Fajne rasy psów - rasy, odmiany, cechy wyglądu i charakteru

Jakie są najfajniejsze rasy psów dla rodziny z dziećmi? Czy są to psy spokojne, czy też wesołe i zabawowe. Czy każdy mały przyjazny pies nadaje się do dzieci? Na pewno powinien to być łagodny pies domowy. Ale jakie powinien mieć cechy. Wyjaśniamy jaka powinna być najlepsza rasa psów do dzieci. Przedstawiamy fajne rasy psów, które można bezpiecznie wybrać do mieszkania w blokach i do rodziny z dziećmi

Fajne rasy psów - jaka jest najlepsza rasa psów do domu, dla rodzin z małymi dziećmi

Jakie są najfajniejsze psy dla rodzin z małymi dziećmi

Jakie są najlepsze rasy psa domowego dla rodzin z małymi dziećmi? Jak wybrać odpowiedniego psa do dzieci? Częstym błędem jest, że wybieramy ładne psy. Domów z ładnymi psami jest wiele, jednak nie zawsze są to domy bezproblemowe. Decyzja o przyjęciu psa powinna być przemyślana. Nie należy jej podejmować pod wpływem impulsu, kiedy podoba się piesek na wystawie. Fajne rasy psów pokazane na filmach, nie zawsze sprawdzają się w prawdziwym życiu. Dlatego nie należy kierować się wyglądem psa, modą czy chwilowym impulsem lub napieraniem się dzieci.

Jakimi cechami charakteryzują się najlepsze rasy psa domowego idealne dla rodzin z dziećmi:

 • pieski małe, średnie lub duże o wadze co najmniej 7 kg, gdyż małe dzieci potrafią męczyć małe pieski,
 • niezbyt duży rozmiar do mieszkania w bloku,
 • spokojny, cierpliwy, zrównoważony i przewidywalny charakter,
 • psy łagodne, przyjazne i lubiące dzieci,
 • rasy wesołe, lubiące zabawę,
 • psy czułe i lubiące pieszczoty,
 • psy o średniej potrzebie ruchu,
 • łatwość utrzymania i pielęgnacji sierści,
 • psy dobrze znoszące zostawanie w domu, gdy opiekunowie są w pracy,
 • psy tanie w utrzymaniu.

Fajne psy rodzinne powinny być świetne nie tylko z punktu widzenia dzieci, które lubią się bawić. Ważne jest, aby były także tanie w utrzymaniu, niemęczące, łatwe w pielęgnacji i dobrze znoszące zostawanie w domu. Oczywiste jest, że większość obowiązków związanych z posiadaniem psa spada na rodziców. Dlatego też idealny pies rodzinny nie powinien dokonywać zniszczeń w domu. Pies nie powinien też zamęczać dorosłych koniecznością ciągłej uwagi i koniecznością długich spacerów, chyba że jesteśmy rodziną bardzo aktywną lubiącą wędrówki i sporty.

Najfajniejsze psy - najlepsza rasa psów do domu

Za najfajniejsze psy uważa się zwykle psy wesołe, uwielbiające zabawę, energiczne i zawsze chętne do wspólnych zabaw z dziećmi. Warto pamiętać, że tego rodzaju psy mają dużą potrzebę ruchu i nie zawsze mamy możliwość, czas i chęci, aby zapewnić im odpowiednio długie spacery, zabawy i sporty.

Najlepsze średnie i małe pieski do domu dla dzieci uwielbiające zabawę i zawsze chętne do zabaw:

 • bichon frise,
 • beagle,
 • shih tzu,
 • buldog francuski,
 • corgi,
 • west highland white terrier.

Mały przyjazny pies do domu to także jack russell terrier i jamnik. Pieski te są czułe, przyjazne i uwielbiają zabawy z dziećmi. Nie poleca się ich dla dzieci, szczególnie małych, gdyż mają mniej cierpliwości do dzieci, nie tolerują braku poszanowania. Psy wesołe nie są to psy spokojne. Są to wulkany energii, które wymagają długich spacerów i wspólnych zabaw. Często zamęczają domowników potrzebą ruchu, zabaw i zainteresowania ze strony człowieka.

Łagodny pies domowy, kiedy straci chęć do zabawy z dziećmi lub zmęczy się, powinien spokojnie odejść na swoje posłanie i nie odgryzać się dziecku. Takie cechy mają duże rasy psa domowego, szczególnie nowofundland lub berneński pies pasterski. Są to jednak duże psy, kosztowne w utrzymaniu, które nie zawsze zmieszczą się w mieszkaniu w blokach.

Za niemal idealne psy domowe i rodzinne spośród ras średnich i dużych uchodzą następujące rasy:

 • samojed,
 • owczarek szkocki collie,
 • golden retriever,
 • labrador retriever,
 • bokser,
 • seter irlandzki,
 • pudel.

Najlepsze rasy psa domowego - najfajniejsze psy dla rodziny z dziećmi

Przyjazne, małe pieski do domu dla dzieci

Za najlepsze małe pieski do domu dla dzieci uchodzą shih tzu. Ten mały przyjazny pies jest niemal idealnym przyjacielem rodziny z dziećmi. Shih tzu są towarzyskie, przyjazne i lubią się bawić. Tolerują także koty i inne psy w domu. Pieski te mają średnią potrzebę ruchu. Wystarczą im zwyczajne 3 spacery w ciągu dnia. Shih tzu są wesołe, radosne i energiczne. Uwielbiają zabawy i pieszczoty. Są czułe i oddane rodzinie.

Wadą shih tzu jest trudność w znoszeniu samotności. Są mało hałaśliwe. Nie szczekają podczas nieobecności opiekunów. Nie mają też zwyczaju niszczyć i brudzić w mieszkaniu. Jednak codzienna nieobecność domowników, którzy są w pracy lub w szkole może doprowadzić u pas do problemów behawioralnych. Dlatego też shih tzu trzeba od małego przyzwyczajać do pozostawania w domu.

Kolejną wadą tej rasy jest konieczność systematycznej i kosztownej pielęgnacji sierści. Włos psa wymaga czesania, aby nie powstały kołtuny. Włos cały czas rośnie, dlatego też pieska należy strzyc prawie co miesiąc. Najlepiej korzystać z usług profesjonalnego groomera.

Fajnym, choć nieco większym pieskiem dla rodziny jest beagle. Ten mały przyjazny pies polecany jest dla starszych dzieci. Wykazuje on dużą cierpliwość i tolerancję wobec dzieci. Uwielbia wspólne zabawy i jest bardzo żywiołowy i aktywny. Rasa ta ma bardzo dużą potrzebę ruchu i należy zapewnić psu dużo spacerów, zabaw i sportów. Beagle bardzo przywiązuje się do opiekuna i lubi umiarkowane pieszczoty. Źle znosi samotność. Należy stopniowo uczyć do zostawania w domu, gdy opiekunowie są w pracy, i nie niszczenia w mieszkaniu. Beagle nie ma skłonności do niszczenia, jednak będzie bałaganił, gdy zostawi się go na długo samego. Jest to rasa mocno szczekliwa. Nie można go tego oduczyć i należy liczyć się z hałasami.

Spokojne i przyjazne duże psy

Ciekawą i obecnie mniej popularną rasą świetną dla rodziny z dziećmi jest bokser. Pies ten uwielbia zabawę z dziećmi, jest przy tym żywiołowy, aktywny i dynamiczny. Lubi także pieszczoty i czasami nader natarczywie domaga się uwagi ze strony opiekuna. Bokser jest posłuszny i łatwo się uczy.

Wadą boksera jest ślinienie się, wskutek czego pozostawia na podłodze brzydkie plamy. Być może jest to jedna z przyczyn spadku popularności tej rasy. Bokser także źle znosi samotność. Potrzebuje obecności i uwagi opiekuna i jego rodziny. Długie pozostawianie psa samego może spowodować problemy behawioralne. Bokser ma też skłonność do niszczenia i bałaganienia w domu, szczególnie gdy pozostawi się go samego w mieszkaniu. Jest to rasa głośna i szczekliwa. Rasa ta potrzebuje bardzo dużo ruchu.

Najfajniejsze psy dla rodziny z dziećmi to psy wesołe, łagodne, a jednocześnie spokojne. Psy rodzinne powinny lubić dzieci i zabawy z nimi i wykazywać cierpliwość wobec dzieci i zrównoważony charakter. Idealne psy rodzinne mają średnią potrzebę ruchu, są tanie i łatwe w utrzymaniu.

 • Joan Palmer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 44, 58, 153, ,
 • Eva Maria Kramer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 78, 129, 150.