Mleko dla kota – czy możesz podawać je pupilowi?

Dlaczego dorosłe koty nie powinny pić mleka?

Od dziecka przekonywani byliśmy, że mleko dla kota jest standardem – podstawowym elementem jego diety. Jest to rzecz jasna stereotyp, który powielany był wielokrotnie w filmach oraz licznych książkach. W rzeczywistości, picie mleka może skończyć się dla kota bardzo źle. Mleko często szkodzi kotom, ponieważ zwierzęta bywają uczulone na kozie lub krowie mleko. Niestety, część kotów cierpi również przez mleko na niestrawność bądź inne dolegliwości pokarmowe. Nie jest więc tak, że mleko stanowi jedyne pożywienie dla kociąt. Owszem, piją je od matki, gdy są małe. Jednak, później powinny przestawić dietę na stałe pokarmy.

W którym momencie koty zaczynają jeść stały pokarm? Otóż, zazwyczaj w okolicy 4 tygodnia życia. Coraz mniejszym zainteresowaniem obdarzają wówczas mleko matki, a około 2 miesiąca życia w zasadzie już w ogóle go nie potrzebują. Niewiele osób ma świadomość, że mleko nie zapewni kotom pełnego, prawidłowego rozwoju. Koty nie muszą wyłącznie nim zaspokajać pragnienia, ponieważ lepiej będzie dla nich, gdy napiją się wody. Kiedy zwierzaki dorastają zaczynają przestawiać się, jak już wspominaliśmy, na stałe pokarmy. W naturze kotów jest polowanie i jedzenia mięsa, więc na taki pokarm zaczynają przechodzić. Koty dorastają, powoli tracąc zdolność do trawienia laktozy. Naturalne więc staje się, że zawartość laktozy w mleku zaczyna im szkodzić i powodować problemy układu pokarmowego. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czym karmić kota, a czego unikać.

Jakie problemy może spowodować u kota picie mleka?

Warto wiedzieć, że koty nie wytwarzają laktazy, czyli enzymu w układzie trawiennym, który powinien rozłożyć laktozę. Właśnie to przyczynia się do problemów z trawieniem mleka u kotów. Niestety, mleko dla kota może spowodować ogromne komplikacje i kłopoty zdrowotne, np.:

  • biegunkę
  • wzdęcia i gazy
  • bóle brzucha
  • wymioty

Niestety, jest to wynikiem nietolerancji laktozy, która znajduje się w mleku. Właśnie dlatego kot nie powinien pić mleka w dorosłym wieku. Zwróć uwagę na to, że niektórzy ludzie również nie mogą pić mleka, zmagając się z dokładnie tym samym problemem nietolerancji. Lepiej więc stopniowo odstawiać małego kota od picia mleka i podawać mu stałe pokarmy. Biegunka czy wymioty niestety, ale często prowadzą do odwodnienia organizmu. A to już poważne zagrożenie życia dla kota. Można jednak podawać swojemu kotu od czasu do czasu zdrowe, certyfikowane mleko w proszku, jak Dolfos Dolmilk dla kociąt. Znajdziesz je m.in. w sklepie Fajny Zwierzak.

Czy kot powinien pić mleko? Dowiedz się, czy to dobry pomysł

Nietolerancja laktozy czy alergia pokarmowa?

Jak już wspominaliśmy, koty nie radzą sobie z trawieniem laktozy. Może stać się to przyczyną ogromnych problemów zdrowotnych u zwierzaków. Oczywiście, znajdą się wśród nich koty, którym po spożyciu mleka kompletnie nic nie będzie. Jednak, kłopoty zdrowotne i problemy układu pokarmowego mogą wiązać się nie tylko z nietolerancją laktozy. Przyczyn trzeba szukać głębiej. Jednym z powodów kłopotów trawiennych u kotów jest np. alergia na niektóre produkty spożywcze. Jeśli takowa pojawi się po spożyciu mleka, mogą wystąpić u kota następujące objawy:

  • podrażnienie skóry,
  • swędzenie skóry,
  • wypadanie sierści.

Należy rozgraniczyć nietolerancję pokarmową od alergii. Nie są to bowiem dwie takie same choroby u kotów. Alergia, w przeciwieństwie do nietolerancji, może być kompletnie niezwiązana z laktozą występującą w mleku. Jest jeszcze jedna sprawa, o której należy pamiętać. Jedna szklanka mleka z reguły ma ok. 130 kcal, więc kot może od mleka znacznie… utyć.

Czy mleko zawsze szkodzi kotom?

Niekiedy mleko nie zaszkodzi zwierzętom, jednak w zdecydowanej większości przypadków jest ono szkodliwe – przez nietolerancję laktozy albo alergię na konkretne, zawarte w mleku składniki. Oczywiście, kot może pić mleko krowie i nie można mu tego zabronić. Trzeba jednak być pewnym, że zwierzę w pełni toleruje laktozę i nie występują u niego niepożądane objawy uczuleniowe, sugerujące alergię na mleko. Kupując mleko dla kota pamiętaj o tym, że bezpieczniej będzie podawać mu mleko bez laktozy – nawet, gdy nie pojawiają się reakcje alergiczne. W ten sposób, zapewnisz większe bezpieczeństwo swojemu pupilowi. Jeżeli kot szczególnie lubi mleko, podawaj mu je – ale z umiarem. Mleko może stanowić urozmaicenie diety, ale nie może być jej podstawowym elementem. Najważniejsze, co powinien pić każdy kot, to świeża, czysta woda.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Kotek pijący mleko z miski
Jakie mleko dla kota jest najlepsze, czyli rodzaje mleka dla kota, jak wybrać mleko dla kota

Jak jest w przypadku małego kota? Kocięta mogą, a nawet powinny pić mleko biologiczne matki. Najczęściej robią to do ok. 4 tygodnia życia. W pierwszym miesiącu życia, kociątka szczególnie potrzebują mleka mamy, a nie mleka krowiego. Nic nie jest w stanie zastąpić im mleka matki, bogatego w cenne witaminy oraz minerały, konieczne dla rozwoju maluchów. Takie mleko ma odpowiednio dużą ilość kalorii i tauryny, będącej podstawowym aminokwasem dla kotów – odpowiada za poprawne funkcjonowanie serca i narząd wzroku.

Polecane mleko dla kotów – sprawdź produkty

Jeżeli nie masz możliwości karmienia kota mlekiem matki albo chcesz podawać mu je wyłącznie okazyjnie, warto sięgnąć po sprawdzone produkty. Oto lista przykładowych mlek dla kotów, a także niektórych produktów mlecznych, które cieszą się dobrymi opiniami wśród właścicieli kotów:

Powyżej wymienione produkty dla kotów dostępne są w sklepie Fajny Zwierzak, w niezwykle atrakcyjnych cenach. Oprócz mleka, warto będzie zapewnić swojemu pupilowi różnego rodzaju akcesoria dla kotów. Dzięki nim, z całą pewnością umożliwisz kotu poprawne i zdrowe rozwijanie się.

ikona podziel się Przekaż dalej