Dlaczego zabawa jest ważna dla kotów?

Podczas gdy większość z nas sądzi, że ​​zabawa dostarcza kotom jedynie rozrywki i stanowi sposób na przyjemne spędzenie czasu, w istocie spełnia ona wiele ważnych funkcji, szczególnie w życiu kotów niewychodzących. Biorąc pod uwagę, że koty domowe mają znacznie mniejsze możliwości zażywania ruchu niż koty uliczne, zabawa dostarcza im okazji do uwolnienia nadmiaru energii i poprawy krążenia. Regularna zabawa z kotem bazująca na jego naturalnym instynkcie łowieckim zapobiega przybieraniu na wadze, a także pozwala zachować refleks i prawidłową motorykę u zwierzęcia.

Znalezienie odpowiedniej zabawki jest warunkiem do czerpania przez kota korzyści z zabawy. Jeśli chcesz podarować swojemu futrzakowi atrakcyjną, a zarazem bezpieczną zabawkę, która nie zawiera szkodliwych materiałów, kieruj się kilkoma prostymi zasadami, które przedstawiamy poniżej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki?

Planując zakup zabawek dla kota należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów, od materiałów, z których została wyprodukowana zabawka, przez jej rodzaj i wielkość, aż po osobowość i indywidualne preferencje Twojego pupila.

Rodzaj zabawki

Zacznij od zastanowienia się, jakiego rodzaju zabawki poszukujesz. W sklepach zoologicznych dostępne są bardzo różne rodzaje zabawek, ale nie każda może okazać się odpowiednia dla Twojego kota. Czy Twój kot lubi bawić się sam czy preferuje zabawy z Twoim udziałem? A może potrzebuje zabawki, które zapewni mu dużo ruchu? W zależności od wieku, temperamentu i potrzeb Twojego kota, a także przestrzeni, którą dysponuje możesz rozważyć zakup pluszaków, wędek, piłeczek i różnego rodzaju zabawek na baterie. Jeśli chcesz zachęcić kota do zabawy i motywować go poprzez nagradzanie, zabawki z pojemnikiem na uwalniane w trakcie zabawy smakołyki mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem.

[mała podpowiedź: Podczas zakupów internetowych pamiętaj o korzystaniu z dostępnych w sieci zniżek i promocji, a w szczególności z aktualnych kuponów rabatowych]:

https://oncecouponatime.com/pl/kod-rabatowy/zooplus

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo powinno stanowić podstawowe kryterium wyboru zabawki dla kota, szczególnie w sytuacji, gdy zwierzę w ciągu dnia zostaje samo w domu. Przed zakupem zabawki należy upewnić się, że jej konstrukcja uwzględnia określone nawyki i zachowania zwierzęcia podczas zabawy. Należy unikać zabawek z dołączonymi akcesoriami, które kot może łatwo oderwać i połknąć.

Jakość i trwałość

O tym, czy zabawka jest bezpieczna dla zwierzęcia w dużym stopniu decyduje materiał i wykonanie. Zabawka, którą cechuje niska jakość materiału i wykonania, może być niebezpieczna dla naszego podopiecznego w przypadku pogryzienia i połknięcia jej fragmentów. Dlatego zalecamy unikanie zabawek z doklejanymi elementami, które łatwo mogą odpaść, a także niskiej jakości pluszowych zabawek, które kot z łatwością podrze w trakcie zabawy. Przy ustalaniu, czy dany produkt odznacza się dostatecznym poziomem jakości, pomocne mogą okazać się informacje na etykiecie dotyczące składu, producenta oraz ewentualnych certyfikatów jakości i bezpieczeństwa. Warto korzystać również z komentarzy na temat danego produktu w sklepach internetowych oraz mediach społecznościowych.

Kupowanie zabawek dla kota – na co zwrócić uwagę?
Kupowanie zabawek dla kota – na co zwrócić uwagę?

Rozmiar, waga i budowa

Jak już wspomnieliśmy powyżej, zabawa powinna pobudzać u kota jego naturalny instynkt łowiecki. Aby zwierzę postrzegało zabawkę jako swoją potencjalną ofiarę i angażowało się w proces „polowania”, zabawka powinna być odpowiednio dopasowana pod kątem wielkości, wagi, kształtu, faktury oraz zakresu ruchów. Zbyt ciężkie i duże zabawki mogą zniechęcać kota do zabawy, a zabawki o szorstkiej fakturze bądź zbyt ostrych i wystających elementach mogą okazać się niebezpieczne szczególnie dla kociąt, które są bardziej podatne na skaleczenia, a jednocześnie nie mają w pełni wykształconych odruchów samozachowawczych.

Zabawki interaktywne

Jeśli chcesz, aby Twój kot mógł na chwilę poczuć się prawdziwym łowcą, sprawdź ofertę zabawek interaktywnych dla kotów. W tym przypadku ważne jest, aby upewnić się, że wydawane przez zabawkę dźwięki nie są dla kota stresujące bądź irytujące. Mechanizm dźwiękowy zabawki powinien naśladować naturalne odgłosy o niewielkim natężeniu i wysokiej częstotliwości.

Kocimiętka czyli koci afrodyzjak

Kocimiętka, roślina, której zapach działa na koty pobudzająco, jest często wykorzystywana do produkcji zabawek i akcesoriów dla kotów. Jeśli chcesz zafundować swojemu kotu nieco więcej wrażeń, zadbaj o to, by w jego kolekcji zabawek znalazły się również te zawierające kocimiętkę.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny