Jakie kuwety dla kotów są dostępne na rynku?

Kuweta dla kota – rodzaje

Czarna, biała, a może w paski? Kuweta dla kota jest przeważnie w jasnych barwach z dodatkiem jakiegoś koloru. Może to być zielony, niebieski czy szary. Jednak czarna kuweta również jest dostępna. Jednak jej duża cena zależy od rodzaju oraz jakości, a nie od tego, czy jest czarna, czy biała (choć czasami są małe różnice w cenie w zależności od koloru, ale jest to kwestia kilku złotych).

Jakie kuwety dla kotów można dostać na rynku?

  • kuweta otwarta,
  • kuweta zamknięta/kryta,
  • kuweta narożna,
  • kuweta zabudowana,
  • kuweta z podwójnym dnem/przesiewowa,
  • kuweta samoczyszcząca,
  • kuweta podróżna/turystyczna.

Kuweta powinna być dopasowana do zwierzęcia. Małe koty mogą mieć problem, aby dostać się do kuwety z wysokimi brzegami. Preferowana jest dla nich kuweta otwarta i do 7 cm wysokości. Podobnie jest w przypadku starszych zwierząt, które mają problem ze stawami. Wtedy można zaopatrzyć się w kuwetę o obniżonym wejściu. Duża kuweta jest potrzebna, gdy sam kot jest znacznych gabarytów. Musi się w niej swobodnie obrócić, dlatego otwarta kuweta dobrze się sprawdza, ale są także zamykane modele tzw. XL lub XXL, które równie dobrze się spisują.

Ważna jest też liczba kotów. Kiedy masz małe stado, nie możesz ograniczać się do jednej kuwety, nawet jeśli będzie duża. Każdy kot powinien mieć jedną kuwetę. Niektórzy są zdania, że gdy ma się jednego kota, dobrze zapewnić mu dwie, aby mógł chodzić do nich na zmianę. Jak wiadomo, te zwierzęta są z natury czyściochami – często zdarza się, że kot nie wejdzie do kuwety, która jest brudna. Załatwia wtedy swoje potrzeby w innym miejscu, co niekoniecznie może podobać się właścicielowi.

Kuweta kryta, otwarta, zabudowana – wady i zalety modeli

Kocia toaleta jest niezbędna. Jednak jej wygląd jest już zależny od potrzeb. Obecnie na rynku można dostać zamykane kuwety, które są bardzo ładne i eleganckie. Zdarzają się również kryte toalety, które mają wejście od góry, tych jednak nie każdy kot jest ich fanem. W tabeli poniżej wypisane są zalety i wady każdego modelu.

Kuwety dla kota - wady i zalety

Typ modelu

Zalety modelu

Wady modelu

kuweta otwarta

Sprawdza się, jeżeli kot jest duży, bo swobodnie się w niej porusza (może wystawić głowę poza kuwetę). Można ją tanio dostać w różnych sklepach. Jest ogólnodostępna.

Otwarte kuwety nie są z filtrem. Żwirek często jest rozsypywany dookoła niej. Nic nie pochłania zapachu. Zawartość kuwety jest na widoku, co wygląda nieestetycznie, jeżeli jest postawiona w widocznym miejscu.

kuweta zamknięta/kryta

Często są z filtrem (który można wymieniać, kiedy się zużyje), ale nie zawsze. Przeważnie zatrzymują cały nieprzyjemny zapach w środku. Żwirek nie jest tak rozsypywany poza nią.

Drzwiczki mogą zniechęcić kota do korzystania z niej. Wizualnie zajmuje dużo miejsca. Mycie jej jest bardziej czasochłonne niż przy kuwecie otwartej.

kuweta narożna

Może być zamknięta (z filtrem lub bez) lub otwarta. Zajmuje mniej miejsca od zwykłej, prostokątnej.

Żwirek wysypuje się poza kuwetę. Kotek może nie trafiać do kuwety, jeżeli jest duży.

kuweta zabudowana

Całkiem dobrze zatrzymuje zapach w środku. Żwirek się tak nie wysypuje. Przeważnie znajduje się w szafce, więc jej nie widać.

Kot może niechętnie z niej korzystać. Trzeba mieć odpowiednio dużo miejsca, aby w wybranym miejscu umieścić szafkę z kuwetą.

kuweta z podwójnym dnem

Może być kryta lub otwarta. Można ją tanio kupić. Nie potrzeba łopatki do jej opróżnienia.

Żwirek wysypuje się poza kuwetę. Gdy chce się posprzątać kuwetę, trzeba ściągać jeden poziom.

kuweta samoczyszcząca

Modele najczęściej zamykane. Gdy kot wyjdzie z kuwety, ta sama sprząta po nim. Nie trzeba cały czas nadzorować, czy kuweta dla kota jest czysta.

Zajmuje dużo miejsca. Ich mechanizm nie jest do końca bezpieczny w niektórych modelach. Odchody zalegają dłuższy czas w zbiorniku.

kuweta podróżna

Łatwa w czyszczeniu. Wykonana z nieprzemakalnego materiału. Składana. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

Nie jest duża.

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

Zamykane kuwety mają swoje plusy i minusy. Zdarzyć się może, że kot nie będzie chciał do niej wejść. Może kojarzyć się mu z transporterem. Często wystarczy wtedy wyciągnąć drzwiczki i problem zostaje rozwiązany. Gdyby jednak dalej zwierzak nie chciał do niej wchodzić, można na pewien czas ściągnąć górną pokrywę i spróbować założyć ją dopiero za jakiś czas.

