Nhandu chromatus - opis, wymagania, hodowla, rozmnażanie, porady
Nhandu chromatus to jeden z popularniejszych ptaszników, które są polecane początkującym terrarystom. W polskich hodowlach występuje już od dłuższego czasu z uwagi na niewymagające warunki. Jak wygląda pająk i jaka jest jego cena? Jak powinna wyglądać hodowla ptasznika i jakie terrarium należy mu zapewnić? Czy jad Nhandu chromatus jest niebezpieczny dla człowieka? Jakie jest właściwe pożywienie dla pająka? Odpowiadamy w tekście! Znajdziesz tu opis wyglądu i pochodzenia pająka oraz wskazówki dotyczące jego hodowli.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ptasznikach.
Nhandu chromatus – opis gatunku, zdjęcia, cena
Skąd pochodzi Nhandu chromatus? Jak wygląda pająk? Opis gatunku
Angielska nazwa pająka to Brazilian Red And White Tarantula, co już dużo mówi nam o jego pochodzeniu i wyglądzie. Naturalnym środowiskiem występowania Nhnadu chromatus jest Ameryka Południowa, a konkretnie deszczowe lasy Brazylii. Niektóre populacje można też spotkać na terenie Paragwaju.
Inna nazwa pająka to White Striped Birdeater, która pochodzi od wyglądu, jak również faktu, że w naturze pająk żywi się pisklętami. Nhandu chromatus to pająk naziemny, zamieszkujący szczeliny i dziuple w drzewach lub norki wykopane w ziemi.
Jest to jeden z większych ptaszników – długość ciała dorosłej samicy dochodzi do 9-10 cm, a rozstaw nóg dochodzi do 18 cm (podobną długość osiąga salamandra plamista). Podobnie jak u wielu innych gatunków ptaszników, takich jak np. pająk tygrysi, samiec jest mniejszy od samicy. Tułów pająka zwany karapaksem jest koloru kremowo-szarego, a odwłok jest pokryty czerwonymi włoskami. Nogi pająka są koloru czarnego w przerywane białe lub kremowe linie.
Brazilian Red And White Tarantula to długowieczny pająk. Samica może dożywać nawet 20 lat, natomiast samce żyją średnio do 3 lat. Dla porównania – pająk tygrysi (tygrzyk paskowany) żyje tylko jeden sezon, a salamandra plamista ok. 10 lat na wolności i nawet 20 lat w niewoli. Oczywiście należy pamiętać, że w Polsce salamandra plamista jest pod ochroną, więc jej hodowla jest zakazana.
Ile kosztuje Nhandu chromatus? Cena pająka
Cena Nhandu chromatusa będzie zależeć od kilku czynników. Pierwszy z nich to stadium, w którym będziemy kupować pająka. Młody wylęg pająka będzie kosztować mniej niż dorosły ptasznik:
- Cena ptasznika w stadium L1-L3 to kilka do kilkunastu złotych,
- Ptasznik w stadium L4-L6 to ok. 20 zł,
- Dorosły pająk będzie kosztować od 50 do 150 zł.
Stadium to nie jedyne kryterium wpływające na cenę. Kolejny czynnik to płeć pająka. Samica z uwagi na możliwości reprodukcyjne i ogólną długość życia będzie kosztować więcej niż samiec.
Gdzie kupić najlepiej ptasznika? Możliwości jest wiele:
- Hodowla ptaszników – istnieje wielu hodowców pająków, którzy zajmują się profesjonalnie ich rozmnażaniem. Wielu z nich posiada sklepy internetowe, w których wystawiają aktualną ofertę pająków,
- Portale ogłoszeniowe i aukcyjne – zarówno hodowcy profesjonalni, jak i amatorscy wystawiają swoje nadwyżki hodowlane – niektóre z nich można otrzymać w korzystnych cenach,
- Giełdy terrarystyczne – wydarzenia odbywają się na terenie całej Polski. Hodowcy z całego kraju zjeżdżają się do jednego miasta. Na takich wydarzeniach oprócz pająka możemy kupić również niezbędne akcesoria do jego hodowli.
Hodowla Nhandu chromatus – idealne warunki dla pająka
Przygotowujemy terrarium dla ptasznika – opis zbiornika
Brazilian Red And White Tarantula to spory ptasznik, dlatego będzie wymagać również większego terrarium, najlepiej takiego, które ma wymiary 30x30x25 cm. Cena takiego zbiornika to od 40 do 80 złotych w zależności od producenta. Terrarium powinno mieć wentylację grawitacyjną umożliwiającą swobodny przepływ powietrza. Jeśli boimy się, że pająk otworzy drzwi terrarium, warto kupić terrarium gilotynowe, otwierane do góry.
W związku z tym, że jest to pająk naziemny, wystarczy kilkucentymetrowa warstwa podłoża, np. włókna kokosowego lub torfu. Zadaniem podłoża będzie pochłanianie wody i utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w terrarium. Ta z kolei powinna wynosić ok. 70 procent (do pomiaru wilgotności warto posłużyć się higrometrem). Zalecana temperatura w ciągu dnia to od 26 do 28 stopni (do ogrzewania używamy maty grzewczej podłączonej do termoregulatora, powinna ona działać codziennie przez 12 godzin), z nocnym spadkiem do temperatury pokojowej.
W terrarium powinniśmy umieścić kryjówkę, w której pająk będzie spędzać większość czasu. Jako kryjówka może posłużyć tuba korkowa, odwrócona doniczka albo łupina kokosa. Dla uzyskania walorów estetycznych i urozmaicenia terenu możemy do terrarium włożyć korzeń lub sztuczne rośliny, np. pnącza. Jeśli planujesz hodowlę, sprawdź także ten artykuł na temat ptaszników dla początkujących.
Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny
Gdzie przechowywać młodego ptasznika? Co je Nhandu chromatus? Pożywienie ptasznika
Młode ptaszniki trzymamy w kliszówce lub innym małym pojemniku – dobrze nadają się te, które wykorzystujemy przy badaniu moczu. Wraz ze wzrostem pająka, pojemnik zwiększamy na większy, pasujący do aktualnych gabarytów ptasznika. Przyjmuje się zasadę, że pojemnik powinien być 3 razy większy niż aktualny rozmiar pająka. Niezależnie od rodzaju pojemnika, powinien on mieć odpowiednią wentylację, najlepiej jest ją wykonać cienką szpilką lub igłą, tak by otwory nie były zbyt duże. Taki sam schemat hodowli będziemy stosować przy wszystkich pająkach, w tym takich jak np. pająk tygrysi.
Głównym pożywieniem ptasznika będą popularne owady karmowe, takie jak karaczany, szarańcza, mącznik młynarek. Należy pamiętać o dopasowaniu wielkości karmówki, tak by nie zrobiła krzywdy pająkowi. Dorosłe pająki powinniśmy karmić co 1-2 tygodnie (w zależności od apetytu pająka), młode raz na 3-4 dni. Jeśli pająk nie upoluje owada, należy go wyjąć z terrarium, ponieważ może pokąsać stawonoga. Resztki pokarmu również usuwamy ze zbiornika, by szczątki nie zaczęły pleśnieć.
Ciekawostki na temat Nhandu chromatus – czy jad pająka jest silny? Rozmnażanie pająków
Nhandu chromatus jest jadowitym pająkiem, jednak jego jad nie jest groźny dla człowieka. Siła toksyny jest porównywalna do jadu osy lub pszczoły. Podobnie jak większość ptaszników naziemnych, ptasznik w sytuacji stresującej wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Są one drażniące dla śluzówki potencjalnego napastnika. Młode pająki są bardzo płochliwe i raczej unikają kontaktu, jednak wraz ze wzrostem zyskują na charakterze. Dorosły Nhandu chromatus może przejawiać agresywne zachowania i atakować nas, jeśli będziemy nieostrożni.
Jeśli decydujemy się na rozmnażanie pająków, musimy pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsze jest dopuszczenie zdrowych osobników o odpowiedniej długości ciała. U samicy powinno to być minimum 6 centymetrów – dla mniejszej ciąża może być zbyt dużym wysiłkiem i skończyć się śmiercią. Przed dopuszczeniem samca, dobrze jest nakarmić samicę, tak by po kopulacji nie próbowała go schwytać i zabić. Dodatkowo samiec powinien mieć drogę ucieczki. Po zapłodnieniu należy solidnie dokarmiać samicę, ponieważ będzie mieć ona duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, by wytworzyć jaja.
Po kilku tygodniach od zapłodnienia samica zacznie tkać kokon, w którym złoży jaja. Po ok. 3 miesiącach wychodzą młode w stadium L1.