Rodzaje żwirków i ich ceny

Opakowanie, cena, promocja – jaki żwirek jest najtańszy?

Każdy kot lubi inny żwirek. W przypadku jednego mruczka może się sprawdzić ten, który przypomina piasek, czyli jest miękki, drobny i suchy. Z kolei inny kot może preferować podłoże drewniane. Jeśli kot jest alergikiem, konieczne może okazać się stosowanie żwirku niepylącego. Czasami kocięta zjadają piasek z kuwety, więc wtedy można używać tylko żwirku naturalnego.

Wybrane rodzaje żwirku

Rodzaj żwirku

Firma, opakowanie, cena

Żwirek silikonowy

  • Tigerino ok. 36 zł/10 l
  • Sanicat Diamonds ok. 46 zł/10 l
  • Nullodor ok. 23 zł/3 l
  • Vitakraft Magic Clean ok. 30 zł/5 l

Żwirek bentonitowy

  • Benek Super naturalny ok. 18 zł/10 l
  • Benek Super Compact ok. 23 zł/10 l
  • Tigerino ok. 30 zł/ 14 l

Żwirek drewniany

  • Cat's Best Original (zbrylający) ok. 30 zł/10 l
  • Cat's Best Universal (niezbrylający) ok. 20 zł/10 l
  • Kicia ok. 14 zł/25 l

Żwirek kukurydziany

  • Benek Super CORNCat ok. 17 zł/7 l

Żwirek sepiolitowy

  • Sanicat Professional ok. 22 zł/10 l

Żwirek zeolitowy

  • Noriko Premium ok. 30 zł/10 l
  • Prezent dla Kota ok. 43 zł/20 kg

Żwirki silikonowe są zazwyczaj droższe od innych piasków dla kotów, ale są dość wydajne, jeśli w mieszkaniu jest tylko jeden kot. W niektórych sklepach żwirek silikonowy można kupić tanio, ale najtaniej wychodzi, kiedy jest zamawiany przez Internet. Niekiedy promocja obejmuje tylko duże opakowanie lub pakiety, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Czas wymiany żwirku uzależniony jest od: liczby kotów, ich częstotliwości korzystania z kuwety i rodzaju piasku. Żwirki, które są zbrylające, pozwalają na wybieranie nieczystości i dosypywanie świeżego żwiru bez konieczności czyszczenia całej kuwety. Taki żwirek może być w kuwecie ok. miesiąc. W przypadku niezbrylających żwirków kuwetę należy wymieniać mniej więcej raz na tydzień.

Niekiedy można spotkać się z określeniem, że żwirek silikonowy to żwir żelowy lub silikon. Prawda wygląda jednak nieco inaczej. Tak naprawdę żwirki silikonowe zrobione są z żelu krzemionkowego (tzw. silikażel). Krzem w języku angielskim to „silicon”, stąd obecna nazwa tego żwirku. Czasami ten piasek określany jest także jako silikatowy lub krzemianowy, ale to określenie stosowane jest rzadziej.

Żwirek silikonowy czy żwirek bentonitowy – co wybrać?

Każdy piasek dla kota ma jakieś zalety i wady. Żwirek drewniany wytwarzany jest z włókien roślinnych lub z drzew (częściej iglastych, ale niekiedy też liściastych). Występuje w formie zbrylającej lub niezbrylającej. Jest naturalny, bardzo wydajny i koty łatwo go akceptują ze względu na naturalny zapach. Nie rani łap, ale żwirek niezbrylający rozpada się na pyłek, który przyczepia się do kota i mocno roznosi się po mieszkaniu. Może wywoływać alergię nie tylko u kotów, ale także u ludzi.

Żwirek bentonitowy dobrze absorbuje koci mocz (zbryla się i przypomina glinę) oraz pochłania nieprzyjemne zapachu. Występuje w wielu wersjach zapachowych i jest w miarę tani. Dobrze się zbryla, więc łatwo go usunąć, jednak bryłki mogą przywierać do dna kuwety. Niektórym kotom może nie odpowiadać któryś z zapachów. Ten żwirek również pyli i wywołuje alergie. Nie nadaje się dla kotów, które podjadają piasek. Jeśli planujesz zakup, sprawdź także żwirek dla kota w atrakcyjnych cenach.

Żwirek silikonowy (silikatowy) pochłania mocz do wewnątrz za sprawą swojej porowatej struktury. Należy go wymieniać w całości, kiedy przezroczyste kryształki staną się żółte. Nie zbryla się i nie pyli. Eliminuje nieprzyjemny zapach z kuwety. Jednak nie każdy kot lubi z niego korzystać, ponieważ ma ostre krawędzie, które ranią łapy, a także jest głośny (bardzo szeleści). Jest bardzo lekki, przez co łatwo roznosi się po domu. Przy większej liczbie kotów szybko się zużywa.

Żwirek kukurydziany jest naturalny (pozyskiwany z ziaren kukurydzy), biodegradowalny, ekologiczny i przede wszystkim nie szkodzi kotom, które go podjadają. Zbryla się, nie pyli i eliminuje różne zapachy. Jednak może przyczynić się do tego, że koty nie odzwyczają się od jedzenia żwirku. Jego własny zapach może zniechęcać koty. Do tego może plamić na żółto.

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

Żwirek zeolitowy ma właściwości antybakteryjne, nie pyli się, dobrze się zbryla, pochłania nieprzyjemny zapach i jest wydajny (może wyjść najtaniej, bo zazwyczaj starcza na długo). Ten żwirek produkowany jest z naturalnego minerału, jakim jest zeolit. Gdy się zbryli, staje się miękki i nieco klejący, więc może przyczepiać się do dna kuwety lub łap kota. Dostępny tylko w Internecie.

Żwirek sepiolitowy to nowość na rynku, więc on również dostępny jest tylko w sklepach internetowych. Wytwarzany jest z naturalnego sepiolitu (pianki morskiej). Jego porowata struktura sprawia, że dobrze absorbuje mocz. Nie pyli się, nie wywołuje alergii, nie zbryla się i ma właściwości antybakteryjne. Trzeba usuwać go w całości z kuwety.

Warto wiedzieć, że żadnego żwirku nie można spuszczać w toalecie, ponieważ zabrania tego polskie prawo (Dziennik Ustaw 2001 Nr 72 poz. 747 Art. 9.). Nawet jeśli producent podaje inaczej, jest to zabronione. Z kolei żwirek biodegradowalny nie może być wyrzucany do ogrodu, ponieważ jego rozkład może trwać dekady i pozostawia różne toksyny oraz bakterie. Wszystkie żwirki dla kotów można wyrzucać jedynie do czarnych pojemników na odpady zmieszane. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla kota krok po kroku.

Co warto wiedzieć o kociej toalecie?

Jakie są kuwety dla kotów?

Do wyboru jest kilka rodzajów kuwet. Istotny jest nie tylko rodzaj kociej toalety, ale też jej ilość. W przypadku posiadania jednego kota, warto mieć dwie kuwety, bo wtedy kot może chodzić do nich na zmianę. Kolejny kot oznacza dodatkową kuwetę (i tak za każdym razem).

Żwirek dla kota w kuwecie z niebieską łopatką, a także zastosowanie, rodzaje, producenci i ceny żwirku
Żwirek silikonowy dla kota krok po kroku, czyli rodzaje, producenci, ceny, zastosowanie, wady, opinie producentów

Dostępne modele na rynku to:

  • kuwety otwarte,
  • kuwety narożne,
  • kuwety zamknięte/kryte,
  • kuwety samoczyszczące,
  • kuwety zabudowane,
  • kuwety podróżne/turystyczne,
  • kuwety z podwójnym dnem/przesiewowe.

Niektóre można dostać tanio (np. kuweta otwarta), a za inne trzeba zapłacić nieco więcej (np. kuweta samoczyszcząca). Duże kuwety polecane są dla kotów o większych gabarytach. W przypadku schorowanych kotów, które mają problemy ze stawami, najlepsze są zwykłe, otwarte kuwety o niskich brzegach. Należy pamiętać, aby przy kuwetach z podwójnym dnem trzeba używać żwirków zbrylających.

Dlaczego kot przestał używać kuwety?

Przyczyny takiego zachowania mogą być różne:

  • nieodpowiednia kuweta – np. zamykana może wzbudzać strach u kotów (wtedy należy ściągnąć drzwiczki lub całą obudowę),
  • kuweta stoi w niewłaściwym miejscu – koty lubią ciszę i prywatność, kiedy się załatwiają, więc jeśli kuweta stoi na korytarzu i w miejscu, gdzie jest głośno, mruczek może zrezygnować z jej użycia i załatwić swoją potrzebę gdzieś indziej.
  • źle dobrany żwirek – aromatyzowany żwirek, ostre krawędzie lub szeleszczące podłoże mogą skutecznie zniechęcić kota do korzystania z kuwety.
  • brudna toaleta – koty są bardzo czyste i większość z nich nie będzie chciała załatwić się w kuwecie, która jest brudna.
  • choroba – m.in. problemy z układem moczowym. W takich sytuacjach kot zapamiętuje kuwetę jako miejsce, które wiąże się z bólem.
  • stres – może być spowodowany przez różne rzeczy, a najczęściej jest wywoływany przez nowego członka rodziny, remont mieszkania czy obecność psa.
  • problemy behawioralne – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że mogą być wywołane brakiem lub nieodpowiednią zabawą z kotem.

Gdy kot załatwia się poza kuwetą, jest to znak, że coś się z nim dzieje. Zwierzęta nie robią tego po złości. Jeśli kot został przebadany i nie wykazuje żadnych oznak choroby, żwirek nie był zmieniany na inny, a kuweta stoi na swoim miejscu, jedyną opcją są problemy behawioralne. Nie należy ich ignorować. Warto zastanowić się, co mogło je spowodować.

Wybór odpowiedniego piasku dla kota może okazać się trudny. Żwirek silikonowy nie jest lubiany przez niektóre koty, ponieważ kaleczy ich łapy i jest głośny. Jest jednak w miarę wydajny przy jednym kocie, więc jeśli mruczek nie ma nic przeciwko, warto go wypróbować.

ikona podziel się Przekaż dalej