Ptasznik wielobarwny caribena versicolor – opis, pochodzenie, cena, jad

Jak wygląda ptasznik wielobarwny? Skąd pochodzi pająk?

Jest tylko jedno potwierdzone miejsce na ziemi, gdzie występuje ten gatunek pająka. Ptasznik wielobarwny zamieszkuje lasy deszczowe Martyniki, będącej jedną z karaibskich wysp. W naturze pająk bytuje na drzewach, a jego kryjówkami są dziuple, szczeliny w korze, puste tuby bambusowe lub liście rozłożystych roślin. Pająk potrafi skakać na niewielkie dystanse, ale biega powoli.

Wygląd ptasznika wielobarwnego jest nie do pomylenia z innymi gatunkami pająków ze względu na jego piękne kolory. Karapaks dorosłego pająka jest koloru niebieskiego wpadającego w turkus lub zielony, natomiast odwłok i odnóża są pokryte czerwonymi i fioletowymi włoskami. Tylna część odwłoka posiada także charakterystyczną białą plamkę. Małe ptaszniki wielobarwne są koloru niebieskiego, który wraz z kolejnymi wylinkami zmienia się w umaszczenie dorosłego osobnika.

Samiec dorosłego ptasznika wielkobarwnego osiąga długość ciała do 5 cm i jest mniejszy od samicy, która może osiągnąć ok. 6 cm z rozstawem nóg do 14 cm. Dla porównania:

  • ptasznik słoneczny – długość ciała dochodzi do 6 cm, a rozstaw nóg ptasznika słonecznego to 13 cm,
  • skakun arlekinowy – długość ciała skakuna to 5-8 cm,
  • brachypelma hamorii (ptasznik czerwonokolanowy) – długość ciała brachypelma hamorii to 6-8 cm, a rozstaw nóg to 15-17 cm.

Samice avicularia versicolor są bardziej długowieczne i dożywają w niewoli do 7 lat – to ponad dwa razy dłużej niż długość życia samca, który żyje ok. 3 lata. Jad pająka jest bardzo słaby i porównywalny do jadu pszczoły.

Ile kosztuje ptasznik wielobarwny? Ceny pająka caribena versicolor

Ptasznika wielobarwnego najłatwiej będzie dostać u hodowców zajmujących się rozmnażaniem pająków. W sklepach zoologicznych raczej będzie trudno dostępny. Wielu hodowców ogłasza się na portalach ogłoszeniowych, więc warto porównać oferty. Znany może być pod wieloma nazwami, np. avicularia versicolor, caribena versicolor, ptasznik wielokolorowy, więc warto wyszukać po różnych nazwach.

Pająk we wczesnych stadiach będzie kosztować od 40 do 80 zł. Cena dorosłego osobnika będzie nieco wyższa i więcej zapłacimy za samicę niż samca. Jeśli marzy nam się większe zwierzę, które będzie równie egzotyczne, jak np. boa tęczowy, musimy przygotować się na koszt 300 zł.

Zarówno ptasznik wielobarwny, jak i boa tęczowy nie znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem, więc nie wymagają świadectwa CITES. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrarystyce.

Jak przygotować terrarium dla ptasznika wielobarwnego? Opis wymagań

Z uwagi na to, że ptasznik wielobarwny jest pająkiem nadrzewnym, terrarium powinno mieć orientację pionową, tak by zwierzę mogło wspinać się po elementach wyposażenia. Wymiar zbiornika przeznaczonego dla dorosłego pająka to 20x20x35 cm – nie są to duże wymagania. Mniejsze pająki we wcześniejszych stadiach należy trzymać w mniejszych terrariach lub pojemnikach dopasowanych do aktualnej wielkości. Terrarium powinno mieć odpowiednią wentylację, która zapewni właściwą wymianę powietrza wewnątrz zbiornika i zapobiegnie pleśnieniu elementów wyposażenia. Najpopularniejszy rodzaj wentylacji to wentylacja grawitacyjna, która posiada otwory na przeciwległych ściankach zbiornika – z jednej strony na górze, z drugiej na dole. Jeśli obawiamy się, że pająk ucieknie z terrarium, najlepiej będzie zamontować blokadą uniemożliwiającą otworzenie drzwiczek lub wybór terrarium gilotynowego.

