Dlaczego koty sikają poza kuwetą?

O czym świadczy mocz poza kuwetą?

Incydenty kociego załatwiania się po a kuwetą to częsty problem. Chcąc zniwelować ryzyko kolejnych wypadków, powinniśmy jak najszybciej zdecydować się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym. Lekarz przeprowadzi z nami dokładny wywiad, zbada kota oraz poprosi o próbki moczu do badania. W razie potrzeby wykona też badanie USG oraz pobierze krew. Koty sikają bowiem poza kuwetą m.in. w przypadku zapalenia pęcherza moczowego.

Tak samo, jak ludzie kot nie lubi smrodu i nieczystości w swojej kuwecie. Problem załatwiania potrzeb fizjologicznych poza nią może wiązać się zatem z jej przepełnieniem, a także złym ustawieniem, nieodpowiadającym kotu modelem lub zmianą żwirku.

Ostatnią przyczyną są zaburzenia behawioralne i odczuwany przez zwierzę stres. Ślady z moczu są jedną z form komunikacji kotów, a niewykastrowane samce znaczą w ten sposób także teren. Zestresowane oraz lękliwe zwierzęta mogą posikiwać, gdyż odczuwają wtedy zmniejszenie poziomu negatywnych emocji. W tym kontekście trzeba ograniczyć czynniki stresujące.

Jak zniwelować problem? Trening korzystania z kuwety

W pierwszym przypadku zlikwidować trzeba problem zdrowotny. Lekarz wprowadzić może leki przeciwzapalne, antybiotyki oraz preparaty rozkurczowe.

Rozwiązaniem problemu może być częstsze czyszczenie kuwety, zmiana jej ustawienia lub wypróbowanie innego modelu. U starszych kotów lepiej sprawdzą się zwykle niższe kuwety, do których łatwiej jest wejść zwierzętom z chorymi stawami.

Kiedy kot odczuwa stres, zastosować można feromony lub naturalne leki uspokajające, a w skrajnych przypadkach leki psychotropowe. Równocześnie ważne jest znalezienie przyczyny stresu i próba jego ograniczenia.

Opiekun może wprowadzić ponowny trening korzystania z kuwety, a czasowo zastosować można specjalne podkładki dla szczeniąt, które rozkłada się w miejscu posikiwania. Sprawdź także ten artykuł na temat kuwety samooczyszczającej.

Jak usunąć zapach moczu kota?

Środek do usuwania zapachu z butów i ubrań

Pierwszą myślą po znalezieniu moczu kota w ulubionych butach jest pytanie, czym zabić ten zapach?! Domowy preparat na koci mocz można stworzyć z sody i octu, a stworzoną papkę nałożyć na ubranie lub inną powierzchnię. Następnie należy ją spłukać octem i kolejno wodą.  Według licznych opinii soda I ocet to dobry neutralizator zapachów.

Drugą opcją jest pranie w pralce w jak najwyższej możliwej temperaturze.  Nie jest to idealny sposób w przypadku tkanin wrażliwych na ciepło, ale brak działania uniemożliwi noszenie danej rzeczy ze względu na intensywny zapach, który zwykle nie wietrzeje zbyt łatwo. 

Do butów użyć można wody I białego octu winnego, które dodatkowo można połączyć z intensywnie pachnącym płynem do higieny jamy ustnej lub płynem do naczyń. Do nałożenia roztworu najlepsza będzie czysta szmatka. Przed suszeniem powinno się jednak but opłukać w wodzie.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Czym pozbyć się zapachu kociego moczu z dywanu?

Kocie siki znalezione na dywanie mogą przyprawić o ból głowy. Pierwszą ważną zasadą jest usunięcie jak największej ilości kociego moczu z danej powierzchni w jak najszybszym czasie. Usuwanie zapachu moczu jest ważne, by kot nie wracał w to samo miejsce.

Jedną ze skutecznych metod jest pranie dywanu przy użyciu odkurzacza piorącego, ale niekoniecznie z zastosowaniem pary wodnej. Wypróbować można także:

  • sodę oczyszczoną,
  • ocet,
  • komercyjne neutralizatory zapachu.
Kot siedzący w kuwecie oraz porady, jak usunąć zapach moczu kota
Jak pozbyć się zapachu moczu, czyli jak usunąć zapach moczu kota

Dywan może jednak przesiąknąć zapachem kota bardzo silnie i nawet pozornie skuteczne metody mogą okazać się niewystarczające, gdyż kota (mającego dużo lepszy węch niż ludzie) wciąż może przyciągać znajomy odór. Niestety wiele dywanów może nie nadawać się już do użytku w domu.

Usuwanie zapachu moczu z kanapy

Wywabić zapach i plamę z kanapy to także wyzwanie. Można próbować zneutralizować je wodą utlenioną. Warto jednak wypróbować jej działanie najpierw na małym i niewidocznym kawałku kanapy, gdyż woda utleniona może nie być dobrym pomysłem w przypadku weluru lub delikatnego materiału.

Komercyjny środek do usuwania zapachu kociego moczu można kupić w sklepach zoologicznych, u lekarzy weterynarii, a czasem także w drogeriach czy sklepach wielobranżowych. Neutralizator zapachu występuje w formie aerozolu, płynu lub proszku. Preparaty należące do tej grupy są bezpieczne dla kotów, w odróżnieniu od niektórych substancji chemicznych.  Środek do usuwania zapachu może zawierać m.in. enzymy rozkładające składniki kociego moczu, co zmniejsza prawdopodobieństwo powrotu kota w dane miejsce.

Preparat na koci mocz może nie być wystarczający w niektórych przypadkach, dlatego zalecane może być profesjonalne pranie kanapy.

Jak karać kota?

To oczywiste, że właściciel przeżywa dużo emocji, gdy musi usuwać koci mocz z ubrań czy mebli. Kota nie można jednak karać! Problem wynika z jego sytuacji zdrowotnej lub problemów behawioralnych. Zwierzę nie robi niczego złośliwie. Osoba, która chce wywabić kota z jego kryjówki i ukarać go za plamę moczu zostawioną kilka godzin wcześniej postępuje bezcelowo, pogłębiając jeszcze stres zwierzęcia.

W naturze kota nie leży wykonywanie poleceń ani podporządkowywanie się innym osobnikom. Różnią się tym od psów, które żyją w zhierarchizowanych grupach. W przypadku kotów żyjących wspólnie mowa raczej o współżyciu opierającym się na relacjach rodzinnych oraz respektowaniu swoich terytoriów. Zamiast eksperymentować z gniewnym głosem lub pstryczkami w nos można pokusić się o pozytywne wzmacnianie dobrych zachowań.  

Pamiętajmy! Zamiast karać kota, należy zastanowić się nad jego potrzebami! W tym celu konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii i kociego behawiorysty.

 Zlikwidować nieprzyjemny zapach nie jest trudno, choć nie zawsze się to udaje. Jednorazowa sytuacja nie jest większym problemem. Niestety, kiedy kocie siki znajdujemy poza kuwetą regularnie, musimy przyjrzeć się bliżej zdrowiu fizycznemu i psychicznemu naszego kota.

ikona podziel się Przekaż dalej