Chomik europejski - charakterystyka, występowanie, hodowla domowa
Chomik europejski jest gryzoniem, który upodobał sobie środowisko naturalne i trudno byłoby trzymać go w domu. To także największy przedstawiciel chomików, wzbudzający niemałe zainteresowanie. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki rasy, omówimy występowanie na wolności oraz odpowiemy na pytanie, czy hodowla domowa w Polsce jest możliwa.
Jeśli szukasz więcej informacji i porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chomikach.
Chomik europejski – jak wygląda? Zdjęcia
Polny chomik europejski posiada dość krępą budowę ciała, króciutkie kończyny i wydłużony pyszczek. Na szczególną uwagę zasługuje jego duża waga. Dziki chomik polny waży zazwyczaj do 700 gram, jednak na wolności można także spotkać nieco większe osobniki.
Chomik europejski, czy innymi słowy piesek polny, przeważnie posiada krótkie, niemal czarne futro na brzuchu. Jego grzbiet jest nieco jaśniejszy, przeważnie zabarwiony w kolorze ciemnego brązu. Z kolei na bokach, podbrzuszu czy na policzkach występuje futro w kolorze żółtym. Charakterystyczne umaszczenie sprawia, że podczas przeglądania zdjęcia tej rasy chomików, trudno pomylić ją z innymi domowymi gryzoniami.
Cechą charakterystyczną tego gryzonia są także bardzo duże, wyraziste oczy, przez co niektórzy twierdzą, że jest to chomik panda. Nasz dziki gryzoń okazuje się dość zwinny, bardzo czujny i płochliwy. Nie jest zwierzęciem łatwym do oswojenia i nie należy hodować go w domu.
Występowanie na wolności, populacja i status prawny
Polny chomik europejski występuje także w Polsce. Jak sama nazwa wskazuje, jest to stworzenie, które możemy spotkać na polach i łąkach. Możemy spotkać go nie tylko w Polsce, ale i na otwartych terenach całej Europy wschodniej, a także zachodniej części Azji.
Ziemny chomik najlepiej radzi sobie na otwartych, stepowych terenach. Niegdyś był uważany za groźnego szkodnika, bowiem niszczył uprawy rolnicze. Warto także zauważyć, że ten ziemny gryzoń może z pozoru przypominać łasice, jednak jest to jego naturalny wróg.
Żyjący w Polsce ziemny chomik europejski jest zwierzęciem objętym całkowitą ochroną. Hodowla w domu jest zakazana, a zwierzę występuje jedynie na wolności. Niestety populacja polnych chomików europejskich jest coraz mniejsza, a zrobienie zdjęcia żyjącemu na wolności gryzoniowi jest bardzo trudne. Populacja w Polsce i na świecie jest już tak mała, że zimny pies gryzoń jest stworzeniem zagrożonym wyginięciem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chomiku bengalskim i jego hodowli?
Żywienie dzikich chomików europejskich
Nasz ziemny towarzysz posiada dość ubogie menu. W jego codziennym jadłospisie znajdują się zielone części roślin, ziarna i owady. Dziki chomik europejski nie pogardzi także ślimakami, dżdżownicami czy małymi kręgowcami, które stają się dla niego łatwym kąskiem.
Co ciekawe, dziki chomik europejski gromadzi zapasy pod ziemią (stąd określenie gryzoń ziemny). Zwierzę zbiera pożywienie w obszernych policzkach, przenosi je do swojej podziemnej jamy i przechowuje na okres zimowy. Szacuje się, że dorosły chomik polny może gromadzić w swoich kryjówkach nawet ponad 1 kilogramowy zapas posiłków.
Polecane karmy i akcesoria dla chomików
A może chomik panda w domu?
Chomik panda to popularne określenie chomika dżungarskiego. Jest to bardzo malutki gryzoń, należący do rodziny karłowatych. Warto wiedzieć, że chomik panda waży przeważnie do 50 gram, zatem jest wielokrotnie mniejszy od swoich dzikich kuzynów.
Trzymany w domu chomik panda jest znacznie łatwiejszy do oswojenia niż dziki gryzoń europejski. Co więcej, jest to rasa obdarzona dużym zaufaniem w stosunku do człowieka, a jej udomowienie okazuje się bardzo proste. Nasz chomik panda wymaga jedynie zapewnienia odpowiednich warunków bytowych.
