Terrarystyka - wszystko, co warto wiedzieć o terrarium

Zwierzaki domowe towarzyszą człowiekowi od dawna. Oczywiście najczęściej są to psy i koty. Za nimi na liście znajdują się chomiki, świnki morskie oraz króliki. Warto jednak wiedzieć, że pod dachy trafiają także nietypowe gatunki. Te słowa potwierdza popularność, jaką cieszy się terrarystyka. Wszystko, co warto wiedzieć na jej temat można znaleźć w tym i innych artykułach opublikowanych na naszej stronie. 

Terrarium w domu

W najprostszej definicji terrarystyka to po prostu hodowla zwierząt w terrariach. Chodzi tu przede wszystkim o gatunki reprezentujące płazy, gady, pająki oraz inne bezkręgowce. Jednakże istnieje znacznie szersze ujęcie. Według niego wspomniana dziedzina jest obszernym zbiorem wiedzy. Obejmuje ważne informacje opisujące budowę, zakładanie, urządzanie i prowadzenie zbiornika, w którym żyją dane gatunki. Wskazuje także prawidłowe sposoby ich pielęgnacji i żywienia. Celem terrarystyki jest obserwacja i lepsze poznanie codziennych zwyczajów zwierząt. To niezwykle pasjonujące hobby.

Rozwinięcie tematu warto zacząć od zbiornika, w którym znajdą się zwierzęta. Po pierwsze jego kształt musi być dopasowany do potrzeb danego gatunku. Dlatego w sklepach dostępne są wersje wysokie i niskie, mniej lub bardziej pojemne, o określonym kształcie. Po drugie w terrarium należy stworzyć warunki imitujące naturalne środowisko gadów lub płazów. Najważniejsze jest osiągnięcie odpowiednich parametrów powietrza, ciepła, światła oraz wilgoci. Niezbędne są, zatem termometry, oświetlenie, urządzenia do ogrzewania.  To jeszcze nie koniec wyposażenia i do tego tematu jeszcze wrócimy.

Utrzymanie odpowiednich warunków w terrarium to kluczowa kwestia. Zarazem także kolejne z kryteriów podziału zbiorników. Biorąc to pod uwagę do dyspozycji są następujące typy:

  • terraria nieogrzewane suche oraz nieogrzewane wilgotne,
  • zbiorniki ogrzewane wilgotne oraz ogrzewane suche,
  • terrarium błotne nazywane paludarium i wodne akwaterrarium,
  • zbiorniki ogrodowe stworzone do hodowli egzotycznych roślin.

Rozwinięcie informacji podanych do tej pory znajduje się na naszej stronie.

Wyposażenie terrarium

Elementy, które muszą znaleźć się w terrarium to nie tylko oświetlenie czy ogrzewanie. Zwierzęta należy hodować we właściwym otoczeniu. Bardzo ważne jest, zatem podłoże. Najczęściej stosowany jest piasek rzeczny oraz drobne kamienie. Poza tym hobbyści korzystają z lekkiej ziemi lub torfu. Nierzadko wykładane są także ścianki zbiorników. Takimi wyrobami jak prasowany korek lub płytki stworzone z tego surowca. Do tego dochodzą drewniane lub bambusowe kratki, cienkie deseczki lub kora. Podczas dekorowania warto zerknąć na porady, jak to robić. Cenną wiedzę można znaleźć na forum miłośników terrarystyki.

W każdym dobrze urządzonym terrarium znajduje się odpowiednie podłoże, rośliny oraz dodatkowe wyposażenie. Chodzi tu o elementy, które pozwalają zwierzętom schować się przed człowiekiem. Lub też rozładować nagromadzoną energię. Do takich rzeczy należą na przykład kamienie lub kamienne płytki. Przydatne okazują się korzenie drzew oraz gałęzie o różnej grubości. Niektóre gatunki uwielbiają różnego rodzaju gotowe jaskinie, groty, drewniane mostki. W sklepach zoologicznych nie brakuje wyrobów tego rodzaju. Napisaliśmy już sporo o warunkach życia, czas, więc przejść do samych zwierząt. 

Które zwierzęta można hodować w terrariach?

W domowych terrariach żyją bardzo różne zwierzęta. Na pierwszą grupę składają się płazy takie jak:

  • bezogonowe karliki szponiaste, żaby szponiaste oraz dość popularne żaby rogate,
  • rzekotki zielone i żabie, ropuchy agi oraz azjatyckie jak również kumaki dalekowschodnie,

Warto wiedzieć, że w zbiornikach rozwijają się także tak zwane płazy ogoniaste. Należą do nich:

  • nieduże traszki chińskie oraz większe traszki Waltla, te drugie osiągają 20-30 cm długości,
  • abystomy tygrysie, płazy dorastające do 33 cm długości, w pochodzą z Ameryki Północnej.

W naszym kraju dużym powodzeniem cieszy się mięsożerny aksolotl.

Terrarystyka to także hodowla pająków i innych bezkręgowców. Jeśli chodzi o pierwsze ze wspomnianych, to dzielą się na gatunki dla początkujących i zaawansowanych. Hobbystom stawiającym pierwsze kroki polecane są gatunki brachypelma, chromatopelma cyaneopubescens, lasidora. Weterani i weteranki zajmują się ptasznikami, czarnymi wdowami, pustelnikami brunatnymi. Tymczasem inne bezkręgowce to patyczaki, skorpiony, ślimaki, wije. Wśród nich każdy znajdzie zwierze dla siebie. Teraz można przejść do ostatniej grupy reprezentowanej przez gady, żółwie, jaszczurki i węże.

Na każdym forum terrorystycznym udzielają się miłośnicy gadów. By do nich dołączyć wystarczy sprowadzić jeden z popularnych gatunków. Do najczęściej hodowanych należą:

  • żółwie greckie, stepowe i mauretańskie oraz czerwonolice, żółtolice i chińskie,
  • jaszczurki takie jak agamy błotne i brodate, gekony lamparcie i orzęsione, legwany zielone,
  • węże takie jak pytony królewskie, boa dusiciele oraz węże zbożowe.

Porady wspomagające zakładanie i prowadzenie terrariów znajdują się na naszej stronie. Opisujemy też rośliny i zwierzęta, które w nich żyją.