Półki dla kota – popularne rodzaje produktów na ścianę

Ścienne półki dla kota, czyli praktyczne miejsce do kociego wypoczynku

Wybierając półki dla kotów, warto rozpocząć od kwestii ich przeznaczenia. W sklepach zoologicznych znajdziemy różne produkty ścienne. Jedne z nich będą umożliwiały praktyczny wypoczynek, inne tworzy się w celu umożliwienia atrakcyjnej zabawy. Niektóre, większe zestawy zapewniają zarówno komfortowe miejsce do spania, jak i do różnego rodzaju aktywności.

Typowe półki dla kota składają się z drewnianego lub drewnopodobnego blatu. Na wierzchu przeważnie znajduje się miękka mata, tworząca wygodne posłanie dla kota. Tego typu kocie meble mają typowe przeznaczenie wypoczynkowe. Zamontowana w odpowiednim miejscu półka na ścianę umożliwia komfortowy sen, a podczas wypoczynku, baczną obserwację otoczenia.

Wybierając półki dla kota, zwróćmy uwagę na montaż oraz nośność. Zawieszone na ścianę posłanie dla kota musi być bezpieczne w użytkowaniu. Meble ścienne posiadają dopuszczalną nośność. Z pewnością warto zwrócić uwagę na ten parametr przed dokonaniem zakupu.

Półka na ścianę do kreatywnej zabawy

W sklepach zoologicznych znajdziemy cały zestaw półek dla kotów, które umożliwią nie tylko wypoczynek, ale i wyjątkowo atrakcyjną zabawę. Większość kotów lubi wspinać się na ścianę, chodzić po kładkach czy ścierać swoje pazury na drapakach. Niektóre półki dla kota świetnie spełniają wiele takich funkcji.

Dobrym przykładem jest zestaw półek połączonych mostkiem czy zestaw półek z drapakiem i legowiskiem. Wybór w ofertach sklepów jest tak duży, że każdy znajdzie rozwiązanie dopasowane do preferencji własnych kotów. Dobrej jakości półka do zabawy powinna posiadać stabilne elementy, umożliwić trwały, nieskomplikowany montaż, a jednocześnie być dopasowana do elementów wyposażenia naszego pomieszczenia.

Zwróćmy także uwagę na fakt, że zestaw półek dla kota wymaga odpowiedniej lokalizacji oraz większej ilości miejsca na powierzchni ściany. Półka do zabawy będzie wykorzystywana w sposób dynamiczny, dlatego powinna posiadać możliwie jak największą nośność. Warto wybierać produkty o dobrej jakości wykonania. Nienajlepszym pomysłem będą lite deski czy zbyt cienkie płyty drewnopodobne. Zaletą takiego rozwiązania mogłaby być niska cena zakupu, jednak bardzo tania, słabej jakości półka nie zapewni pupilowi bezpieczeństwa. Jeśli planujesz zakup pupila, sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla kota krok po kroku.

Półki na ścianę w formie kosza

Zestaw półek do zabawy może być także wyposażony w półkę w formie kosza. Jest to średnich rozmiarów produkt z zabudowanymi bokami. Świetnie sprawdzi się w przypadku starszych kotów i zwierzaków, które lubią wypoczywać w delikatnym ukryciu. Kosz może zapewnić poczucie prywatności, a zabudowanie ścian zwiększy komfort termiczny w jego wnętrzu.

Ścienny kosz to wyjątkowo atrakcyjne posłanie dla kota. Możemy zamontować je na ścianę, a nawet umieścić na podłodze. We wnętrzu kosza warto umieścić miękką poduchę lub koc, który zapewni większą wygodę wypoczynku. Niektóre modele są już wyposażone w miękkie poduchy, dobrane do rozmiarów i kształtów podstawy.

Kocie meble w formie ściennych koszy nabędziemy w dobrze wyposażonych sklepach zoologicznych. W instrukcji każdego produktu powinny znajdować się dane techniczne, a w tym prawidłowy montaż i dopuszczalna nośność produktu. Pamiętajmy przy tym, że każdy zestaw półek czy kosze na ścianę muszą być solidnie przytwierdzone i zabezpieczone przed przypadkowym strąceniem.