Ciekawym gryzoniem jest również chomik syryjski, ważący do 250 gram. To równie popularny gryzoń, który świetnie sprawdza się w hodowlach domowych. Zarówno chomik panda, jak i chomik syryjski są stworzeniami łagodnymi, towarzyskimi oraz radośnie usposobionymi. Ich największa aktywność przypada na noc i wczesny ranek. Za dnia chomik lubi wylegiwać się w swojej kryjówce i obserwować domowników z wnętrza swojego małego domku.
Odpowiednia klatka dla chomika europejskiego
Jak już wiemy, polny chomik europejski nie nadaje się do hodowli w domu i możemy obserwować go jedynie na zdjęciach. Jednak mniejsze, udomowione gryzonie również mogą sprawić nam wiele radości.
Domowa hodowla musi zapewnić gryzoniowi dostateczną dawkę ruchu. Bardzo ważnym czynnikiem będzie odpowiednia klatka dla chomika. Warto dobrać jej wymiary pod kątem rozmiarów pupila. Klatka dla chomika syryjskiego powinna posiadać rozmiar podstawy minimum 40 x 60 cm. Gryzonie syryjskie są nieco większe, dlatego w ich przypadku najlepsza będzie klatka dla chomika o rozmiarach minimum 40 x 80 cm.
Ciekawym rozwiązaniem są klatki dwupoziomowe, wyposażone w podest i niewielkie schodki. Górną strefę możemy wykorzystać do podawania jedzenia, dzięki czemu chomik nie będzie zakopywał karmidełka w trocinach.
Pamiętajmy też, że klatka dla chomika powinna posiadać odpowiednie wyposażenie. Warto umieścić w niej mały domek, zapewniający gryzoniowi poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Niezbędnym elementem wyposażenia będzie również poidełko, dające możliwość dozowania świeżej i czystej wody.
W klatce dla chomika możemy także umieszczać atrakcyjne akcesoria dodatkowe. Największą popularnością cieszy się kołowrotek, dający możliwość aktywności fizycznej gryzonia. Wielkość kołowrotka musi być dopasowana adekwatnie do rasy. W ofercie sprzedaży znajdziemy także różnego rodzaju huśtawki, tunele i bardziej wymyślne zabawki. Wybór zabawek dla chomika będzie uzależniony jedynie od naszych preferencji, rasy gryzonia oraz wielkości samej klatki.
Cena zakupu udomowionego chomika i niezbędnych akcesoriów
Chomik europejski nie znajduje się w ofertach sprzedaży, inaczej jest w przypadku gryzoni dżungarskich, syryjskich czy chomików Roborowskiego. Cena zakupu małego gryzonia będzie uzależniona od konkretnej rasy, jednak zazwyczaj nie okazuje się zbyt wysokim wydatkiem.
Średnia cena za jednego małego chomika to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Ostateczna cena zakupu może być uzależniona od miejsca zakupu. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się zakup w doświadczonych hodowlach. Hodowca powinien przekazać nam zdjęcia gryzonia, dzięki czemu będzie nam łatwiej dokonać właściwego wyboru. Cena chomików ze sklepów zoologicznych może być niekiedy bardziej atrakcyjna, jednak często są to gryzonie żyjące w gorszych warunkach, wystraszone i nieco zdziczałe. W ich przypadku konieczne będzie powolne oswajanie pupila w domu.
Sama cena zakupu chomika to jedynie niewielka część wydatków. Ze znacznie większymi cenami należy liczyć się podczas zakupu całego wyposażenia. Dobrej jakości klatka dla chomika będzie wydatkiem od przynajmniej kilkudziesięciu złotych w górę. Cena produktu przeznaczonego dla jednego osobnika może niekiedy przekraczać kwotę 200 – 300 zł. Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów, a także od standardu wyposażenia.
W ofertach sprzedaży znajdziemy także nieco tańsze klatki bez wyposażenia. Jednak w tym wypadku sami musimy dokupić dodatkowe akcesoria, co i tak zwiększy ostateczną skalę wydatków. Pamiętajmy także, że wszystkie udomowione chomiki są typami samotnika. Dlatego w jednej klatce umieszczamy tylko jednego chomika. Interesującym rozwiązaniem są tu klatki dwupoziomowe, oddzielające poszczególne poziomy pełną, plastikową kuwetą. Jest to skuteczny sposób na oszczędzenie miejsca i bezproblemową hodowlę dwóch osobników.