel znajduje się wysoko na liście najbardziej inteligentnych ras. Wydaje się, że jest to tylko ozdobny pies kanapowy. Początkowo był to jednak pies myśliwski do polowań na kaczki. Dlatego też wykształcił zmysł do współpracy z człowiekiem.

Pudel słynie z wierności i posłuszeństwa. Przystosowuje się do różnych warunków życia. Pudel jest czuły, lubi zabawę i sprawdzi się jako towarzysz rodziny z dziećmi, jak i osób starszych. Jego popularność znacznie zmalała z powodu konieczność pracochłonnej pielęgnacji sierści.

Jest to pies spokojny o ugodowym usposobieniu. Dzięki temu jego szkolenie jest niezwykle łatwe. Pies szybko przyswaja komendy. Warto zaczynać szkolenie od szczeniaka, szczególnie u odmian miniaturowych. Miniaturki często traktuje się ulgowo, a brak szkolenia powoduje utrwalanie się złych nawyków. Szkolenie pudla musi opierać się na zaufaniu i szacunku. Psy te nie znoszą metod siłowych.

Najbardziej inteligentne psy ocenia się pod względem posłuszeństwa, szybkości uczenia się i współpracy z człowiekiem. Ranking najbardziej inteligentnych psów otwiera border collie. Znajdują się na nim głównie psy pasterskie i myśliwskie.

Bibliografia:

 • https://zoonews.pl/najmadrzejsze-psy-10-top-ras-w-rankingu-inteligencji-psow/
 • https://tiptop24.pl/pl/blog/Jaka-rasa-psa-jest-najmadrzejsza-Top-10-najmadrzejszych-psow/144
 • https://www.focus.pl/artykul/oto-najmadrzejsze-rasy-psow-ranking-canine-psychologist