Jak wygląda ptasznik goliat? Przybliżamy największego pająka świata

Wygląd ptasznika goliata – ile mierzy dorosły pająk? Jaki jest jego tryb życia? Opis gatunku

Zarówno polska, jak i angielska nazwa pająka dużo nam mówi o jego wielkości. Polska nazwa nawiązuje do biblijnego Goliata, który był olbrzymich rozmiarów. Angielska nazwa to z kolei Goliath Bird Eating Spider – opis ten potwierdza, że pająk jest wystarczająco duży, by zjeść ptaka. Jakich rozmiarów jest zatem ptasznik goliat? Dorosły osobnik osiąga długość ciała sięgającą 11 centymetrów, natomiast rozstaw nóg samicy może sięgać 28-30 centymetrów. Średnica pająka wraz z odnóżami jest zbliżona do średnicy talerza obiadowego. Dla porównania – niebieski ptasznik Poecilotheria metallica razem z odnóżami osiąga długość 16 centymetrów.

Ciało Theraphosa blondi składa się z głowotułowia oraz odwłoka. Olbrzymi pająk posiada 4 pary oczu, które są zdolne dostrzec różnice w poziomie naświetlenia, ale nie są tak dobrze rozwinięte jak u innych gatunków. Bardziej polegają na włosach czuciowych, które pozwalają im wyczuć wibracje i tym samym rozpoznawać ruch. Ptasznik jest koloru ciemno- i jasnobrązowego.

Duże pająki są uznawane za długowieczne – samica w niewoli może dożyć nawet 25 lat. Samce Theraphosa blondi żyją tylko kilka lat. Po kopulacji zwykle umierają w ciągu roku. Podobnie jak większość ptaszników naziemnych, pająk posiada słaby jad, który raczej nie jest groźny dla człowieka, jeśli nie mamy alergii. W sytuacji stresowej pająk wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Mają one na celu oślepić napastnika i drażnić jego śluzówkę.

Gdzie spotkamy ptasznika goliata? Jaki jest biotop, w którym żyje?

Naturalnym obszarem występowania ptasznika goliata są lasy deszczowe znajdujące się w Ameryce Południowej. Pająka spotkamy na terenie krajów takich jak Brazylia, Wenezuela, Surinam, Gujana.

Ptasznik goliat jest pająkiem naziemnym, którego okres aktywności przypada na porę nocną. Pająk zamieszkuje porzucone nory w ziemi, potrafi też samodzielnie wykopać swoją kryjówkę. Większość dnia pająk spędza w norce, którą gęsto oplata siecią. Poszukując pokarmu, stara się nie oddalać od swojej kryjówki.

Ptaszniki goliaty żyją samotnie – spotykają się tylko na okres godowy. Wówczas samiec podchodzi do wejścia nory samicy i próbuje ją zwabić. Po kopulacji pająk natychmiast oddala się, by nie zostać zabitym przez samicę. Odsetek samców, którym nie udaje się przeżyć lub zostają zranione, jest dosyć wysoki – prawie połowa samców nie uchodzi z życiem.

Choć wielu hodowców zwraca uwagę na agresywny charakter pająka, wszystko zależy od indywidualnych cech osobniczych. Zdarzają się okazy, które są bardzo łagodne, a będą i takie, które w każdej sytuacji będą dążyć do konfrontacji.

Hodowla i terrarium dla ptasznika goliata – jakie terrarium jest odpowiednie dla dużego pająka? Wymagania Theraphosa blondi

Wymiary terrarium dla ptasznika goliata – jaki zbiornik będzie odpowiedni? Wymagania

Mimo że ptasznik goliat jest pająkiem dużych rozmiarów, terrarium dla niego nie będzie musiało być dużych rozmiarów. Wystarczający będzie zbiornik 50x40x30 cm lub nawet odrobinę mniejszy. W zależności od wieku ptasznika będziemy musieli przygotować inny zbiornik. Najpopularniejsze i najbardziej dostępne są terraria szklane, które zapewniają widoczność z każdej strony i dodatkowo są łatwe do sprzątania.

Młode ptaszniki, które są we wczesnym stadium, trzymamy w małych pojemnikach, np. na sos do pizzy, w kliszówce lub tzw. moczówce (pojemniku na mocz). Wraz ze wzrostem pająka powinno również rosnąć jego terrarium. Może to być zwykły plastikowy pojemnik na surówkę lub np. przezroczysty pojemnik po lodach. Niezależnie od rodzaju przejściowego terrarium, powinno ono mieć wentylację, która umożliwi wymianę powietrza. W plastikowym pojemniku możemy ją wykonać, samodzielnie przebijając szpilką ścianki.

Dla dorosłego pająka warto wybrać terrarium gilotynowe, które zapobiegnie ucieczce. Jeśli mamy tradycyjne terrarium z przesuwanymi szybami, warto zaopatrzyć się w zamek do terrariów, która zablokuje możliwość otwarcia drzwiczek.

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

Ptasznik goliat jako okaz ptasznika największego na ziemi, czy ptasznik goliat jest bezpieczny dla ludzi i gdzie znależć profesjonalną hodowlę ptasznika goliata
Czym żywić ptasznika goliata, jak często je ptasznik goliat i czy ptaszink goliat jest trudny w hodowli

Jeśli mamy wybrany zbiornik, kolejnym krokiem będzie kupno akcesoriów i wyposażenia:

  • Podłoże – 1/3 wysokości terrarium powinno stanowić podłoże. Tak jak w przypadku innych ptaszników, najlepsze będzie włókno kokosowe, torf lub mieszanka obydwu. Podłoże będzie mieć na celu wchłanianie nadmiaru wody, dodatkowo ptasznik goliat, jako pająk kopiący w ziemi, będzie w nim kopał swoje schronienie.
  • Mata grzewcza – jej celem będzie ogrzewanie terrarium, tak by panował odpowiedni mikroklimat. W ciągu dnia powinna ona wynosić 25-26 stopni, na noc powinien następować naturalny spadek do temperatury pokojowej, jednak nie niższej niż 20 stopni. Matę grzewczą należy podłożyć pod terrarium, tak by olbrzymi pająk nie miał do niej dostępu. Wraz z matą grzewczą powinniśmy kupić termoregulator, na którym zaprogramujemy właściwą temperaturę. Obydwa akcesoria oferuje sklep terrarystyczny.
  •  Kryjówka – zapewni pająkowi spokój przed niechcianymi spojrzeniami. Sklep terrarystyczny oferuje gotowe kryjówki o unikalnym wyglądzie, możemy też samodzielnie je przygotować, np. wykorzystując dużą donicę, tubę bambusową odpowiednich rozmiarów lub pojemnik plastikowy o nieprzezroczystych ściankach.
  • Elementy wystroju – oprócz kryjówki, możemy także umieścić dodatkowe akcesoria, takie jak np. rośliny, korzenie, gałęzie.  Olbrzymi pająk może niekiedy przearanżować wystrój terrarium, więc nie powinniśmy zmieniać jego koncepcji wystroju.
  • Miska z wodą – zapewni wilgotność w zbiorniku – ta powinna być na wysokim poziomie 80-90 procent, zatem będziemy musieli dodatkowo spryskiwać wnętrze zraszaczem do roślin. Do pomiaru wilgotności wykorzystujemy higrometr. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat ptasznika wielobarwnego?

Co je ptasznik goliat? Żywienie i dieta Theraphosa blondi

Ptaszniki żyjące na wolności są zdolne do zjedzenia większej zdobyczy. Mimo że rzadko jedzą ptaki, czasami mogą pożerać pisklęta. Na codzienną dietę pająka składają się żaby, małe węże, owady, chrząszcze, jaszczurki oraz małe gryzonie. Olbrzymi pająk poluje zasadzkowo – po podejściu do ofiary rzuca się na nią i wstrzykuje jad, który paraliżuje jej układ nerwowy. Po schwytaniu ofiara jest zaciągana do nory, gdzie następnie toksyna rozpuszcza jej wnętrzności, które pająk wysysa.

Pająk żyjący w niewoli będzie żywił się typowymi owadami karmowymi, takimi jak świerszcze, szarańcza, karaczany, larwy mącznika młynarka i drewnojada (podobną dietę stosujemy przy innych gatunkach ptaszników, takich jak np. niebieski ptasznik Poecilotheria metallica).

Małe pająki powinny otrzymywać pokarm nie większy niż ich rozmiar. Najlepiej będą nadawać się muszki owocówki. Po każdym karmieniu należy pamiętać o usuwaniu szczątek owadów z terrarium, by uniknąć rozwoju pleśni. Małe pająki karmimy co 3-5 dni, duże powinny otrzymywać pokarm raz na 1-2 tygodnie.

Jaka jest cena ptasznika goliata? Ile kosztują akcesoria dla Theraphosa blondi? Sklep czy hodowla – gdzie kupić pająka?

Cena ptasznika goliata jest adekwatna do jego rozmiaru. Pająk nie jest łatwo dostępny, więc na pewno nie znajdziemy go w sklepie zoologicznym. Najlepiej poszukać hodowców na portalach ogłoszeniowych lub poszukać hodowli pająków i zapytać o dostępność nadwyżek hodowlanych.

W zależności od stadium, płci i hodowli cena pająka może wynosić od 200 nawet do 1000 zł. Tak wysoka cena wynika przede wszystkim z tego, że rozmnażanie pająka w hodowli jest niezwykle trudne. Sporo osobników, które trafiają z odłowu, bardzo trudno aklimatyzuje się w nowych warunkach i w wyniku tego nie każdy pająk chce się rozmnażać. Wielu hodowców ma swoje autorskie rozwiązania, jednak trudno znaleźć rzetelne źródło opisujące skuteczne rozmnażanie.

A jaka jest cena akcesoriów? Sprawdziliśmy ceny:

  • Terrarium – cena za terrarium dla ptasznika goliata to 100-150 zł. Taniej zbiornik dostaniemy odwiedzając giełdę terrarystyczną lub zgłaszając się bezpośrednio do producenta,
  • Podłoże – kostka włókna kokosowego kosztuje 5-10 zł,
  • Mata grzewcza – cena maty waha się od 25 do 100 zł w zależności od jej rozmiaru, mocy i producenta,
  • Kryjówka – gotowa kryjówka w zależności od kształtu i wielkości może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
ikona podziel się Przekaż dalej