Szczotka dla kota krok po kroku

Po co trzeba korzystać ze szczotki dla kota?

Wielu osobom wydaje się, że nie trzeba czesać kotów – tym bardziej dachowca. Wychodzą one z założenia, że kot świetnie poradzi sobie sam. Jednak, prawda jest nieco inna. Czesząc swojego pupila, uzyskasz o wiele lepsze efekty, a sierść kota będzie czysta i gładka. Czy oprócz tego czesanie długowłosego bądź krótkowłosego kota posiada jakieś plusy? Tak, wiele:

 • redukcja kołtunów kocich – jeżeli kot posiada długą sierść, to kołtuny mogą sprawiać dość duże problemy. Wystarczy, że na sierści zaczną gromadzić się zanieczyszczenia – wówczas niemal zaraz zacznie się ona plątać. Jeżeli nie zadbasz o pielęgnację kota z długą sierścią, to na pewno będzie on miał problem z kołtunami.
 • linienie kontra czesania – oczywiście, czesząc kota nie wyeliminujesz problemu linienia, jednak na pewno znacznie go ograniczysz. Dzięki temu, sierść będzie osiadać na ubraniach w zdecydowanie mniejszej ilości.
 • gładka sierść kota – kiedy kocie futerko będzie wyczesane, to stanie się o wiele milsze i gładsze w dotyku.
 • przyjemność dla kotów – bardzo wiele kotów lubi szczotki i to, jak przyjemne uczucie im zapewniają. Dla czworonogów jest to bowiem swego rodzaju masaż, który zapewnia im dużo przyjemnych odczuć. Szukasz więcej porad? Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnacji kotów.
Rudo-biały kot po zabiegu wyczesywania sierści, a także najlepsza szczotka dla kota
Szczotka dla kota do czesania kota długowłosego i krótkowłosego

Akcesoria dla kotów - na które przybory do czesania dla kotów warto zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o akcesoria dla kota, istnieje kilka rodzajów „czesadełek” dla kotów, które możesz spotkać w sklepie zoologicznym:

 1. Pudlówka – inaczej nazywana również zgrzebłem. To najbardziej popularna szczotka dla kota, która wyposażona jest w miękkie i druciane ząbki. Sięgnie do podszerstka, ale też włosa okrywowego.  Im szerszą wybierzesz poduszkę tej szczotki, tym większą partię futerka nią uczeszesz. Pudlówka to uniwersalny, aczkolwiek bardzo dobry wybór!
 2. Szczotka z włosia – jest to mięciutka i delikatna szczotka, idealna do wyczesywania np. dachowca z długimi włosami. Możesz nią łatwo wygładzić kocią sierść i nadać jej puszystości.
 3. Gumowa szczotka – dzięki niej możesz delikatnie przeczesać kota, a także pozbyć się martwych włosków okrywowych. Dla kota krótkowłosego gumowa szczotka będzie zdecydowanie najlepsza!
 4. Plastikowa szczotka – lepiej trzymać się od nich z daleka, gdyż jedynie elektryzują sierść!
 5. Rękawica do czesania – dzięki niej możesz zarówno czesać kota, jak i głaskać pupila. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się jednak u kotów z krótką sierścią, by delikatnie je wyczesać.
 6. Grzebienie – można podzielić je na cztery rodzaje grzebieni dla kotów:
 • szeroki rozstaw ząbków – dzięki niemu rozczeszesz włosy i pozbędziesz się pierwszych kołtunów z sierści długowłosych kotów,
 • gęsty – możesz nim wyczesywać kotu krótkowłose,
 • filack – usuniesz nim kołtuny oraz rozczeszesz sfilcowaną sierść kocią,
 • furminator – to dobra opcja do wyczesywania podszerstka – dzięki niemu możesz pozbyć się go lepiej niż standardową szczotką. Nie stosuj go jednak do codziennej pielęgnacji kota!
Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!

Jaka będzie najlepsza szczotka dla kota?

W jaki sposób wybrać szczotkę dla kota?

Wybierając szczotkę do wyczesywania sierści kociej, należy pamiętać o podstawowych czynnikach:

 • wykończenie ząbków – jeżeli chodzi o grzebień, to ząbki powinny być nieco zaokrąglone, zaś w szczotce najlepiej zakończone kuleczkami,
 • rozstaw i długość ząbków – dla kotów o długiej i półdługiej sierści najlepsze będą szczotki z dłuższymi ząbkami. „Czesadełka” o różnym rozstawie mogą zaś albo wyczesywać podszerstek (gęste szczotki), albo rozplątywać futro (rzadkie grzebienie),
 • typ sierści kota – zupełnie inna szczotka będzie przeznaczona do wyczesywania kota długowłosego, a jeszcze inna do czesania kota o krótkiej sierści,
 • materiał oraz jakość wykonania – niezależnie od tego, czy kupisz szczotkę czy grzebień, powinno się móc z nich wygodnie korzystać.

W jaki sposób szczotkować kota?

Szczotkować powinno się w spokojnych warunkach, bez wymuszania czesania na kocie – możesz w ten sposób tylko zniechęcić czworonoga. Wyczesuj sierść zarówno z włosem, jak i pod włos. Zacznij czesanie od brzucha i nóg, a skończ na grzbiecie. Szczotką poruszaj bardzo delikatnie, nie dociskając jej do skóry kota. Jeżeli pupil ma bardzo duże kołtuny, to najpierw rozplącz je grzebieniem – a dopiero później skorzystaj ze szczotki.

Jeżeli chodzi o częstotliwość czesania kotów, to już kwestia zupełnie osobista. Jeżeli czworonóg lubi czesanie, szczotka dla kota może być używana częściej – nawet codziennie. Jeżeli jednak kot za czesaniem nie przepada, to używaj jej raz w tygodniu bądź nawet raz na dwa tygodnie. Wypuszczasz kota na dwór? A więc zabieg rozczesywania sierści, podobnie jak szampon dla kota, powinien być stosowany częściej niż u kota nie chodzącego po podwórku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny