Największy pająk na świecie – poznaj ptasznika goliata! Zdjęcia pająka

Jak wygląda największy pająk na świecie? Jaki jest aktualny rekord Guinnessa?

Ptasznik goliat (łac. Theraphosa blondi, ang. Goliath birdeater tarantula) to obecnie największy pająk na świecie. Jest to rekord Guinnessa, który jest wpisany w kategorii największy pająk. Co ważne, w przypadku opisywania wielkości pająków pod uwagę nie bierze się samej długości ciała (głowotułów i odwłok nie są tak imponujące - długość ciała dorosłej samicy to ok. 10-11 cm), a również rozpiętość odnóży i wagę. Rekord Guinnessa odnotowany w księdze to pająk mierzący 28 cm. Ciekawostką jest fakt, że wielu hodowców donosi o pająkach posiadających rozpiętość przekraczającą 30 cm, jednak żaden z tych przypadków nie jest wystarczająco udokumentowany, by został wpisany jako rekord Guinnessa. Waga ptasznika goliata może przekraczać nawet 200 gramów.

Gdzie można spotkać goliata? W naturze największy pająk na świecie zamieszkuje lasy deszczowe w Ameryce Południowej. Jest to pająk naziemny, który zajmuje nory opuszczone przez drobne gryzonie. Pająk żywi się przede wszystkim owadami, ale nie pogardzi też pisklętami lub gryzoniami, takimi jak np. myszy. Po rzuceniu się na ofiarę pająk wbija w nią kły jadowe i wstrzykuje neurotoksynę, która paraliżuje zwierzę. Następnie zaciąga je do nory – zwierzę nie jest zjadane w całości. Pająk upłynnia wnętrzności ofiary, a następnie wysysa całą zawartość. Czy sam jad jest groźny dla człowieka? Na szczęście nie. Mimo że samo ukąszenie może być bolesne, to jad jest porównywalny do jadu osy lub pszczoły.

Mechanizm obronny Theraphosa blondi to parzące włoski znajdujące się na całym odwłoku. Jeśli do jego nory zbliża się niebezpieczny drapieżnik, pająk wyczesuje je, powodując u napastnika podrażnienie oczu i reakcję alergiczną na całym ciele. Ptaszniki, mimo że są ogromne, nie stanowią zagrożenia dla miejscowej ludności. W niektórych regionach są one przysmakiem, który jest pieczony w liściach bananowca.

Największy pająk na świecie – hodowla ptasznika goliata

Hodowla ptasznika goliata jest możliwa w domowych warunkach. Mimo że pająk jest dużych rozmiarów, warunki, które musimy mu zapewnić ,nie będą mocno różniły się od warunków, które mają inne ptaszniki naziemne. Dla dorosłego ptasznika goliata powinniśmy przygotować terrarium o wymiarach 50x40x30 cm.

Dno zbiornika powinno być wysypane torfem lub włóknem kokosowym. Wystarczy warstwa kilku centymetrów. Zadaniem podłoża będzie utrzymywanie właściwego mikroklimatu w zbiorniku – pająk też chętnie będzie kopał w nim dołek. Ściółka będzie pochłaniać nadmiar wody i utrzymywać właściwą wilgotność – ta powinna wynosić 80-90%. Z kolei temperatura w ciągu dnia powinna wahać się od 25 do 28 stopni z naturalnym nocnym spadkiem do temperatury pokojowej.

W terrarium ptasznika umieszczamy kryjówkę, którą największy pająk na świecie zaaranżuje pod siebie – będzie mu służyć jako schronienie. W wielu przypadkach pająk podkopie dołek pod kryjówką i zbuduje sobie norkę.

Pająka karmimy owadami karmowymi, takimi jak karaczany, świerszcze i szarańcza. Należy pamiętać, by rozmiar owada nie był większy niż rozmiar pająka. Małe pajączki w stadium L1 karmimy muszkami owocówkami. Terrarium dla takich pająków też powinno być mniejsze – przyjmuje się zasadę, że zbiornik powinien być 3 razy większy niż rozmiar pająka.

Największe pająki w historii – kolejne miejsca na liście

Lasiodora parahybana – ptasznik olbrzymi – największe pająki w historii świata

Ptasznik olbrzymi (z ang. Brazilian salmon pink bird-eating tarantula) to kolejny największy ptasznik, który mocno nie ustępuje miejsca ptasznikowi goliatowi. Długość ciała dorosłej samicy może osiągnąć do 9-10 cm, natomiast rozpiętość nóg dochodzi do 25-27 cm. Pająk jest dobrze zbudowany, ma masywne ciało koloru szaro-czarnego i jest gęsto porośnięty włoskami, które mogą mieć kolor czarny, brunatny lub szarawy.

W naturze pająk zamieszkuje lasy tropikalne Brazylii. Jest to pająk naziemny, który wykorzystuje norki wykopane przez inne zwierzęta lub kopie dołek będący schronieniem samodzielnie. W przypadku zagrożenia ptasznik unosi nogi w powietrze i uderza nimi ofiarę. Jeśli to nie poskutkuje, ptasznik przystępuje do ataku i gryzie. W większości przypadków napastnika odstrasza wyczesywanie włosków parzących z odwłoka, które podrażniają oczy i skórę.

Lasiodora parahybana to jeden z częściej spotykanych ptaszników w hodowlach na całym świecie. Samica w niewoli może przeżyć nawet do 20 lat. Samiec żyje krócej, przeciętnie 3-4 lata. Jad pająka nie jest groźny dla człowieka – bardziej boli samo ukąszenie. Siła jadu jest porównywalna do jadu pszczoły. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli ptasznika królewskiego?

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

Największe pająki w historii - Theraphosa apophysis

Długość ciała Theraphosa apophysis to ok. 10-11 cm, jeśli jest samicą. Samiec jest mniejszy i osiąga 6-8 cm długości ciała. Rozpiętość odnóży pająka może przekraczać 30 cm, więc również jest on uznawany za rekordzistę i giganta. Pająk zamieszkuje tereny krajów takich jak Brazylia i Wenezuela. Jest to ptasznik naziemny.

Theraphosa apophysis również możemy hodować w domu. Dla pająka powinniśmy przygotować terrarium z dobrą wentylacją o wymiarach 40x40x30 cm. Temperatura w ciągu dnia powinna wynosić 26-28 stopni, a w nocy ok. 23 stopni. Wilgotność względnie wysoka – na poziomie 60-70 procent.

Theraphosa apophysis jest pająkiem o zmiennym nastroju. W młodym wieku jest raczej płochliwy i w sytuacji stresującej raczej wyczesuje włoski parzące. Jest to pająk o dużym apetycie, który rośnie stosunkowo szybko, jeśli ma odpowiednią opiekę i jest często karmiony.

Ptasznik goliat w swoim naturalnym środowisku, czym żywi się ptasznik goliat i czy można go trzymać w terrarium
Czy ptasznik goliat jest pająkiem niebezpiecznym dla człowieka, w jakim środowisku można spotkać olbrzymiego ptasznika

Największe pająki w historii - Poecilotheria ornata – ptasznik zdobiony

Ptasznik zdobiony to ostatni gatunek ptasznika na naszej liście największych pająków na całym świecie. Długość ciała dorosłej samicy wynosi 6-8 centymetrów, natomiast rozstaw odnóży może osiągać długość do 25 cm. Grzbiet pająka jest koloru czarnego i żółtego. W naturze pająka można spotkać na terenie Sri Lanki. Długość życia samic dochodzi do 15 lat.

Takiego pająka również możemy hodować, jednak należy pamiętać, że jest on polecany doświadczonym terrarystom. Podobnie jak wiele innych gatunków ptaszników nadrzewnych, Poecilotheria ornata jest bardzo agresywnym i szybkim pająkiem. Jego jad jest groźny dla człowieka, a objawy mogą występować nawet do kilku tygodni po ukąszeniu. Typowe następstwa ukąszenia to:

  • Opuchlizna lub odrętwienie w okolicy ugryzienia,
  • Wysoka gorączka,
  • Omdlenie.

Jeśli chcemy podjąć się hodowli tego dużego ptasznika, powinniśmy przygotować terrarium pionowe o wymiarach 25x25x40 cm, gdzie największy wymiar będzie dotyczył wysokości. Jako podłoże stosujemy torf lub włókno kokosowe. Konieczne jest umieszczenie kryjówki – najlepiej w formie pionowo ustawionej tuby korkowej. Pająk w naturze żyje na drzewach, więc warto też umieścić gałęzie, sztuczne pnącza, korzenie. Temperatura w terrarium powinna wynosić 25-27 stopni, a wilgotność powinna być na poziomie 70%.

Największe pająki w historii - jakie inne pająki należą do największych na całym świecie?

Heteropoda maxima zwana przez niektórych również pająkiem myśliwskim to gatunek, który jest rekordzistą pod kątem rozpiętości odnóży i według niektórych klasyfikacji to on zajmuje pierwsze miejsce w kategorii największych pająków w historii. Rozpiętość odnóży jest naprawdę duża – rekordowy osobnik miał 30 cm. Tułów względem nóg nie jest już tak duży i mierzy ok. 5-8 cm.

W Polsce pająka nie spotkamy – miejscem jego występowania jest wschodnia część świata - Azja, a konkretnie teren Laosu. Przedstawiciele tego gatunku zamieszkują jaskinie. Jad pająka nie jest groźny dla człowieka – chociaż dla wielu z nas sama wielkość pająka mogłaby być wystarczająco paraliżująca. Po ugryzieniu może występować obrzęk, nudności, zawroty głowy, wymioty, kołatanie serca.

Nazwa pająka pochodzi od jego sposobu polowania, który jest przyrównywany do sposobu polowania lwów. Pająki nie budują sieci, aby złapać zdobycz – zamiast tego przyczajają się na przechodzące owady oraz drobne płazy i jaszczurki, które gonią przez krótki dystans i łapią.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny