Ptasznik olbrzymi – jak wygląda gigant wśród pająków? Opis gatunku Lasiodora parahybana

Opis wyglądu ptasznika – jak duży jest ptasznik olbrzymi? Jaka jest cena pająka? Czy jego jad jest silny?

Ptasznik olbrzymi (łac. Lasiodora parahybana) to duży pająk naziemny. Jego rozmiar, uwzględniając rozstaw nóg, może osiągnąć nawet 28 cm – pod kątem wielkości jest do drugi największy ptasznik zaraz po ptaszniku goliacie, który może osiągać 30 cm. Ciało samicy osiąga długość 10 cm i może ważyć nawet 100 gramów, samiec jest nieco mniejszy. Pająk ma masywną budowę, a jego kolor to mieszanka czarnego i szarego. Posiada również na całym ciele włoski. A jakiej wielkości są inne popularne pająki?

  • Ptasznik goliat może z odnóżami osiągnąć długość 28-30 cm,
  • Tarantula ukraińska razem z nogami ma 10 cm,
  • Ptasznik tygrysi razem z odnóżami ma 11 cm.

W naturze pająk zamieszkuje Amerykę Południową, a konkretnie Brazylię – jego znaczna populacja znajduje się w okolicy miasta Campina Grande. Kiedy pająk czuje się zagrożony, podnosi swoje nogi i przednią część ciała w powietrze, próbując odstraszyć drapieżnika. Gigant może również próbować uderzyć przednimi łapami. Jeśli napastnik nie ucieknie, pająk w ramach obrony wstrzyknie jad. Jest to ostateczność, którą pająk stosuje, kiedy nie ma wyjścia. Na szczęście dla człowieka jad nie jest groźny. Zwykle w ramach obrony pająk wyczesuje włoski parzące znajdujące się na odwłoku. Mają one właściwości drażniące – mogą zarówno podrażniać oczy, jak i skórę.

Cena ptasznika olbrzymiego zależy od stadium, w którym się znajduje. Małe ptaszniki olbrzymie kosztują od 15 do 25 zł. Cena dorosłych pająków waha się od 50 do 200 zł. Pająk powszechnie występuje w hodowlach ptaszników, więc nie powinniśmy mieć problemu z jego znalezieniem. Warto przejrzeć strony hodowli oraz przeszukać portale ogłoszeniowe – czasami cena będzie okazyjna.

Pochodzenie ptasznika olbrzymiego – gdzie gigant występuje w naturze?

Ptaszniki żyjące na wolności zasiedlają dno lasu. Zamieszkują nory opuszczone przez inne zwierzęta, chowają się w ściółce lub pomiędzy szczelinami drzew, mogą też żyć na otwartej przestrzeni. Są to zwierzęta, które stosują zasadzkowy sposób polowania. Oczekują w ukryciu na przechodzącą ofiarę, a kiedy znajdzie się ona blisko, rzucają się na nią i wstrzykują jad, który paraliżuje przyszły posiłek.

Sposób wzrostu pająka opiera się na linieniu. Wówczas gigant przerzuca ciało na plecy i napompowuje się, próbując zrzucić zewnętrzną powłokę. Nowa skóra jeszcze przez jakiś czas pozostaje miękka i podatna na uszkodzenia, dlatego wtedy pająk jest najbardziej narażony na ataki drapieżników. Najczęściej kilka dni przed linieniem Lasiodora parahybana nie spożywa pokarmu, podobnie jak inne gatunki pająków, takie jak ptasznik goliat, tarantula ukraińska, ptasznik tygrysi.

Jak przygotować terrarium dla ptasznika olbrzymiego? Hodowla pająka

Jakie wymiary terrarium powinno mieć terrarium dla ptasznika?

Lasiodora parahybana z uwagi na swoje rozmiary powinna mieć przestronne terrarium, w którym będzie mogła prawidłowo się rozwijać. Mały pająk powinien być przechowywany w mniejszym pojemniku, adekwatnym do jego wielkości. Bardzo popularne są tzw. moczówki (pojemniki na mocz), które przez dłuższy czas mogą służyć pająkowi. Pojemnik należy prawidłowo przygotować, tzn. na dno sypiemy podłoże i wstawiamy np. sztucznego liścia lub kawałek kory, które będą stanowić kryjówkę. W takim małym pojemniczku musimy też pamiętać o wykonaniu odpowiedniej wentylacji – najlepiej nakłuć ścianki igłą. Należy pamiętać, by otwory wentylacyjne nie były za duże, ponieważ przez zbyt dużą szczelinę pająk może uciec.

Po kolejnych wylinkach zamieniamy pojemnik na coraz większy, aż docelowo gigant będzie gotowy do zamieszkania w terrarium. To powinno mieć wymiary 40x30x30 cm. Najpopularniejsze są terraria szklane, które oferuje każdy sklep terrarystyczny. Cena takiego terrarium w zależności od producenta wynosi od 50 do 100 zł. Warto odwiedzić giełdy terrarystyczne, na których otrzymamy terrarium w konkurencyjnej cenie. Terrarium powinno posiadać wentylację grawitacyjną, która umożliwi wymianę powietrza. Brak takiej wentylacji może prowadzić do pleśnienia wnętrza zbiornika, co nie odbije się dobrze na zdrowiu pająka.

Ptasznik olbrzymi w w dłoniach człowieka, czy ptasznik olbrzymi jest większy od ptasznika goliata
Czy ptasznika olbrzymiego można hodować w domu i gdzie kupić ptasznika olbrzymiego, ciekawostki na temat ptasznika

Żeby uniknąć ucieczki ptasznika, warto rozważyć terrarium z gilotynowym otwarciem. W takim zbiorniku jedna z bocznych ścianek otwiera się do góry i uniemożliwia pająkowi samodzielne otwarcie. Tradycyjne terraria, które mają rozsuwane drzwi, mogą niekiedy być otwierane przez pająki, więc w takim przypadku konieczne trzeba je zabezpieczyć zamkiem do terrariów. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat ptasznika wielobarwnego?

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

Ptasznik olbrzymi - jak wyposażyć terrarium?

Przed wprowadzeniem pająka do terrarium powinniśmy je odpowiednio urządzić. W szczególności powinniśmy zadbać o następujące elementy:

  • Podłoże – najlepiej nada się kwaśny torf wymieszany z włóknem kokosowym. Pająk będzie w podłożu wykopywał sobie norę, więc warstwa mieszanki powinna być dosyć gruba. Podłoże będzie pochłaniać nadmiar wody.
  • Kryjówka – da pająkowi poczucie bezpieczeństwa. Możemy kupić gotową kryjówkę w sklepie terrarystycznym w formie połówki kokosa, a możemy też do tego użyć pudełka o nieprzezroczystych ściankach. Pająk może bezpośrednio pod kryjówką podkopywać się i aranżować wnętrze po swojemu.
  • Mata grzewcza i termostat – matę grzewczą podkładamy pod terrarium – będzie ona zapewniała stałe ogrzewanie.
  • Dekoracje – możemy do terrarium włożyć akcesoria takie jak tuba korkowa, gałęzie, sztuczne rośliny.

Codzienna pielęgnacja Lasiodora parahybana – żywienie, hodowla, rozmnażanie

Właściwa pielęgnacja ptasznika olbrzymiego będzie podobna do pielęgnacji każdego innego ptasznika hodowanego w domu. Powinniśmy zadbać o kilka najważniejszych aspektów, takich jak żywienie, temperatura oraz odpowiednia wilgotność.

  • Żywienie – pokarm powinien być dopasowany do wielkości pająka. Małym ptasznikom w stadium L1 podajemy muszki owocówki lub przepołowionego mącznika młynarka. Jeśli owad, którego podamy, będzie większy od pająka, może skończyć się to tragicznie dla ptasznika. Dorosłym pająkom podajemy karaczany, szarańczę, larwy drewnojada. Należy pamiętać, by niezjedzone pozostałości owada usunąć z terrarium, ponieważ mogą one zacząć pleśnieć.
  • Temperatura – w ciągu dnia powinna wynosić 26-28 stopni, w nocy powinna być niższa o kilka stopni.
  • Wilgotność – właściwa wartość to 70%. Możemy ją zapewnić poprzez spryskiwanie ścianek terrarium zraszaczem do kwiatów. Wilgotność jest szczególnie ważna podczas wylinki.

Jeśli interesuje nas rozmnażanie Lasiodora parahybana, nie powinno to nam przysporzyć problemów. Przed dopuszczeniem dorosłych osobników, powinniśmy oba osobniki dobrze rozkarmić. Samca dopuszczamy do samicy i pamiętamy o tym, by zapewnić mu drogę ucieczki. Niektóre z samic po kopulacji atakują samce i zabijają je, więc pająk musi mieć szansę, by uciec. Po około 2-3 miesiącach od dopuszczenia, samica plecie kokon, w którym może złożyć nawet 2000 jaj. Po miesiącu wyklują się nimfy, które przemienią się w formę L1 po kolejnych 2 miesiącach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny