Jak wygląda Brachypelma emilia? Jaka jest cena pająka?

Brachypelma emilia to bardzo charakterystyczny ptasznik pod względem ubarwienia. Karapaks dorosłego osobnika jest koloru pomarańczowego, brązowego lub żółtego z czarną strzałką na jego przedniej części. Odwłok jest czarny, pokryty rzadkimi pomarańczowymi lub brązowymi włoskami. Odnóża są w czarno-pomarańczowe pasy przebiegające naprzemiennie. Jest to jeden z mniejszych przedstawicieli ptaszników. Długość ciała dorosłej samicy to od 5 do 7 centymetrów, samiec jest nieco mniejszy. Rozstaw nóg dorosłej samicy wynosi 13-14 centymetrów.

W naturze pająk występuje w Meksyku i Panamie. Jest to gatunek naziemny, który dobrze odnajduje się zarówno na suchych, jak i wilgotnych terenach. Naturalny biotop to półpustynie oraz tropikalne lasy. Samica pająka w niewoli może dożywać 15-20 lat, samiec żyje zaledwie kilka lat. Podobnie jak wiele innych gatunków ptaszników naziemnych, pająk posiada słaby jad, porównywalny do jadu osy. W sytuacji zagrożenia ptasznik wyczesuje z odwłoka włoski parzące.

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

Cena Brachypelma emilia to kilkanaście złotych za pajączka w stadium L1. Jeśli będziemy chcieli podrośniętego pająka, to wówczas cena może wynieść od 20 do 50 zł. Dorosły pająk to koszt 100-150 zł. Razem z pająkiem powinniśmy otrzymać świadectwo CITES, ponieważ pająk znajduje się na liście gatunków objętych Konwencją Waszyngtońską. A ile kosztują inne pająki? Dla porównania:

  • Ptasznik kędzierzawy kosztuje 12-20 zł za stadium L1-L4,
  • Ptasznik czerwonokolanowy to cena 20 zł za stadium L1-L4,
  • Poecilotheria metallica kosztuje 90 zł za stadium L2. Poecilotheria metallica to pająk polecany dla doświadczonych hodowców.

Terrarium dla Brachypelma emilia – warunki w zbiorniku

Terrarium typowe dla ptasznika naziemnego – wystarczy takie o wymiarach 30x30x25 cm. Co istotne – powinno mieć wentylację grawitacyjną, zapewniającą swobodny przepływ powietrza, tak by ciepłe ulatywało, a chłodniejsze wpadało do środka. Koszt takiego terrarium to od 30 do 100 zł – cena zależy od producenta. Jeśli chcemy tanie terrarium warto udać się na giełdę terrarystyczną, na której wystawiają się firmy zajmujące się ich produkcją. Przy pająkach zwykle stosuje się terraria szklane. Dla zapewnienia poczucia bezpieczeństwa warto 3 ścianki zabudować, tak by pająk nie czuł się obserwowany. Młodsze ptaszniki trzymamy w pojemnikach odpowiednich do ich rozmiaru w tzw. kliszówce lub pojemniku na mocz. Ta zasada obowiązuje również przy innych pająkach, takich jak np. Poecilotheria metallica, ptasznik kędzierzawy lub ptasznik czerwonokolanowy.

Duży okaz ptasznika o nazwie brachypelma emilia, jak żywić ptasznika naziemnego i jakiego terrarium potrzebuje brachypelma emilia
Brachypelma emilia, czyli ptasznik naziemny i jego sposoby hodowli w warunkach domowych i wskazówki ekspertów

Wyposażenie terrarium to kolejny istotny element. Należy zadbać o:

  • Podłoże – najlepiej włókno kokosowe, torf lub mieszanka obu,
  • Kryjówkę – w niej pająk będzie spędzał najwięcej czasu,
  • Wystrój – mogą być korzenie, gałęzie, sztuczne rośliny.

W terrarium powinna panować odpowiednia temperatura i wilgotność:

  • Temperatura – w dzień powinna wynosić 25-27 stopni, w nocy spadek do temperatury pokojowej, jednak nie mniej niż 20 stopni. Do utrzymania temperatury warto wykorzystać matę grzewczą podłączoną do termostatu.
  • Wilgotność – ok. 60% - wystarczy spryskiwać wnętrze terrarium lub regularnie podlewać podłoże. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat ptasznika wielobarwnego?

Hodowla, karmienie i rozmnażanie brachypelma emilia

Hodowla brachypelma emilia nie powinna być uciążliwa. Jest to bardzo łagodny pająk, który rzadko atakuje i raczej porusza się powoli. Młodego pająka karmimy karmówką, która nie będzie większa od niego – doskonale do tego nadadzą się muszki owocówki lub połowa małego mącznika. Dorosłe pająki karmimy większymi owadami – świerszczami, karaczanami, szarańczą.

Domowe rozmnażanie jest możliwe, jednak musimy przestrzegać kilku zasad. By samica była gotowa fizycznie do reprodukcji, powinna ukończyć przynajmniej 4-5 lat. Jeśli dopuścimy młodszą, to może się okazać, że po kopulacji nie wytworzy ona kokonu. Samiec powinien mieć ok. 2-3 lata. Przed kopulacją powinniśmy obydwa pająki rozkarmić, tak by nie doszło do walki w terrarium i po kopulacji samica nie próbowała zaatakować i zabić samca.

Zwykle samica nie przejawia agresji względem samca, jednak mimo wszystko lepiej stworzyć mu drogę ucieczki, by nie narażać go na utratę życia. Po ok. 4-9 miesiącach od kopulacji samica plecie kokon i składa w nim jaja. Takich jajeczek jest od 200 do 400.

ikona podziel się Przekaż dalej