Antykoncepcja kotki – kiedy podać tabletki hormonalne?

Jest to antykoncepcja krótkoterminowa. Tabletka musi być podawana raz w tygodniu, najlepiej o tej samej porze. Zdarza się, że kotka jest w rui permanentnej – kotki, które nie zachodzą w ciąże, często mają ruję cały rok z niewielkim okresem odstępu między jedną a drugą. Jeżeli właściciel zdecydował się na kastrację, to tabletkami może „wyłączyć” ruję, której kotka nie może mieć w czasie zabiegu. Wiązałoby się to z niebezpieczeństwem wykrwawienia się podczas kastracji. W tym celi lek podaje się codziennie (w zależności od tego, czy to będzie tabletka 5 czy 10mg powinno się podawać jej połowę lub ćwiartkę – najlepszą opcją jest ustalenie tego z lekarzem weterynarii), aż do ustąpienia rui. Jeżeli kastracja nie wchodzę w grę, ponieważ kot nie może zostać poddany narkozie ze względu na chore serce etc. lub właściciel się na nią nie zdecydował, to następne tabletki powinny być podawane raz w tygodniu.

Zanim zacznie się podawać tabletki, trzeba być w 100% pewnym, że kotka nie jest w ciąży. Można ją wykryć badanie USG już po upływie 15 dni od zajścia, bijące serca kociaków będą widocznie od około 17 dnia, ale najczęściej podawane jest, że rozpoznanie ciąży możliwe jest od 20 dnia. Podawanie tabletek w czasie ciąży może sprawić obumarcie płodów i przenoszenie ciąży, co zagraża życiu matki.

Jak wygląda antykoncepcja kotki karmiącej? Teoretycznie lek można podać już po dwóch tygodniach karmienia kociaków, ale lepiej zaczekać, aż kotka skończy karmić, aby na pewno nie zaszkodzić młodym. Zaraz po tym, jak kociaki przestając pić mleko matki, kotka ponownie dostaje ruje i od razu może zajść w ciążę, dlaczego trzeba ją wtedy pilnować i w zależności od decyzji – zabrać na zabieg lub podawać antykoncepcje. W razie wątpliwości najlepiej zapytać weterynarza.

Jaka jest nazwa tabletek antykoncepcyjnych, gdzie kupić i ile kosztują? Tabletki hormonalne można kupić w aptece na receptę wypisaną przez lekarza weterynarii. Można je zakupić również w samej klinice weterynaryjnej. Cena wynosi około 27 zł za 20 tabletek. Najbardziej znane to: Promon Vet i Provera. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kastracji kota krok po kroku.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Czy anty dla kotki to tylko tabletka?

Zastrzyk hormonalny, inaczej zastrzyk na ryje, to antykoncepcja długoterminowa. Wybranie takiego rodzaju anty polega na podawaniu kotce zastrzyku raz na 3-5 miesięcy (początkowo trzeba powtórzyć zastrzyk po trzech miesiącach, potem jest to kwestia bardziej czterech lub pięciu miesięcy). Cena za taki zastrzyk na ruje to 35 zł.

Poza tabletkami i zastrzykami istnieje jeszcze dość nowa metoda antykoncepcji, jaką jest czipowanie. Częściej stosuje się je u samców psów. Polega na blokowaniu aktywności płciowej, czego rezultatem jest brak popędów i ignorowanie cieczki u suczki. Czipowanie kotek polega na wszczepianiu czipa pod skórę na karku lub w okolicach pępka, a ten blokuje cykl i możliwość występowania rui na okres od roku do dwóch lat. Potem tym czasie należy zabieg powtórzyć.

Kot i tabletki antykoncepcyjne
Tabletki antykoncepcyjne dla kota, czyli tabletki hormonalne i antykoncepcja kotki

Jeżeli zaprzestanie się podawać kotce zastrzyki, ruja wróci. To samo tyczy się tabletek. Chip można w każdej chwili usunąć operacyjnie, jednak przez wygolenie grzbietu lub brzucha kotki wyklucza się ją z możliwości brania udziału w wystawach do czasu, aż sierść odrośnie.

Kastracja kota

Antykoncepcja kotki może być permanentna. W tym celu wykonuje się zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu jajników bądź jajników i macicy kotki. Jest to kastracja. Ten zabieg często błędnie określa się jako „sterylizacja”, która to polega tylko na podwiązaniu jajników, przez co kotka nie może zajść w ciążę, ale ruja zostaje. Dzieje się tak, ponieważ hormony dalej są produkowane przez organizm zwierzęcia. Jest to uciążliwe zarówno dla samej kotki, jak i właściciela. Sterylizacja nie zmienia w zasadzie nic, poza tym, że unika się w ten sposób niechcianego miotu. Dodatkowo, pozostawienie macicy wiąże się z ryzykiem wystąpienia jej nowotworu.

Jak to wygląda u samców? Kastracja kocura polega na usunięciu jąder, a sterylizacja na przecięciu nasieniowodów. Wysterylizowany kot dalej może chcieć znaczyć teren oraz walczyć o terytorium i kotkę. Kot wykastrowany jest z kolei bardziej leniwy i mniej agresywny.

Cena za kastrację kocura wynosi ok. 100 zł, a za kotkę od 150 do 300 zł. Jeżeli zwierzak nie ma być rozmnażany, jest to najbardziej polecana antykoncepcja dla kotki. Dlaczego? Tabletki antykoncepcyjne dla kota, jak i zastrzyk hormonalny, są dalekie od doskonałości. Często, wręcz za często, w wyniku ich stosowania dochodzi do m.in. ropomacicza. Choć tabletki i zastrzyki są tańszą opcją, późniejsze leczenie zwierzaka takie nie jest. Jeżeli zachodzi taka konieczność, tabelki są dobrym sposobem na wyłączenie rui permanentnej przed zabiegiem. Ich dłuższe stosowanie nie jest jednak wskazane.

ikona podziel się Przekaż dalej