Bezproblemowe psy - rasy psów które mogą zostawać same w domu

Wychodzisz do pracy na co najmniej 8 godzin, ale pragniesz psiego przyjaciela. Jaka jest najlepsza rasa psów do mieszkania dla osób pracujących? Czy twój pies może zostać sam w domu? Co zrobić, aby pies nie niszczył i nie brudził w mieszkaniu podczas twojej nieobecności? Odpowiadamy na te pytania i doradzamy jakie psy do bloku będą najlepsze. Wyjaśniamy jaki jest najlepszy pies domowy, który może zostać sam w mieszkaniu, gdy opiekun jest w pracy i nie będzie gryzł i niszczył rzeczy. Przedstawiamy rasy, które dobrze znoszą samotność.

Jakie są bezproblemowe psy

Jakie psy do bloku - czy istnieją bezproblemowe psy

Większość z nas mieszka w blokach, pracuje, nie zawsze ma czas i siły na długie spacery i zabawy z psem. Nawet rodzina z dziećmi nie zawsze ma czas zajmować się psem, gdyż rodzice są w pracy, a dzieci w szkole. Mamy coraz więcej zajęć i coraz mniej czasu. Jeśli mimo tego chcemy mieć psiego przyjaciela i domownika zastanawiamy się czy istnieją bezproblemowe psy.

Z całą pewnością bezproblemowe psy nie istnieją. Pies jest żywym stworzeniem, ma swój charakter, swoje potrzeby i podobnie jak człowiek, pragnie towarzystwa, pragnie być kochany i akceptowany i chce żeby jego potrzeby psychologiczne były zaspokojone. Pies potrzebuje nie tylko jedzenia i spacerów w celu zaspokojenia potrzeb fizjologicznych. Ma także potrzeby natury emocjonalnej, które trzeba zaspokoić, tak aby wszyscy byli szczęśliwi i zadowoleni.

Najlepszy pies domowy - kundelek czy rasowy

Właściwie małe mieszkanie w bloku nie jest przeciwwskazaniem dla posiadania psa. Jeśli wiemy jaka jest najlepsza rasa psów do mieszkania, możemy wybrać psa o takim charakterze, który będzie zgodny z naszym trybem życia. Dobór odpowiedniego psa jest bardzo ważny, gdyż nie możemy zmienić ani psiej natury, ani własnego charakteru. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie wybierać rasy psa ze względu na wygląd czy modę. Bardzo niewłaściwym rozwiązaniem jest dawanie psa na prezent. Przyjęcie psa, czy będzie to adopcja ze schroniska czy kupno psa rasowego musi być przemyślana.

Zachodzi też pytanie, czy pies idealny do mieszkania powinien być rasowy, czy lepszy będzie kundelek. Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Psy rasowe cechują się określonymi cechami charakteru, zaś kundelek jest wielką niewiadomą. Kundelki są bardziej zdrowe i wytrzymałe. Niestety niektóre psy rasowe mogą mieć trudny charakter z uwagi na masową hodowlę. Adoptowany kundelek zwykle odwdzięczy się oddaniem, szczególnie że są to psy bardzo inteligentne. Natomiast kupując psa rasowego możemy spodziewać się określonych cech, typowych dla wybranej rasy. Warto pamiętać, że dla osób pracujących, których długo nie ma w domu, dobrym rozwiązaniem będzie adopcja dorosłego, spokojnego kundelka.

Bezproblemowe i tanie psy do bloku - jakie mogą być problemy z psem i jak ich uniknąć

Jakie są największe problemy z psem i jak ich uniknąć:

 1. pies nadmiernie szczeka, hałasuje i powoduje skargi sąsiadów,
 2. pies niszczy rzeczy w mieszkaniu,
 3. pies załatwia się w mieszkaniu,
 4. pies wygryza własną sierść,
 5. pies jest nieposłuszny, agresywny,
 6. pies nie akceptuje innych psów i innych zwierząt,
 7. pies ciągnie, ucieka na spacerach,
 8. utrzymanie psa jest kosztowne.

