Chomiki syryjskie - jak wygląda chomik syryjski?

Chomiczki syryjskie charakteryzują się stosunkowo dużymi rozmiarami ciała. Średnia waga dorosłego osobnika waha się w przedziale 100 do 250 gram. Dla porównania, duży chomiczek dżungarski (czyli innymi słowy chomik mandżurski) waży zaledwie do 50 gram masy ciała.

Chomiczki syryjskie cieszą się dość dużą popularnością. Wszystko za sprawą ich żywiołowego i radosnego charakteru, a także ciekawego wyglądu. Zarówno chomik mandżurski, jak i chomiczek syryjski występują w wielu różnych odmianach umaszczenia. Często spotyka się kolor czysto biały lub czarny, chomiczki mogą też posiadać umaszczenie w czarno białym, brązowym, cynamonowym czy kremowym odcieniu.

Małe chomiczki wyglądają niezwykle efektownie, szybko nawiązują kontakt z ludźmi, a trzymane w dobrych hodowlach, nie przejawiają lęku przed człowiekiem. Co ciekawe, nasz czarny czy biały chomik syryjski może występować w kilku różnych typach sierści.

Chomik długowłosy, satynowy, a może krótkowłosy?

Chomiczki syryjskie są tak popularne, że hodowle doprowadziły do powstania kilku odmian futerka, które może przybierać poniższe typy:

  • Krótkowłosy – czyli naturalna odmiana futra, występująca u nieudomowionych chomików. Chomiczek posiada tu krótką, przylegającą do ciała sierść o bardzo gładkiej i przyjemnej w dotyku strukturze. Krótkowłosy chomik syryjski może przybierać odcień biały, czarno biały, czarny, cynamonowy czy wszystkie inne, dopuszczalne dla danej rasy.
  • Długowłosy – chomik syryjski długowłosy wyróżnia się imponującym wyglądem. Jak sama nazwa wskazuje, długowłosy pupil posiada nieco dłuższe futro, o lejącej się strukturze (podobnej do futra angora). Nasz duży, długowłosy pupil będzie bardzo miły w dotyku, a jego aksamitna sierść może występować w dowolnych, dopuszczalnych dla rasy kombinacjach kolorystycznych. Najciekawiej wyglądają chomik o białym lub jasnym odcieniu futerka.
  • Satynowy – chomiczek satynowy wyróżnia się bardzo dużą głębokością połysku futra. Zarówno małe, jak i duże osobniki posiadają sierść krótką, przylegającą do ciała i bardzo gęstą. Odmiana o satynowym typie sierści może przybierać dowolne umaszczenie.
  • Rex – typ satynowy, długowłosy czy krótkowłosy nie wyczerpują jeszcze możliwości chomików syryjskich. Osobniki tej rasy mogą także posiadać futro w typie rex, które jest lekko falujące bądź kręcone. Chomiczek z futrem typu rex może posiadać długą lub krótką okrywę. Dopuszczalne są różne kolory ubarwienia (biały, czarny, czarno biały itp.) jednak intensywność barw jest zazwyczaj nieco mniejsza.

Najważniejsze wymagania, prawidłowe żywienie i imiona dla chomika

Chomik syryjski jest typem samotnika, dlatego w domowych hodowlach w jednej klatce warto umieszczać tylko jednego osobnika. Istotny jest też sam wymiar klatki, który nie powinien być mniejszy niż 40 x 80 cm. Nasz czarno biały czy cynamonowy towarzysz będzie lubił zabawy i warto zorganizować mu kilka atrakcyjnych akcesoriów. Najważniejszy z nich powinien być kołowrotek. Zwróćmy tutaj uwagę, że chomik syryjski jest znacznie większy niż chomik mandżurski, dlatego wielkość kołowrotka powinna być odpowiednio dobrana do rasy.

Chomiczki czy angora nie posiadają zbyt dużych wymagań żywieniowych. Możemy karmić je posiłkami gotowymi, przeznaczonymi dla konkretnych ras. W domowych hodowlach urozmaica się dietę przy pomocy świeżych warzyw i owoców. Dobrym przykładem będzie tu marchewka czy kawałki banana. Dobrze odżywiony chomik syryjski, mandżurski czy angora będą posiadały lśniące futerko, a także lepszy stan zdrowia.

Chomik syryjski jedzący trawę
Jaki jest chomik syryjski, czyli jego hodowla w domu, żywienie i opieka

Gryzonie (chomik czy królik angora) są na tyle przyjaznymi zwierzętami, że wiele dzieci chętnie wybiera imiona dla chomika. Wybór jest ograniczony jedynie do naszej wyobraźni. Popularne imiona dla chomika często nawiązują do postaci z bajek czy niewielkich rozmiarów tego stworzenia. Wśród bardziej popularnych wyróżniamy choćby Olaf, Jogi czy Bambo. Imiona dla chomika mogą też nawiązywać do jego futerka i tak małe chomiczki często noszą imię Puszek czy Rudy. Im bardziej atrakcyjne będą imiona dla chomika, tym więcej radości mogą przynieść młodszym członkom naszej rodziny. Sprawdź także ten artykuł o wyborze klatki dla chomika.

Polecane karmy i akcesoria dla chomików

Chomiki syryjskie - możliwe choroby chomików

Chomik syryjski posiada małe wymagania hodowlane, jednak zdarzają mu się pewne choroby. Do najczęściej występujących należą infekcje oczu, objawiające się nadmiernym łzawieniem oraz zaczerwienieniem. Na tego typu infekcje cierpi także chomik mandżurski.

Wśród często występujących chorób wyróżniamy także tak zwany zespół mokrego ogona. W ten sposób reagują małe chomiczki na zbyt wczesne odstawienie od matki, a główną przyczyną jest nadmierny stres. Mokremu ogonowi towarzyszy silna biegunka, a małe chomiki powinny być w tym czasie objęte opieką weterynaryjną.

Cena chomika i opinie o gryzoniach

Chomik syryjski jest dość tanim pupilem domowym. Cena zakupu małego osobnika często rozpoczyna się już od kwoty kilkunastu złotych. Znacznie więcej zapłacimy za dobrej jakości klatkę z wyposażeniem. Cena klatki przeważnie wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Sama cena chomika nie jest najistotniejsza, znacznie ważniejsze okaże się źródło zakupu. Chomik syryjski jest z natury otwartym i żywiołowym zwierzęciem, jednak niewłaściwe warunki mogą doprowadzić do pewnego zdziczenia. Dlatego najlepszym pomysłem jest zakup gryzonia w dobrych, zarejestrowanych hodowlach.

Pochodzące ze sprawdzonego źródła chomiki posiadają bardzo dobre opinie. Są to pupile towarzyskie i dobrze radzące sobie w kontaktach z człowiekiem. Przychylne opinie dotyczą także ich efektownego wyglądu i żywiołowego charakteru, który przyciąga uwagę zarówno dzieci, jak i wielu osób dorosłych.

ikona podziel się Przekaż dalej