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

Ptasznik wielobarwny jest gatunkiem wymagającym wysokiej wilgotności sięgającej nawet 85% i źle będzie znosił zbyt suchy klimat. W związku z tym powinniśmy pamiętać w ramach pielęgnacji o regularnym spryskiwaniu wodą wnętrza zbiornika. Wilgotność będzie najłatwiej utrzymać, wysypując dno odpowiednim podłożem, np. torf lub włókno kokosowe. Nadmiar wody będzie zatrzymywany w glebie, więc jeśli nawet zapomnimy spryskać terrarium, pająk nie powinien na tym ucierpieć.

Temperatura w ciągu dnia powinna wynosić 25-28 stopni. Najłatwiej będzie ją uzyskać, montując pod terrarium matę grzewczą podłączoną do termostatu, który będzie uruchamiał matę w momencie spadku temperatury i wyłączał ją w momencie osiągnięcia temperatury maksymalnej. Temperatura w nocy powinna wynosić od 22 do 24 stopni.

Ptasznik wielobarwny na łonie przyrody, a także wszystko, co warto wiedzieć o ptasznikach wielobarwnych w przyrodzie
Jak wygląda ptasznik wielobarwny, a także jego opis, charalterystyka, występowanie i ciekawostki przyrodnicze

Terrarium nie musi być specjalnie urządzone – wystarczy umieścić sztuczne rośliny, konary, tuby ustawione pionowo, które będą dla pająka stanowiły kryjówki i dodatkowe elementy, po których może chodzić. Pająk nie pije wody stojącej, więc miska z wodą jest zbędna. Wodę pozyskuje z upolowanych ofiar oraz spija krople ze ścianek spryskanego terrarium.

Pielęgnacja, czyli żywienie i rozmnażanie ptasznika wielobarwnego

Co je ptasznik wielobarwny caribena versicolor? Karmienie pająka - wymagania

Ptasznika wielobarwnego podobnie jak inne gatunki pająków, takie jak ptasznik słoneczny, skakun czy brachypelma hamorii karmimy owadami karmowymi: karaczanami, szarańczą, świerszczami, larwami mącznika młynarka. Należy przy tym pamiętać, by podawać owada dopasowanego do rozmiaru pająka – owad większy od ptasznika może wyrządzić mu krzywdę. Dla młodych ptaszników w stadium L1 poleca się podawanie muszek owocówek lub wylęgu świerszcza.

Młodego ptasznika karmimy co 2-3 dni, dorosłego raz w tygodniu. Należy pamiętać, by z terrarium wyjąć resztki spożytego pokarmu. Czasami może zdarzyć się, że pająk nie będzie zainteresowany owadem – wówczas również należy go usunąć, tak by w nocy go nie pokąsał.

Raczej odradza się podawanie dzikich owadów znalezionych na dworze – mogą one przenosić choroby i pasożyty, więc lepiej unikać takiego ryzyka.

Rozmnażanie ptasznika wielobarwnego - opis

Jeśli będziemy decydować się na samodzielne rozmnażanie ptasznika wielobarwnego, musimy pamiętać o zachowaniu kilku ważnych zasad:

  • Ciało samicy powinno mieć przynajmniej 4,5 cm długości (będzie to przypadać na 10-11 wylinkę). Jeśli zwierzę będzie mniejszych rozmiarów, może z trudem znieść okres tworzenia kokonu, a słabsza samica może nawet umrzeć. Samiec powinien przejść 9-10 wylinek.
  • Przed dopuszczeniem samca i kopulacją, samica powinna być nakarmiona, tak by nie próbowała zjeść partnera. Po stosunku płciowym samiec będzie chciał uciec, by nie zostać upolowanym, więc warto zapewnić mu przestrzeń, w której będzie mógł się schronić.
  • Po odbyciu stosunku, pająki należy rozdzielić do osobnych terrariów. Cały proces łączenia i kopulacji najlepiej powtórzyć kilka razy.
  • 1 do 4 miesięcy od kopulacji samica będzie składać kokon, w którym będzie znajdować się ok. 200 jaj.
ikona podziel się Przekaż dalej