Niektóre koty zaczynają traktować transportery jako kuwety, kiedy mają krytą toaletę. Dlatego trzeba upewnić się, że kociak nie załatwia tam swoich potrzeb. I nawet gdy tego nie robi, nie należy umieszczać kuwety dla kotów obok legowiska, aby zarówno domek, jak i transporter nie zmieniły się w jego toalety. Jeśli planujesz zakup kuwety, sprawdź także ten artykuł o zasadzie działania kuwety samoczyszczącej.

Bez żwirku, łopatka, mata, worki – jakie są opcje?

Występuje wersja kuwety przesiewowej, w której nie używa się żwirku – dzięki czemu oszczędza się, nie muszą go regularnie kupować. Również zbędną jest łopatka, którą wybiera się odchody. Jednak w przypadku tej kuwety nic nie pochłania zapachu, więc trzeba ją sprzątać właściwie zaraz po załatwieniu się pupila. Czyszczenie jej może zajmować nieco czasu i trzeba to robić zdecydowanie częściej niż przy wyborze kuwety ze żwirkiem i łopatką do regularnego usuwania nieczystości.

Można ominąć moment z myciem kuwety. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalnie worki, które powinny być mocne i dopasowane do konkretnego modelu kociej toalety. Należy się jednak upewnić, czy dany kociak nie zainteresuje się wystającą folią, którą w ostateczności może rozerwać i zjeść.

Aby zniwelować problem żwirku, który jest rozsypywany przez kota, można zakupić specjalną matę, którą umieszcza się przed wejściem do kociej toalety. Zbiera ona piasek, który wypada, kiedy kot wychodzi z kuwety. Jest to bardzo przydatne, a w sklepie internetowym są dostępne różne wzory oraz modele.

Zamknięta kuweta dla kota w domu, a także otwarta kuweta dla kota
Jaka kuweta dla kota będzie lepsza - otwarta czy zamknięta

Kuweta dla kota – ile kosztuje?

Cena i wymiary kuwety dla kotów

Małe koszty są za kuwetę otwartą. Najzwyklejsza powinna być za 10-15 zł. Taka kocia toaleta ma wymiary: długość 40-50 cm, szerokość 30-40 cm, wysokość 12-15 cm. Jednak i te kuwety mogą kosztować ok. 120 zł. Wszystko zależy od jakości materiału, z którego jest zdrobniona kocia toaleta oraz tego, jaki ma wymiary.

Kryta kuweta kosztuje trochę więcej. Małe toalety (wymiary: długość 50-55 cm, szerokość 40 cm, wysokość 40 cm) można kupić za 35-55 zł, ale cena za dużą (ok. po 10 cm więcej w każdej płaszczyźnie) to już 100-160 zł. Cena za kuwetę przesiewową dla kotów waha się od 35 do 105 zł. Koszt w głównej mierze zależny jest od tego, czy ma być kryta z filtrem, czy bez lub zamknięta. Cena kuwety turystycznej to około 35-60 zł. Nie jest duża. Jej wymiary to mniej więcej: szerokość 40-45 cm, długość 30-35 cm, wysokość 12-15 cm.

Warto rozglądać się za różnym ofertami promocyjnymi, ponieważ zdarza się, że tanio można kupić droższy produkt. Czasami taka kocia toaleta ma jakąś wadę. Może to być rysa lub wyblakły kolor. Wciąż jest funkcjonalna, a jednak jej cena jest zmniejszona. Duża promocja może być zarówno w sklepie zoologicznym (stacjonarnym), jak i w internetowym (zooplus.pl, bitiba.pl, keko.pl, morele.net). Jednak w tym pierwszym możesz na własne oczy przekonać się, jak wygląda i porównać ją z innymi. Niektóre kocie toalety, które wydawały się małe, nagle mogą okazać się dla ciebie za duże. Warto sprawdzić również oferty w serwisie Allegro.

Niezbędne akcesoria dla twojego kota

Kuweta dla kota jest niezbędna, gdy posiadasz tego zwierzaka w domu. Jednak nie jest to jedyna rzecz, którą należy kupić. Równie ważna jest kocia torba transportowa lub transporter. Pozwala bezpiecznie przewieźć kota z miejsca do miejsca. Właściciel ma wtedy większą kontrolę nad zwierzęciem i nie musi się obawiać, że jego pupil ucieknie. Istotny jest także drapak dla kota.

Drapak dla kota spełnia kilka funkcji. Jeżeli jest duży i posiadam domek, to kot może w nim spać. Po przebudzeniu może spokojnie rozciągnąć się i naostrzyć pazury. Drapiąc, kot rozładowuje emocje, a także zostawia swój zapach. Dlatego często, pomimo przyciętych pazurów, kot niszczy meble. Nie robi tego po złość, a przez swoje potrzeby.

Gdy już masz wybraną kuwetę, transporter, drapak, a także miski i zabawki, zostaje jeszcze szczotka dla kota. Wyczesywanie kota jest bardzo ważne, zwłaszcza w okresie linienia. Myjąc się, kotek zjada większość włosów, które potem odkładają się w jego żołądku. Aby odciążyć zwierzaka, wyczesuje się go. Do tego zabiegu przyzwyczaja się już małe kotki. Dobra szczotka dla kota sprawi, że z czasem zwierzak pokocha czesanie.

Domek dla kota to nie to samo, co kuweta. Nie jest to zabudowana kocia toaleta. Domek służy kotu do odpoczynku. Jeżeli w jego miejsce postawi się kuwetę, kot początkowo może zwątpić, czy powinien w niej spać, czy jednak załatwić swoje potrzeby. Z kolei, gdy w miejscu kuwety postawi się domek, kotek zrozumie to tak, że od teraz to w nim powinien się załatwiać. Dlatego ważne jest, aby kuweta dla kota od samego początku stała w jednym miejscu, najlepiej z dala od jedzenia oraz jego legowisk. Może być umieszczona w toalecie lub w przedpokoju.

ikona podziel się Przekaż dalej