Nieposłuszeństwo, złe zachowanie czy też problemy na spacerach są kwestią wychowawczą. Aby je rozwiązać można zasięgnąć rady psiego behawiorysty lub zapisać psa na szkolenie. W przypadku złego zachowania w mieszkaniu również możemy uzyskać pomoc u psiego behawiorysty. Najczęściej wynikają one jednak z niedopasowania upodobań psa i opiekuna. Dlatego też bardzo ważny jest dobór rasy.

Wybierając psa należy także brać pod uwagę koszty jego utrzymania. Tanie psy do bloku, to przede wszystkim psy małe i średnie, a szczególnie kundelki. Utrzymanie dużego psa może być bardzo kosztowne. W przypadku małego psa koszty jego żywienia są znacznie mniejsze. Jednak w przypadku ras długowłosych lub psów z włosami ras ozdobnych musimy liczyć się z kosztami psiego fryzjera lub groomera. Kosztowne jest również przygotowanie psów do wystaw. Jednak tanie psy do bloku to także takie psy, które nie niszczą, nie gryzą mebli i nie generują kosztów związanych z naprawami i sprzątaniem mieszkania.

Pies hałasuje, niszczy w mieszkaniu lub brudni w wyniku frustracji spowodowanej zwykle nie spełnieniem jego potrzeb psychologicznych. Przyczyny tego zjawiska mogą być bardzo różnie i nie zawsze jestesmy w stanie sami wykryć powód problemów. Zwykle jednak zdarza się to u psów, które mają dużą potrzebę ruchu lub kontaktu z opiekunem, czego opiekun nie może wypełnić. Rasami, które potrzebują dużo ruchu i współpracy z opiekunem są psy myśliwskie, pracujące, psy zaprzęgowe, pasterskie, gończe, owczarki, teriery, jamniki, retrievery i charty.

Pies zazwyczaj wyładowuje swoje frustracje, wtedy gdy opiekun nie widzi lub nie ma go w domu. Dlatego też może się zdarzyć, że pies niszczy lub hałasuje, gdy opiekunowie są w pracy. Problemy te można rozwiązywać poprzez zapewnienie psu dużej ilości spacerów, towarzystwo drugiego psa, zostawianie zabawek. Jednak w przypadku niektórych ras może być to bardzo trudne. W związku z tym osoby pracujące powinny wybierać psy, które mogą zostawać same w domu i dobrze znoszą samotność.

Najlepsza rasa psów do mieszkania - psy, które mogą zostawać same w domu

Najlepszy pies domowy - mały pies, który dobrze znosi samotność

Pies idealny do mieszkania w mieście to przede wszystkim taki, którego można zostawić samego w domu mając pewność, że nie będzie niszczył w mieszkaniu. Najlepszym wyborem będą w tym przypadku kundelki. Jeśli jednak chcemy psa rasowego warto wybierać rasy, które dobrze znoszą samotność. Niestety ras takich wśród małych piesków jest niewiele. Większość piesków ras małych ozdobnych i do towarzystwa mocno przywiązują się do opiekuna i źle znoszą samotność. Gdy zastanawiamy się, jakie psy do bloku, od razu przychodzą na myśl takie rasy jak bichon frise, buldog francuski czy boston terrier. Są to świetne psy rodzinne, szczególnie do dzieci. Jednak psy te bardzo źle znoszą samotność i nie można ich zostawiać samych w domu codziennie na wiele godzin.

Małe psy, które lepiej znoszą samotność:

 • lhasa apso,
 • sznaucer miniaturowy,
 • chihuahua,
 • basset hound.

Spokojnym i małym pieskiem, który dobrze znosi samotność jest lhasa apso. Można go zostawić w domu w ciągu dnia. Jednak trzeba zagwarantować mu dłuższe spacery przed i po nieobecności opiekuna. Sznaucer miniaturowy będzie spokojnie zostawał w domu i nie będzie czynił zniszczeń w mieszkaniu pod nieobecność opiekuna, ale ten mały pies musi być do tego stopniowo przyzwyczajony.

Za bezproblemowego pieska uważany jest chichuachua. Przyzwyczajony od małego do pozostawania w domu, będzie lepiej znosił samotność. Jednak ten mały pies jest hałaśliwy i może uprzykrzać życie sąsiadom ciągłym szczekaniem. Chihuahua może zostać w domu na parę godzin, ale nie można go zostawiać regularnie na całe dnie.

Podobne potrzeby ma basset hound. Jest to pies spokojny, który może zostać w domu, jeśli zostawi się mu zabawki i zapewni potem odpowiednią ilość ruchu. Jednak nie powinien być regularnie zostawiany w domu sam na całe dnie.

Duże psy, które mogą zostawać same w domu

Dużo lepiej znoszą samotność duże psy. Szczególnie dotyczy to ras stróżujących, które przyzwyczajone są do zostawania samemu i pilnowania. Niestety wiele z tych psów potrzebuje przestrzeni i źle czuje się w małym mieszkaniu. Przykładem może być mastif hiszpański, który co prawda nie niszczy w mieszkaniu i może zostawać sam, lecz życie w małym mieszkaniu może powodować u niego problemy wychowawcze.

Duże psy, które dobrze znoszą samotność:

 • owczarek kaukaski,
 • owczarek środkowoazjatycki,
 • akita inu,
 • chow chow,
 • owczarek podhalański,
 • shar pei.

Spośród dużych ras, pies idealny do mieszkania to chow chow. Jest to pies, który nie lubi czułości i bez problemu zostanie sam w domu. Dobrze czuje się zarówno w mieszkaniu jak w domu z ogrodem. Ma niewielką potrzebę ruchu. Ponadto nie jest szczekliwy i nie ma skłonności do niszczenia w domu.

Dość dobrze znosi samotność i zostawanie w domu akita inu. Jest to pies spokojny. Nie ma skłonności do niszczenia i hałasowania. Szczeniaki są jednak energiczne i mogą doprowadzić do zniszczeń i bałaganu. Akita inu potrzebuje ruchu i należy mu zrekompensować godziny samotności poprzez długi spacer.

Dobrym psem do domu jest shar pei, który nadaje się tylko do mieszkania i nie może przebywać na dworze. Dobrze znosi samotność. Szczeniaki tej rasy mogą niszczyć w mieszkaniu, lecz z wiekiem pies ten staje się znacznie spokojniejszy.

Idealnym psem, który dobrze znosi samotność jest owczarek podhalański. Jako szczeniak może niszczyć w mieszkaniu, lecz wada ta z wiekiem zanika. Jako pies stróżujący może być szczekliwy. Niestety pies ten nie nadaje się do mieszkania w blokach. Najlepiej czuje się na zewnątrz. Podobnie rzecz się ma z owczarkiem kaukaskim i owczarkiem środkowoazjatyckim. Psy tych ras świetnie znoszą samotność i mogą zostawać same, gdy opiekun jest w pracy. Nie są to jednak psy do mieszkania. Najlepiej czują się w ogrodzie, na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, aby nie pozostawiać tych psów długo bez kontaktu z opiekunem. Długa samotność może spowodować u nich problemy behawioralne. Dlatego też rasy te nie mogą żyć wyłącznie w boksie lub na ogrodzie bez kontaktu z ludźmi.

Psy są zwierzętami towarzyskimi, które bardzo źle znoszą samotność. Pozostawione w domu, gdy opiekun jest w pracy, mogą brudzić lub niszczyć w mieszkaniu. Dużą potrzebę kontaktu z opiekunem mają szczególnie małe pieski. Samotność dobrze znoszą duże psy ras stróżujących, jednak nie są to psy do bloku.