Ptasznik chilijski – informacje na temat Grammostola rosea

Jak wygląda ptasznik chilijski? Występowanie pająka - informacje

Naturalnym środowiskiem występowania Grammostola rosea jest Ameryka Południowa. Pająk zamieszkuje zarośla, pustynie i górzyste tereny krajów takich jak Chile (od granicy pustyni Atacama na północy aż do Santiago w środkowej części kraju), Boliwia i Argentyna. Jego aktywność przypada na godziny wieczorne i nocne. Jest to pająk naziemny, który w niewoli uchodzi za ptasznika o łagodnym usposobieniu, chociaż można również napotkać źródła mówiące o chwiejnym nastroju stawonoga. W sytuacji stresującej pająk wyczesuje z odwłoka włoski parzące, które podrażniają oczy i śluzówkę napastnika. Pająk posiada jad, który jednak nie jest silny dla człowieka, a kąsa dopiero w ostateczności. W bezpośredniej konfrontacji raczej reaguje ucieczką.

Dorosła samica Grammostola rosea osiąga długość ciała do 7 centymetrów, a rozstaw odnóży wynosi 15-17 cm. Samiec jest mniejszy i osiąga długość ciała do 4 centymetrów. Na tle polskiego pajączka – skakuna arlekinowego, który osiąga 8 mm to całkiem niezły wynik. Ubarwienie pająka zależy od odmiany, którą będziemy posiadać. Klasyczna odmiana jest gęsto owłosiona zarówno na głowotułowiu, jak również na odnóżach. Włoski są kolor szarego, białego lub beżowego, a karapaks jest różowy lub fioletowy.

Dorosła samica ptasznika może żyć nawet do 25-30 lat. Są to pająki słynące z długowieczności, ale jednocześnie ich wzrost nie jest dynamiczny i rozmiarów nabierają w bardzo wolnym tempie. Samce żyją krócej i zwykle dożywają 6-7 lat. Dla porównania – skakun arlekinowy żyje ok. 3 lat.

Sklep czy hodowla? Gdzie kupić ptasznika chilijskiego? Jaka jest cena pająka?

Z uwagi na to, że ptasznik chilijski jest polecany początkującym terrarystom, jest on powszechnie dostępny w sprzedaży w wielu miejscach. Gdzie możemy go kupić? Istnieje kilka miejsc:

 • Sklep terrarystyczny – wiele sklepów oferuje nie tylko pająki, ale również sprzęt niezbędny do ich hodowli,
 • Hodowla ptaszników – będzie to najlepsze miejsce, jeśli chcemy mieć pewność, że zwierzę jest zadbane. Profesjonalny hodowca ptaszników najlepiej doradzi, jak dbać o zwierzę,
 • Giełda terrarystyczna – na giełdzie będziemy mieć największy wybór pająków od wielu hodowców wystawiających swoje okazy,
 • Forum terrarystyczne, portale ogłoszeniowe i aukcyjne – w takich miejscach znajdziemy oferty nie tylko profesjonalistów, ale również amatorskich hodowców rozmnażających pająki. Na forum terrarystycznym wielu hodowców opisuje swoje poczynania z pająkami, więc to nie tylko okazja na kupno, ale również na uzyskanie informacji od praktyka.

A ile kosztuje ptasznik? Cena za młodego osobnika to 30-50 zł, starsze mogą kosztować więcej – powyżej 100 zł.

Hodowla Grammostola rosea – szykujemy terrarium dla ptaszników

Terrarium dla ptaszników chilijskich – na co zwrócić uwagę? Informacje na temat terrarium

W zależności od stadium ptasznika, terrarium lub zbiornik, w którym będzie mieszkał, powinno być różne. Generalnie przyjmuje się zasadę, że zbiornik powinien być 3 razy większy niż pająk:

 • Młode ptaszniki, które są w stadium L1-L3 możemy trzymać w kliszówce lub innym małym pojemniku, np. na sos do pizzy lub tzw. moczówce. Należy przy tym pamiętać, by taki pojemnik urządzić w skali mikro, a więc dno wykładamy małą ilością podłoża, możemy włożyć sztuczny liść, który będzie służył za kryjówkę. Należy pamiętać o regularnym spryskiwaniu wnętrza. Taki pojemnik powinien mieć otwory wentylacyjne. Pająk jest małych rozmiarów, więc należy je zrobić na tyle małe, żeby przez nie nie uciekł. Najlepiej nakłuć otwory szpilką lub pinezką. Dokładnie w ten sam sposób postępujemy, jeśli chcemy hodować inne pająki, takie jak np. skakun arlekinowy.
 • Starsze ptaszniki – pojemnik zamieniamy na większy, pasujący do rozmiaru pająka. Może to być np. pojemnik na surówkę, pojemnik po lodach lub małe terrarium. Zbiornik urządzamy analogicznie do terrarium dla młodych ptaszników.
 • Dorosły ptasznik – dla dorosłej samicy należy przygotować terrarium szklane o wymiarach 30x30x25 cm. Jeśli obawiamy się, że pająk ucieknie (niektóre osobniki umieją samodzielnie otwierać drzwiczki przesuwne), warto wybrać terrarium gilotynowe otwierane od góry, które zapobiegnie ucieczkom. Terrarium powinno mieć wentylację grawitacyjną, a więc z jednej strony otwory powinny znajdować się górze, a z drugiej na dole. Taka wentylacja zapewni stałą wymianę powietrza. Cena takiego terrarium to od 50 do 150 zł. Wszystko zależy od producenta oraz, czy wybierzemy nowy, czy używany zbiornik. Warto przejrzeć oferty na portalach ogłoszeniowych, być może trafimy na okazję.

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

Grammostola rosea siedzi na ludzkiej dłoni, ptasznik chilijski na ludzkiej ręce, czy ptasznik chilijski może ukąsić
Ile kosztuje ptasznik chilijski, czy ptasznika chilijskiego można trzymać w domu i jakie warunki w terrarium zapewnić ptasznikowi

Jaka temperatura powinna panować w terrarium? Co je grammostola rosea? Pożywienie ptasznika

Jeśli mamy gotowe terrarium, kolejnym etapem jest jego odpowiednie wyposażenie. Co powinno znaleźć się w zbiorniku? Są to następujące elementy:

 • Podłoże – dno powinno być wyłożone torfem lub włóknem kokosowym. Może też być mieszanka obydwu podłoży. Zadaniem podłoża będzie pochłanianie nadmiaru wilgoci i utrzymywanie odpowiedniego mikroklimatu,
 • Kryjówka – jako kryjówka może posłużyć skorupa kokosa, odwrócona doniczka lub miska albo gotowa kryjówka dla pająków i gadów, którą można kupić w sklepie terrarystycznym lub zoologicznym,
 • Mata grzewcza – jej zadaniem będzie ogrzewanie terrarium i zapewnianie odpowiedniej temperatury.

Jakie warunki powinny panować w zbiorniku?

 • Temperatura – optymalne warunki to 26-28 stopni w ciągu dnia z nocnym spadkiem do 23-25 stopni,
 • Wilgotność – powinna wynosić od 60 do 75%. Wilgotność najlepiej zbadać higrometrem.

Co podajemy do jedzenia pająkowi?

Odmiany ptasznika chilijskiego – klasyczny, red czy pink?

Ptasznik chilijski jest niezwykłym przypadkiem ptasznika, ponieważ występuje w naturze w co najmniej trzech różnych odmianach kolorystycznych (nie powstały one na drodze krzyżowania przez hodowców). Podstawa kolorystyczna każdego z nich jest taka sama i jest w różnych odcieniach szarości. Pająki możemy podzielić według następujących odmian:

 • naturalna – najbardziej klasyczna wersja pająka. Posiada on ciemny kolor ciała i jest pokryty cały białymi włoskami, zarówno na głowotułowiu, jak również na odnóżach. Karapaks pająka jest w kolorze fioletowo-różowym.
 • red (czerwony) – pająk posiada głowotułów w kolorze czerwonym lub miedzianym. Odnóża pająka odmiany red również są pokryte czerwonymi włoskami, a zakończenia kończyn są koloru czarnego lub szarego. Oprócz gęsto owłosionych odnóży pająk może też posiadać na nich wzór przypominający ten, który ma zebra.
 • pink (różowy) – ciało pająka jest koloru czarnego i jest pokryte długimi szczeciniastymi jasnoróżowymi włoskami. Głowotułów ma metalicznie różowy kolor, a nogi są gęsto porośnięte włoskami w kolorze beżowym lub białym.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny