Piasek do kuwety dla kota – co warto wiedzieć?

Żwirki drewniane, żwirek drzewny – wady i zalety

Ten rodzaj żwirku wykorzystywany jest nie tylko przy kotach. Może służyć jako podłoże dla królików, gryzoni, ptaków. Żwirki drewniane są wytwarzane z drzew iglastych i liściastych, a także z włókien roślinnych. Największym plusem tego żwiru jest to, że ma naturalny zapach, przez co większość kotów go akceptuje. Nie kaleczy łap i nie szeleści zbyt mocno. Jednak może pylić i wywoływać alergię nie tylko u kotów, ale także u człowieka.

Żwirek drewniany może być:

  • zbrylający – tzw. kruszon. To małe ziarenka o nieregularnych kształtach. Zużyty kruszon zbryla się w bryłki.
  • niezbrylający – tzw. pellet. Są to nieduże wałeczki, które pod wpływem wilgoci rozpadają się na pył lub wiórki.

W przypadku drewnianego żwirku zbrylającego należy codziennie wyrzucać nieczystości i co jakiś czas go uzupełniać, a raz w miesiącu przemyć całą kuwetę i wsypać nowy piasek. Żwirek niezbrylający trzeba cały wymieniać mniej więcej raz w tygodniu (zależności od liczby kotów oraz częstotliwości korzystania z kuwety), a ponieważ rozpada się na pył, łatwo przyczepia się do łap i futra (mocno roznosi się po mieszkaniu).

Żwirek drewniany wychodzi tanio w porównaniu do niektórych innych piasków. W zależności od jakości i rodzaju, jego cena może być nieco mniejsza lub większa. Cat's Best Original (zbrylający) kosztuje ok. 30 zł za 10 l, a Cat's Best Universal (niezbrylający) ok. 20 zł za 10 l. Cena za Super Pinio PELLETS to kwestia ok. 16 zł/10 l, a marki Kicia ok. 14 zł za 25 l.

Często można spotkać się z informacją, że żwirek drewniany nadaje się do usuwania drogą sanitarną. Nie jest to prawda. Polskie prawa zabrania wyrzucania żwirku do toalety (Dziennik Ustaw 2001 Nr 72 poz. 747 Art. 9.). Co więcej, naturalny żwirek, nawet ten biodegradowalny, nie może być wyrzucany do ogrodu. Jego rozkład trwa bardzo długo (często dekady) i pozostawia różne toksyny oraz bakterie groźne dla człowieka. Wszystkie żwirki należy umieszczać w pojemnikach na odpady zmieszane.

Rodzaje żwirku, cena, opinie – żwirek silikonowy czy żwirek kukurydziany?

Poza drewnianym piaskiem, na rynku dostępne są jeszcze inne. Najpopularniejszy jest żwirek bentonitowy. Można go kupić niemalże w każdym supermarkecie. To podłoże najbardziej przypomina piasek, z którego korzystają wolnożyjące koty. Jest miękki i składa się z drobnych kamyczków. Żwirek bentonitowy bardzo dobrze pochłania mocz i zbryla się w swego rodzaju glinę. Powstałe bryłki łatwo się sprząta, ale jeśli w kuwecie jest za mało żwirku, piasek może przyczepić się do dna. Wychodzi w miarę tanio. Super Benek kosztuje ok. 18 zł za 10 l, a Tigerino ok. 30 zł za 14 l.

Innym popularnym piaskiem do kuwety jest żwirek silikonowy. Są to przezroczyste kryształki, które ze względu na swoją porowatą strukturę, dobrze absorbują mocz. Nie zbryla się, więc należy wyrzucać go w całości, gdy się zużyje (kryształki będą biało-żółte, a nieprzyjemny zapach z kuwety nie będzie dłużej pochłaniany). Jest mało wydajny, jeśli w domu jest więcej kotów. Niektóre koty nie chcą z niego korzystać, ponieważ ma ostre krawędzie (kaleczy łapki) oraz głośno szeleści. Sanicat Diamonds kosztuje ok. 46 zł za 10 l, Tigerino ok. 36 zł za 10 l, a cena za Super Benek Crystal Standard wynosi ok. 41 zł za 7,6 l. Jeśli planujesz zakup, sprawdź także żwirek dla kota w atrakcyjnych cenach.

Żwirek kukurydziany jest naturalny, ekologiczny i biodegradowalny. Ten piasek pozyskiwany jest z ziaren kukurydzy. Ma specyficzny zapach, który może nie spodobać się kotu, ale jest bezpieczny, jeśli kot ma tendencję do podjadania żwirku. Może plamić na żółto. Benek kukurydziany (Super Benek Corn Cat) kosztuje ok. 17 zł za 7 l.

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

Żwirek zeolitowy wytwarzany jest z zeolitu (naturalnego minerału). Jest zbrylający i nie pyli, a do tego ma właściwości antybakteryjne. Jest wydajny, ale gdy się zbryla, to jest miękki i może się kleić do podłoża lub łap kota. Dostępny tylko w Internecie. Piasek firmy Prezent dla Kota kosztuje ok. 43 zł za 20 kg, a marki Noriko Premium ok. 30 zł za 10 l.

Żwirek sepiolitowy pozyskiwany jest z tzw. pianki morskiej (naturalnego sepiolitu). Ma porowatą strukturę i pochłania mocz podobnie jak żwirek silikonowy. Nie powinien wywoływać alergii i ma właściwości antybakteryjne. Ten piasek się nie zbryla, więc trzeba wyrzucać go w całości. Cena za żwirek Sanicat Professional to ok. 22 zł za 10 l.

Kuweta dla kota – informacje, rodzaje

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

Przyczyny takiego zachowania mogą być różne. Może być to kwestia żwirku. Jeśli żwirek bentonitowy zmieniłeś na piasek silikonowy, kot może czuć pewien dyskomfort. Istotna jest także sama kuweta. Kot, które całe życie załatwiał się w otwartej toalecie, może mieć problem z przestawieniem się na zamykaną (może się jej bać lub kojarzyć ją z transportem i weterynarzem).

Żwirek drewniany w czerwonej kuwecie i grabki dla psa, a także rodzaje zastosowanie, ceny i działanie
Żwirek drewniany dla kota krok po kroku, czyli zastoowanie, ceny, producenci, opakowaia, skład i rodzaje

Znaczenie ma to, gdzie stoi kuweta. Warto zadbać o to, aby nie była postawiona w przejściu, a w nieco bardziej ustronnym miejscu. Istotna jest także liczba kuwet. Jeden kot powinien mieć ich dwie, aby chodził do nich na zamianę. Bardzo często kot rezygnuje z załatwienia się w tej brudnej. Każdy kolejny kot oznacza jedną kuwetę więcej.

Jeśli kuweta stoi na swoim miejscu, a żwirek wciąż jest ten sam, przyczynę załatwiania się poza toaletę należy szukać gdzieś indziej. Zwierzak może być chory. Jeśli ma problemy z układem moczowym, kuweta może kojarzyć mu się z bólem.

Należy wziąć pod uwagę także problemy behawioralne. Mogą być wywołane różnymi rzeczami. Kot może się zestresować przeprowadzką, remontem czy nowym członkiem rodziny. Mało opiekunów zdaje sobie sprawę z tego, że za problemami behawioralnymi może stać również brak wspólnej zabawy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla kota krok po kroku.

Jaka kuweta jest najlepsza?

Kuwety mogą być:

  • otwarte,
  • zamknięte/kryte,
  • narożne,
  • z podwójnym dnem/przesiewowe,
  • zabudowane,
  • podróżne/turystyczne,
  • samoczyszczące.

Wybór zarówno żwirku, jak i kuwety, w dużej mierze uzależniony jest od preferencji samego kota. Niektóre osobniki wolą korzystać z tych otwartych, a inne wolą zamknięte budki. Warto jednak pamiętać, że dla małych lub schorowanych kotów najlepsze są to o niskich brzegach.

Żwirek drewniany jest polecany przez wielu właścicieli kotów. Jest wydajny i wychodzi tanio, ale mocno roznosi się po mieszkaniu i może uczulać. Innym naturalnym piaskiem jest żwirek kukurydziany, ale ten jest już nieco droższy.

ikona podziel się Przekaż dalej