Nieważne, czy Twój domowy kot, jest zwierzęciem wychodzącym lub nie. Każdy koci mieszkaniec domu, powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki do codziennego bytowania. Koty, bardzo szybko uczą się korzystania z kuwety. Mało tego, wręcz odwdzięczają się idealnie zadbaną toaletą, tym, że załatwiają swoje potrzeby wyłącznie w tym miejscu.

To nieprawda, że koty moczą się w dowolnych częściach domu, bo są złośliwe. Większość kocich przedstawicieli to właśnie w ten sposób sygnalizuje, że jego toaleta albo została umieszczona w nieodpowiednim miejscu, albo jest po prostu dość brudna i wymaga wymiany.

Jak zapewnić kotu idealne warunki do codziennego załatwiania? Konieczny jest wybór kuwety oraz odpowiedniego żwirku.

Zacznijmy od miejsca dla kuwety, jak wybrać idealne?

Koty to, jak już wspomnieliśmy, indywidualiści, którzy potrzebują spokoju, wyciszenia i przestrzeni, by móc chodzić własnymi ścieżkami. To dlatego należy im zapewnić wygodne legowisko, można postawić w domu karton, do którego się schowają, ale przede wszystkim należy także zadbać o czystą kuwetę. Które miejsce w domu, będzie idealne dla kociej toalety? Wybierz miejsce dość spokojne, na pewno nie w centrum domu. Kot, potrzebuje spokoju, a w czasie załatwiania się, nie lubi hałasów. Dla własnego komfortu i kota, postaw kuwetę np. w łazience. Szybko oczyścisz żwirek, gdy tylko nadejdzie taka potrzebę.

Jaką kuwetę wybrać, by kot załatwiał się swobodnie?

Najbardziej standardowymi, będą kuwety skrzyniowe, niczym miski, nie dość głębokie, ale dość duże. Kot musi mieć tyle miejsca w kuwecie, by móc swobodnie mieszać w żwirku i wejść do niej czterema łapami. To dlatego, dla małego kota kupisz mniejszą kuwetę, ale gdy podrośnie będzie trzeba ją wymienić na nową. Spośród różnorodnych kuwet, możesz wybrać także skrzynkę zamykaną. To wygodne rozwiązanie, ponieważ co niektóre kociaki lubią dość mocno rozsypywać żwirek dookoła toalety. Codzienne zamiatanie żwirku może niejednego właściciela doprowadzić do kociej furii.

Zamykane kuwety mają jeszcze jeden atut. Zatrzymują nieprzyjemny zapach wewnątrz, żwirek wystarcza na dłużej, a bezpośrednio po kociej toalecie, unikamy kłopotliwego, ostrego zapachu w domu.

Czy każdy żwirek jest odpowiedni?

Wielu właścicieli kotów zastanawia się, który ze żwirków wybrać. Dobry żwirek to taki, który kot zaakceptuje. Musisz wiedzieć, że koty mają własne preferencje. Tak, jak czasem nie będzie im smakowała określona karma, tak i żwirek może się po prostu nie spodobać.

Dość dobrym rozwiązaniem będzie żwirek silikatowy, który pochłania koci mocz, a podczas sprzątania można go spokojnie spłukać w toalecie. Żwirek rozpuści się wraz z zanieczyszczeniami. Wielu właścicieli kotów uważa jednak, że lepszym rozwiązaniem jest standardowy żwirek bitumiczny, o klasycznej konsystencji bardzo drobnego kamyczka. Ten rodzaj żwirku po załatwieniu się kota zastyga, jak glina. Ważne, aby systematycznie sprzątać kuwetę wypełnioną takim żwirkiem, wówczas zachowamy czystość na dość długo. Więcej rodzajów kocich żwirków znajdziesz tu: https://allegro.pl/kategoria/dla-kotow-zwirki-90051

Pamiętaj jednak, że to kot zdecyduje, który żwirek oraz kuweta będą dla niego najlepsze. Obserwuj go podczas załatwiania, zwróć uwagę czy się nie frustruje i nadmiernie nie wysypuje żwirku. Wówczas warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej