Feromony dla kota – czy działają? Opinie

Czym są kocie feromony?

Każdy kot postrzega świat głównie na podstawie nie wzroku, a węchu. Czworonogi mają silnie rozwinięty zmysł węchu, dzięki któremu mogą zrozumieć wiele spraw. Feromony dla kota służą przede wszystkim komunikacji wewnątrzgatunkowej. To specyficzne substancje, które są wytwarzane np. przez zwierzęta, ale i rośliny. Koty wydzielają aż kilka rodzajów feromonów, z czego każdy ma jakieś przeznaczenie. Feromony kocie wytwarzane są przez gruczołu specjalne policzkowe, ale też np. u spodu łap, w obrębie odbytu czy dróg moczowo-płciowych (ujścia), a także na końcu ogona.

Głównym receptorem feromonów u kotów jest Jacobson, czyli narząd lemieszowo-nosowy. Nie są to receptory policzkowe, a znajdujące się po jednej i drugiej stronie przegrody nosowej u kotów. Ujście zaś mieści się w podniebieniu zwierzaka. W jaki sposób kot zwiększa dopływ feromonów do receptora Jacobsona? Otóż, unosi wargi w dość specyficzny sposób, wciągając mocno powietrze. Bardzo łatwo można zaobserwować takie zachowanie i kotów.

Kocie feromony - tak właściwie, po co kotom feromony?

Niektórzy uważają, że do szczęścia. Prawda jest jednak zupełnie inna. Feromony dla kota są ich elementem komunikacji niewerbalnej. Na przykład, kiedy koty ocierają się o siebie, zacieśniają więzi i wymieniają swoje zapachy. A więc, feromony służą im do kontaktu z innymi przedstawicielami, przekazując społeczne wiadomości i wpływając na zachowanie zwierząt. Oczywiście, koty wydzielają kilka rodzajów feromonów. Najważniejsze są dwa:

  • Feromony płciowe – popęd płciowy jest u kotów najsilniejszy. Kiedy więc zwierzęta wkraczają w okres godowy, często instynkt samozachowawczy schodzi na dalszy plan. Feromony płciowe informują inne koty, że są gotowe do rozrodu. Feromony płciowe są np. w moczu samicy.
  • Feromony do komunikacji między gatunkami – czyli inaczej hormony regulujące relacje między kotami. Feromony pojawiają się w znaczeniu terenu (znowu mocz), najczęściej u niekastrowanych kotów. Jeżeli kot czuje zagrożenie, będzie znaczył teren silniej, roztaczając feromony. Oczywiście, to spory problem dla właścicieli. Feromony znajdują się również na łapkach, które rozprowadzane są w trakcie drapania czy ocierania się (przez gruczoły policzkowe).

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Feromony dla kota i ich rola w kocim życiu

Sztuczne kocie feromony – opinie i rodzaje

Jak już zdążyłeś zauważyć, feromony dla kota są istotnym elementem jego życia. Często korzysta się z nich również np. w terapiach behawioralnych, gdy kot cierpi na jakieś zaburzenie. Sztuczne, czyli syntetyczne feromony, pozyskiwane są w laboratoriach. Mogą one znajdować się w przedmiotach takich, jak spray czy obroża feromonowa. W przypadku terapii behawioralnej, poidełko dla kota, koc dla psa czy legowisko dla kota odchodzą na drugi plan. Żadne legowisko dla kota, koc dla psa czy poidełko dla kota, nawet najwyższej jakości, nie zastąpi terapii syntetycznymi feromonami. Często jest ona bardzo skuteczna, by unormować pewne kocie zachowania. Zazwyczaj korzysta się ze sztucznych feromonów, będących odpowiednikami feromonów kocich policzkowych. Jakie mamy popularne dostępne wersje kocich feromonów?

Kot wąchający zapach feromonów dla kota w szklanych buteleczkach.
Feromony dla kota krok po kroku, czyli rodzaje i zastosowanie na uspokojenie i wyciszenie.

  • Kocie feromony szczęścia – mają uspokajające działanie. Jeżeli np. kot jest zestresowany czy też czuje się zagrożony nową sytuacją (przeprowadzka lub nowy członek rodziny), warto będzie mu podawać właśnie te feromony.
  • Feromony łagodzące agresję – jeżeli posiadasz w domu dwa koty, które walczą między sobą, warto będzie zastosować właśnie te feromony.
  • Feromony zachęcające do korzystania z drapaka – skuteczne, gdy kot drapie wszystko wokół, oprócz drapaka. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak działa kocimiętka na koty.

Działanie kocich feromonów – czy są skuteczne?

Niemal zawsze pojawia się pytanie, czy feromony dla kota są skuteczne. Działanie sztucznych feromonów podobne jest do tych, które wydzielane są przez zwierzaki naturalne. Dzięki nim można więc stymulować niektóre ośrodki w mózgu, odpowiedzialne za pozytywne doznania. Feromony syntetyczne mogą więc np. zapewnić kota, że jest bezpieczny i nie musi się bać. Jeżeli jakieś zachowanie kota nam nie pasuje, można na nie wpłynąć feromonami właśnie. Znajdziesz je w przedmiotach profesjonalnie do tego przystosowanych, jak:

  • Dyfuzor
  • Feromony do kontaktu (np. marki Feliway)
  • Spray
  • Obroża feromonowa
  • Pipeta do nakładania feromonów

Wielu właścicieli kotów mówi o ich pozytywnej skuteczności. Jednak, nie każde feromony działać będą na każdego kota. Tak naprawdę, wiele zależy od osobistych predyspozycji kota i jego natury. Skuteczność (lub nie) syntetycznych feromonów jest też kwestią problemu, jaki się u kota pojawił. Niektóre z nich można leczyć za pomocą terapii feromonowej, inne zaś ciężko będzie zwalczyć tą metodą.

ikona podziel się Przekaż dalej