Wesołe psy - najpopularniejsze rasy, charakter, wygląd, usposobienie

Zastanawiając się jakie psy dla dzieci wybieramy przede wszystkim wesołe psy. Najprzyjaźniejsze psy są idealne dla rodziny z dziećmi, gdyż lubią dzieci i są przyjazne także dla gości. Wesołe rasy psów odznaczają się żywym charakterem, chęcią do zabaw oraz dużą potrzebą ruchu. Przedstawiamy wesołe rasy psów polecane dla rodzin z dziećmi. Doradzamy jak wybrać psa rodzinnego, aby psi przyjaciel był szczęśliwy z nami a my z nim.

Jaki powinien być pies rodzinny dla dzieci

Jakie psy dla dzieci - cechy i wielkość

Wybierając psa dla rodziny z dziećmi często popełniamy błąd kierując się pięknym wyglądem spa lub decydując się na modną rasę, na przykład po obejrzeniu popularnego filmu o zwierzętach. Pieski w filmach dobierane są z uwagi na ich ciekawy wygląd i nie zawsze są to rasy pasujące do naszego trybu życia. Dlatego też wybór rasy psa lub adopcja kundelka powinny być starannie przemyślane.

Chcemy, żeby w naszej rodzinie zagościł pies lubiący dzieci. Wybieramy najłagodniejsze rasy psów, tak aby nasze dzieci były bezpieczne. Do dzieci nie nadają się psy agresywne, trudne do szkolenia, na przykład psy obronne i stróżujące. Dla rodziny z dziećmi najbardziej odpowiednie są najprzyjaźniejsze psy, które będą ufne i przyjazne zarówno dla domowników, jak i dla gości. W tym przypadku nie szukamy psa, który obroni dom przed złodziejami. Rasy czujne, stróżujące i szczekliwe nie zawsze sprawdzą się jako psy do domu, gdyż ich szczekanie i hałas będą denerwowały sąsiadów.

Jakie cechy powinien spełniać pies przyjazny dzieciom? Powinny być to wesołe psy, które lubią się bawić i uwielbiają towarzystwo człowieka. Warto jednak pamiętać, że wesołe rasy psów zwykle wymagają bardzo dużo ruchu. Są to wulkany energii, które lubią zabawy, bieganie i stały kontakt z opiekunem. Musimy rozważyć czy jesteśmy w stanie zapewnić psu długie spacery. Ponadto wesołe rasy psów potrzebują ciągłego kontaktu z opiekunem i bardzo źle znoszą pozostawanie w domu, gdy rodzice są w pracy a dzieci w szkole.

Zastanawiamy się czy pies rodzinny dla dzieci powinien być mały czy duży.  Pamiętajmy o zasadzie, aby nie przyjmować bardzo małych i lekkich psów do małych dzieci, które nie umieją się odpowiednio bawić i mogą zrobić krzywdę małemu psu. Najodpowiedniejsze psy do domu dla rodziny z dziećmi, to psy małe i średnie ważące co najmniej 7 kg, tak aby dzieci nie mogły ich nosić na rękach. Warto pamiętać, że najprzyjaźniejsze psy należą do małych ras ozdobnych. W takim przypadku należy rozważyć, czy mamy czas i fundusze na pracochłonną i kosztowną pielęgnację ich sierści.

Wesołe psy dla dzieci - polecane psy do domu dla rodziny z dziećmi

Bardzo wiele ras nadaje się dla rodzin z dziećmi. Prawie każdy pies będzie przyjazny dzieciom, jeśli będzie odpowiednio szkolony i przyzwyczajony od małego. Chcemy jednak, aby pies przyjazny dzieciom był nie tylko łagodny i bezpieczny, lecz także bawił się z dziećmi i był dla nich towarzyszem zabaw. Na przykład pies myśliwski, nawet najłagodniejszy nie będzie zbytnio zwracał uwagi na dzieci i nie będzie się z nimi bawił. Dlatego wybieramy zabawowe, wesołe psy.

Najłagodniejsze rasy psów dla dzieci to:

 • nowofundland,
 • bernardyn,
 • berneński pies pasterski,
 • duży szwajcarskie pies pasterski.

Jednak są to rasy duże, kosztowne w utrzymaniu, krótko żyjące i nie są to wesołe psy towarzyszące dziecięcym zabawom.

Najłagodniejsze rasy psów małych o wesołym usposobieniu:

 • bichon frise,
 • beagle,
 • shih tzu,
 • jack russell terrier,
 • buldog francuski,
 • corgi,
 • west highland white terrier.

Wesołe rasy psów średnich i większych:

 • bokser,
 • pudel,
 • border collie,
 • samojed,
 • golden retriever,
 • labrador retriever,
 • seter irlandzki,
 • owczarek szkocki collie,
 • owczarek niemiecki,
 • owczarek australijski,
 • bulterier,
 • amstaff.

Wesołe rasy psów polecane dla dzieci

Samojed -  wesoły pies przyjazny dzieciom

Samojed to nie tylko wesoły pies lubiący dzieci, ale też idealny pies rodzinny. Rasa ta wywodzi się z zaprzęgowych psów plemienia Samojedów żyjących na dalekiej Syberii. Samojedy uwielbiają dzieci i zabawy z nimi. Jest to pies bardzo dynamiczny i wymagający dużo ruchu, lecz potrafiący spokojnie odpoczywać na swoim posłaniu.

Jak większość psów północy samojedy nie są zbyt wylewne i czułe. Jest to rasa niezależna, uparta, która wymaga doświadczonego opiekuna, który umie psa odpowiednio poprowadzić, tak aby stał się idealnym psem rodzinnym. Samojed, jak każdy pies zaprzęgowy, wymaga bardzo dużo ruchu i wybiegania się. Najlepszym miejscem dla niego będzie dom z ogrodem. Pies nie może być jednak trzymany w boksie, gdyż brak kontaktu z człowiekiem spowoduje problemy behawioralne. Wadą samojeda jest również konieczność wyczesywania i dbania o szatę. Pies ten mało linieje.

Idealny pies lubiący dzieci - owczarek szkocki collie

Collie stał się niegdyś bardzo popularny dzięki filmowi Lassie wróć. Obecnie rasa ta jest mniej popularna, prawdopodobnie z powodu konieczność dbania o długą sierść psa. Okazuje się jednak, że pielęgnacja sierści nie jest zbyt trudna. Zajmuje sporo czasu z uwagi na wielkość psa. Dobra wiadomość jest taka, że pies ten prawie wcale nie linieje.

Collie jest psem idealnym dla rodziny z dziećmi. Uwielbia dzieci, jest dla nich opiekuńczy. Uwielbia wspólną zabawę z dziećmi i dorosłymi, ale gdy trzeba bawi się, a gdy nie trzeba jest spokojny. Pies ten doskonale toleruje koty i inne psy, co jest ważne dla rodziny. Jest to czuły, łagodny i przyjacielski pies, idealny dla rodziny. Wadą tej rasy jest trudność w znoszeniu samotności. Psa tego nie należy zostawiać w domu samego na długo.

Czy bulterier lub amstaff to odpowiedni pies rodzinny dla dzieci

Jeśli zastanawiamy się jakie psy dla dzieci, nie przychodzą nam na myśli psy wspomnianych ras, które cieszą się złą sławą. Na liście ras niebezpiecznych znajduje się pit bull terrier, który jest rasą nie uznawaną przez FCI i nie tą samą co bulterier.

Zarówno amstaff, czyli american staffordshire terrier, jak i bulterier to psy wesołe, zawsze skore do zabawy i bardzo energiczne. Rasy te są bardzo czułe, przywiązane do rodziny i przyjazne. Uwielbiają pieszczoty i czułości. Wymagają jednak stałego kontaktu z człowiekiem i stymulacji przez zabawę. Odpowiednio prowadzone i wychowane są idealnymi psami rodzinnymi. Rasy te wymagają doświadczonego opiekuna, który umie je odpowiednio poprowadzić. Dzięki temu stają się idealnymi, łagodnymi i czułymi psami rodzinnymi. Ich zła sława wynika z wykorzystania tych ras przez niewłaściwych ludzi, którzy robili z nich psy obronne. Warto pamiętać, że są to psy silne, dlatego też zabawa z dziećmi musi się odbywać pod nadzorem dorosłych i nie należy powierzać dzieciom wyprowadzania ich na spacer.

Wesołe, lubiące zabawę psy chętnie wybieramy dla dzieci i do domu, jako psy rodzinne. Wesołe rasy psów wymagają dużo ruchu, dużo aktywności i uwagi ze strony opiekunów. Nie znoszą samotności, a pozostawione w domu, mogą niszczyć. Nie wszystkie wesołe psy nadają się do dzieci. Wybieramy rasy, które są również przyjazne, łagodne, zrównoważone i przewidywalne.