Fontanny czy miski dla kota?

Automatyczne poidełko z wodą – rewolucja czy kit?

Dorosły kot, ważący ok. 5 kg, powinien pić mniej więcej szklankę wody (50 ml na 1 kg kota). Jego organizm będzie wtedy odpowiednio nawodniony. Jednak w praktyce rzadko który kot pije jej aż tyle. Dla wielu właścicieli tego czworonoga zbawienne okazały się automatyczne poidełka. Skąd w ogóle pomysł na fontanny?

Dziko żyjące koty nie potrzebują pić wody z miski. Ich organizm został tak przystosowany, że odpowiednią ilość płynów czerpią z pokarmów. Domowe pupile też mają to we krwi, jednak one nie mają możliwości łapani zwierzyny, więc nie mogą w ten sposób uzupełniać wody w organizmie. Jeżeli jedzą wysokomięsne puszki o wysokiej wilgotności (ok. 80%), to spożywana w małych dawkach woda nie będzie stanowiła problemem, ponieważ ich posiłek będzie wystarczający do nawodnienia organizmu. Jednak, kiedy kot spożywa wyłącznie karmę suchą, której wilgotność wynosi już maksymalnie tylko 15%, to wypicie zbyt małej ilość płynów będzie niosło ze sobą ryzyko choroby układu moczowego.

Gdy kot pije za mało, jego mocz staje się bardziej zagęszczony, a to prowadzi do różnych schorzeń. Mogą utworzyć się kamienie moczowe, czego rezultatem będzie zaczopowana cewka moczowa. Zbyt późne zorientowanie się w tym może doprowadzić do niewydolności nerek. Kot bardzo długo nie pokazuje po sobie, że coś mu dolega. Gdy zauważy się symptomy świadczące o problemach z nerkami (wymioty, częste oddawanie moczu, utrata wagi), najprawdopodobniej nerki są już uszkodzone w 75% i na ratunek jest już za późno.

Co warto wiedzieć o fontannach dla kotów?

Ze względu na to, że jest ich trochę, możemy w nich swobodnie przebierać. Jednak na ostateczny wybór wpływa kilka czynników. Pod uwagę należy wziąć:

 • materiał – z którego jest zrobiona fontanna. Jeżeli kot jest przyzwyczajony do picia lub jedzenia z miski ceramicznej, dobrze jest wybrać automatyczne poidło z takiego tworzywa. Metalowe miski mają to do siebie, że mogą zniechęcić pupila, bo potrafią zmienić zapach wody i jedzenia. Jednak nie każdy kot zwraca na to uwagę, więc nie należy od razu skreślać fontanny ze stali nierdzewnej.
 • rozmiar – jest różny. Fontanny mogą mieć od 0,8 do 3,8 l pojemności. Standardowa ma 1,5 l. Jeżeli masz więcej kotów, możesz pokusić się na większą, ponieważ wtedy będą mogły pić jednocześnie, a nie czekać na swoją kolej, co tylko może je zniechęcić. Z kolei im fontanna jest szersza, tym kotek może chętniej z niej korzystać, ponieważ nic nie będzie drażniło jego wąsów.
 • liczba poziomów – z których może pić kot. W niektórych fontannach są punkty, z których woda po prostu spływa po pochyłej ściance, a w innych tworzy mały wodospad i lustro wody na dnie. Są również takie fontanny, które mają nawet kilka poziomów, dzięki czemu kot może sobie sam zadecydować, na który akurat ma ochotę.
 • stabilność – niektóre koty mają tendencje do kopania w wodzie, dlatego istotne jest, aby fontanna się nie chwiała i nie przewracała. Warto sprawdzić, czy jest wyposażona w antypoślizgowe nóżki, bo w innym przypadku trzeba zaopatrzyć się w specjalną podkładkę.
 • filtr – nie jest w każdej. Usuwa osad oraz sierść lub pokarm, które przez przypadek znajdą się w fontannie, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że filtry trzeba wymieniać. Niektóre powinny być zmieniane co 2 tygodnie, a inne co miesiąc. W zależności od firmy ich koszt może być większy lub mniejszy.
 • hałas – każda fontanna wytwarza jakiś dźwięk. Może być to tylko odgłos lecącej wody (co niektórych nawet uspokaja), ale może zdarzyć się też tak, że to umieszczona w fontannie pompka będzie hałasować. Może to przeszkadzać nie tylko kotu (przez co nie będzie chciał korzystać z fontanny), jak i jego właścicielowi.
 • czyszczenie – niektóre fontanny są trudniejsze w utrzymaniu czystości. Nie wszystkie można też myć w zmywarce.
 • długość kabla – trzeba upewnić się, że od miejsca, które wybraliśmy na stanowisko na fontannę, do najbliższego kontaktu starczy kabla dołączonego do poidełka.
 • wskaźnik – który oznacza minimalny i maksymalny poziom napełnienia poidełka.
 • czujnik ruchu – zdarzają się poidełka, które mają wbudowany czujnik ruchu. Dzięki temu przez większość czasu fontanna jest w spoczynku, a zaczyna działać, gdy w jej zasięgu pojawi się kot.
 • wygląd – niektóre fontanny mają ciekawe kształty, np. Savic poidełko Fuji przypomina wulkan. Takie poidła są nie tylko praktyczne i zachęcają kota do picia wody, ale także elegancko wyglądają.

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

W zależności od potrzeb można wybrać najlepszą opcję. Czasami jednak trzeba trochę poczekać, zanim kotek zechce korzystać z automatycznego poidełka. Jeżeli jednak twój kot często dopomina się o odkręcanie kranu, możesz mieć pewność, że fontanna mu się spodoba. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych zabawkach dla kota?

Niezbędne gadżety dla kota

Cena za automatyczne poidełko – ile kosztuje fontanna dla kota?

Na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących fontanny. Jednak najpopularniejsze to:

 • Cat Mate,
 • Trixie,
 • PetSafe,
 • Miaustore,
 • Catit.
Kot podczas picia z fontanny dla kota oraz polecane poidełko dla kotów
Polecana fontanna dla kota jako poidełko, a także rodzaje i cena

Poidło ceramiczne będzie droższe. Maiustore oferuję fontannę za 240 zł. Cena za takie poidełko jest większa, ale w nim jest tylko pompka, którą należy wymienić w przypadku jej uszkodzenia. Nie posiada filtra, przez co nie trzeba go regularnie wymieniać. Plastikowe fontanny można kupić już za ok. 65 zł, ale znajdę się też takie za 200 zł, które mają różne poziomy, z których kot może pić wodę. Droższe przeważnie mają też większą pojemność, co sprawdza się przy większej liczbie kotów.

Mimo że fontanna musi być podłączona non stop do prądu, tak naprawdę nie zużywa dużo energii i właściwie się tego nie odczuwa. Koszt jej ciągłego użytkowania nie powinien przekraczać maksymalnie 5 zł na miesiąc.

Co jeszcze powinien mieć twój kot?

Fontanna dla kota może być ceramiczna, plastikowa lub metalowa. Nie występuje w wersji na baterie. Jednak to poidełko zachęca kota do picia wody, dzięki czemu zwierzak jest bardziej nawodniony, a możliwe choroby układu moczowego mniej prawdopodobne. W ten sposób dba się o zdrowie kota. Jednak jest coś, co również jest niezwykle ważne. Tą rzeczą jest drapak dla kota.

Dlaczego drapak dla kota jest taki ważny? Jest to miejsce, w którym kot może się schować. Wszelkie budki zapewniają mu bezpieczeństwo i spokojny sen. Do tego kot potrzebuje miejsca, w którym może wyładować emocje i zostawić swój zapach. Zakup drapaka powinien uchronić meble, ponieważ kot będzie miał swoją własną przestrzeń na ostrzenie pazurków.

Są różne powody, dla których kot nie chce pić wody z miski. Fontanna niweluje niektóre z nich. Cyrkulacja wodna zapewnia stały przepływ wody, dzięki czemu na powierzchni nie tworzy się osad i przez cały czas jest świeża. Zwierzak instynktownie wyczuwa, że jest ona lepsza od stojącej. Czasami chodzi o sam rozmiar – zwykła miska może być dla niego za mała, przez co obija wąsami o jej brzegi. Z kolei filtracja wodna jest potrzebna wtedy, kiedy kot nie chce pić wody ze względu na jej zapach (np. wyczuwa chlor). Jest duży wybór wśród fontann, dlatego bez problemu można znaleźć idealne poidełko dla naszego kota dopasowane do jego upodobań.

ikona podziel się Przekaż dalej