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

A może grzejnikowe półki dla kota?

Ciekawym elementem wyposażenia są także specjalne półki, które służą do montażu na grzejnikach. Tego typu produkty zazwyczaj posiadają trwałą konstrukcję oraz obszycie miękkim, umożliwiającym wygodny wypoczynek materiałem. Dzięki wielu możliwościom regulacji, półki nadają się do montażu na wszystkich współczesnych rodzajach grzejników.

Tego typu gadżet będzie przydatny w przypadku kotów, które lubią wylegiwać się w ciepłych przestrzeniach naszych pomieszczeń. Półka przytwierdzona do grzejnika szybko przejmuje ciepło urządzenia i tworzy komfortowe warunki do spania. Koty lubią wygrzewanie się w takich miejscach, a dobrze dobrana półka może stać się ich ulubionym miejscem do relaksu.

Co ciekawe, półki na grzejnik wcale nie muszą być drogie w zakupie. Cena podstawowych modeli oscyluje wokół kwoty 50 – 60 zł. Lepszej jakości półka z wymiennymi poduchami i zabezpieczonymi bokami, przeważnie kosztuje około 100 – 150 zł. Ostateczne koszty zakupu będą uzależnione od rozmiarów produktu, zastosowanych materiałów oraz producenta.

Kot leżący na półce ściennej, a także polecane półki dla kota, rodzaje i ceny
Półki dla kota ścienne i na grzejnik krok po kroku, czyli rodzaje i cena

Kocie meble i półka dla kota – prawidłowy montaż i cena zakupu

Półka na ścianę. Jak wykonać prawidłowy montaż?

Typowe meble przeznaczone do użytku przez ludzi nie są narażone na obciążenia dynamiczne, a tym samym nie muszą być tak stabilnie przytwierdzone do ściany. Kocie meble będą narażone na wiele skoków i zabaw, wymagających pewnego przytwierdzenia do ściany.

Montaż dobrej jakości produktów przeważnie odbywa się przy pomocy standardowych wkrętów ściennych. Niektóre półki dla kota montuje się na specjalnych haczykach, inne przytwierdza do ściany za pomocą dedykowanych uchwytów. Dokładny sposób montażu musi być jasno określony w instrukcji obsługi. Z pewnością warto wybierać meble ścienne, które posiadają minimum dwa lub trzy punkty mocowania. Im więcej owych punktów, tym większa nośność oraz stabilność będzie posiadało dane posłanie dla kota.

Pamiętajmy także, że zestaw półek powinien być montowany na ścianach stabilnych. Większość z nich nie nadaje się do montażu na lekkich ściankach z płyt kartonowo gipsowych. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której ścianka kartonowo gipsowa pełni rolę tynku, a za nią znajduje się ściana właściwa. Wystarczy wtedy zastosować wkręty o odpowiedniej długości i stabilnie przymocować produkt do ściany.

Ile kosztuje półka dla kotów? Cena za dobrej jakości kocie meble

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje półka na ścianę, musimy najpierw określić swoje potrzeby. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele produktów, różniących się cenami, jakością wykonania, a także wyposażeniem.

Podstawowa półka na ścianę kosztuje od 50 zł. w górę. Taka cena dotyczy produktu z płyty meblowej o standardowych rozmiarach. Cena za półki o lepszej jakości wykonania przeważnie przekracza kwotę 100 zł.

Jak już wiemy, w ofertach sklepów znajdziemy także cały zestaw półek do zabawy. Tego typu posłanie dla kota z dodatkowymi zabawkami przeważnie kosztuje minimum 200 zł. W ofertach sprzedaży znajdziemy także bardziej urozmaicone zestawy ścienne. Bogato wyposażony zestaw na ścianę kosztuje niekiedy powyżej 400 zł, a górna granica cenowa jest trudna do jednoznacznego oszacowania.

ikona podziel się Przekaż dalej