Piasek dla kota – co warto wiedzieć?

Rodzaje, cena – jaki jest żwirek Benek?

Marka Super Benek znana jest przede wszystkim z bentonitowego żwirku dla kotów, ale z czasem na tyle się rozwinęła, że w jej ofercie znalazły się też inne rzeczy. Są to m.in. karmy mokre, pokarmy suche, pochłaniacze zapachów, szampony czy płyny do jamy ustnej dla kotów.

Żwirek Benek może być:

 • bentonitowy (np. Super Benek Economic, Super Benek Compact),
 • kukurydziany (Super Benek Corn Cat),
 • drewniany (Super Pinio)
 • silikonowy (Super Benek Crystal Standard).

Cena uzależniona jest od rodzaju żwirku, ale także od miejsca, gdzie jest kupowany. Najtaniej można go dostać w sklepach internetowych. Super Benek Compact kosztuje ok. 23 zł za 10 l, a Super Benek Corn Cat ok. 17 zł za 7 l. Z kolei za Super Pinio PELLETS trzeba zapłacić ok. 16 zł za 10 l. Cena za żwirek Super Benek Crystal Standard wynosi ok. 41 zł za 7,6 l.

Opinie – żwirek drewniany czy bentonitowy?

Tak naprawdę zależy to od kot. Te zwierzęta są kapryśne i nie każdy żwirek będzie im odpowiadać. Jeden kot będzie wolał podłoże miękkie, suche i drobne (przypominające piasek), a drugi drewniane. Warto zwróć uwagę na to, czy kot ma tendencje do zjadania żwirku, ponieważ wtedy najlepiej zdecydować się na żwir naturalny. Dla kota, który jest alergikiem, nie poleca się żwirku pylącego.

Bentonitowy żwirek dobrze pochłania koci mocz. Kiedy się zbryla, przypomina glinę. Bryłki łatwo usunąć, choć niekiedy mogą przywierać do dna kuwety. Jest w miarę tani i występuje w wielu wersjach zapachowych, ale nie każdy kot lubi aromatyzowany żwirek. Bentonitowy piasek eliminuje nieprzyjemny zapach, ale pyli się i wywołuje alergie. Nie jest polecany przy kotach, które zjadają żwirek.

Kukurydziany żwirek wytwarzany jest z ziaren kukurydzy. Ten piasek do kuwety jest ekologiczny, naturalny i biodegradowalny. Dodatkowo nie szkodzi kotom, które zjadają żwirek, ale też może sprawić, że kot nie odzwyczai się od jego spożywania. Nie pyli, zbryla się, pochłania nieprzyjemny zapach, lecz może plamić na żółto.

Silikonowy żwirek to kryształki o porowatej strukturze, które pochłaniają mocz i zatrzymują go wewnątrz. Nie pyli, nie zbryla się, ale jest lekki, więc koty łatwo roznoszą go po domu. Ma ostre krawędzie, więc może kaleczyć kocie łapki. Bardzo szeleści i niektóre koty nie lubią z niego korzystać. Jest w miarę wydajny, jeśli w domu przebywa jeden kot. Powinien dobrze eliminować nieprzyjemny zapach z kuwety.

Drewniany żwirek jest naturalny (produkowany z drzew iglastych i liściastych lub z włókien roślinnych) i koty chętnie go akceptują. Jego dużym plusem jest to, że jest wydajny, ale rozpada się na pyłek i przyczepia do łap i sierści kota (zwłaszcza długowłosego), przez co roznosi się po całym mieszkaniu. Pył może uczulać nie tylko koty, ale też ludzi. Żwirek drewniany Super Pinio nie jest zbrylający. Taki rodzaj żwirku oferuje m.in. Cat’s Best (Original) i Greenwoods Plant Fibre. Żwir drewniany nadaje się nie tylko do kociej kuwety, ale też jako żwirek dla królika. Jeśli planujesz zakup, sprawdź także żwirek dla kota w atrakcyjnych cenach.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!

Na rynku dostępne są jeszcze żwirki zeolitowe i sepiolitowe, ale one nie znajdują się w ofercie marki Super Benek. Jednak wszystkie piaski dla kotów nie może być usuwany drogą sanitarną, nawet jeśli producent zapewnia, że jest inaczej. Jest to zabronione przez polskie prawo (Dziennik Ustaw 2001 Nr 72 poz. 747 Art. 9.). Również nie należy wyrzucać żwirku do ogrodu, nawet tego biodegradowalnego, ponieważ jego rozkład trwa dekady i pozostawia różne bakterie oraz toksyny. Żwirki dla kotów można umieszczać jedynie w pojemnikach na odpady zmieszane.

Kuweta dla kota – najważniejsze informacje

Dlaczego kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą?

Koty nie są złośliwe i nie załatwiają się poza toaletą, aby zrobić człowiekowi na złość. Za takim zachowaniem kryje się coś więcej. Może to być kwestia brudnej kuwety. Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami, więc niektóre mogą zrezygnować z korzystania z niewyczyszczonej toalety. Dlatego niektórzy uważają, że kot powinien mieć dwie kuwety, aby chodzić do nich na zmianę. Każdy kolejny kot to jedna dodatkowa kuweta.

Przyczyną takiego zachowania może być sama kocia toaleta. Jeśli kot nigdy wcześniej nie korzystał z zamykanej, teraz może się jej po prostu bać. W takiej sytuacji należy ściągnąć drzwiczki lub całą obudowę. Ważne jest także to, aby kuweta stała w odosobnionym miejscu. Koty cenią sobie ciszę i prywatność, kiedy załatwiają swoje potrzeby.

Znaczenie ma oczywiście żwirek. Ostre krawędzie i szeleszczące podłoże (żwirek silikonowy) mogą nie spodobać się koty, jeśli wcześniej cały czas korzystał z drobniutkich i miękki ziarenek (żwirek bentonitowy). Niektórym kotom może przeszkadzać aromatyzowany piasek.

Koty, które mają problem z układem moczowym, mogą kojarzyć kuwetę z bólem, dlatego załatwiają swoje potrzeby w innych miejscach, nawet w tych, w których śpią. Jeśli jednak kot został przebadany, a weterynarz nie zdiagnozował żadnej choroby, przyczyn takiego zachowania trzeba szukać gdzieś indziej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze kuwety i żwirku dla kota.

Kuweta zamknięta ze żwirkiem Benek i kot w środku, a także rodzaje, porady, ceny i opinie
Żwirek Benek dla kotów krok po kroku, czyli rodzaje, opinie, porady właścicieli kotów, ceny i zastosowanie

W przypadku, gdy ani kuweta, ani żwirek się nie zmieniły, w grę wchodzą problemy behawioralne. Należy zastanowić się, czym są spowodowane. Niewiele opiekunów kotów zdaje sobie sprawę z tego, że mogą być wywołane brakiem wspólnej zabawy, ale też remontem mieszkania, obecnością psa czy przez nowego członka rodziny.

Rodzaje kuwet, opinie – jaka kuweta jest najlepsza?

Dla małych kotów i tych, które mają problemy ze stawami, polecane są otwarte kuwety z niskimi brzegami, aby koty łatwo mogły do nich wejść. W przypadku duży kotów niezbędna jest kuweta o dużych gabarytach. Najlepiej taka, w której kot może swobodnie się obrócić.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór modeli kocich toalet. Kuwety mogą być:

 • otwarte,
 • kryte/zamknięte,
 • zabudowane,
 • narożne,
 • samoczyszczące,
 • z podwójnym dnem (tzw. przesiewowe),
 • turystyczne/podróżne.

Przy kuwetach z podwójnym dniem może używać tylko zbrylających żwirków. Jeśli zdecydowałeś się na piesek, który za każdym razem musisz w całości wyrzucić, zanim uzupełnisz kuwetę nowym (np. żwirek silikonowy), to aby ułatwić sobie sprzątanie, możesz skorzystać ze specjalnych worków, które umieszcza się na dnie kociej toalety.

Żwirek Benek może być bentonitowy, kukurydziany, drewniany lub silikonowy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Bentonitowy i drewniany (niezbrylający) pylą i mogą uczulać, a kukurydziany może plamić na żółto. Z kolei piasek silikonowy ma ostre krawędzie i kaleczy łapki kota. Pamiętaj jednak, że żaden żwirek nie nadaje się do spuszczania w ubikacji, nawet jeśli producent twierdzi inaczej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny