Rodzaje chomików

Chomik dżungarski - najpopularniejszy rodzaj chomików

Chomik dżungarski pochodzi z Chin i osiąga rozmiar 8-11 centymetrów. Wykazuje zachowania typowe dla gryzoni. Potrzebuje dużo ruchu, możliwości kopania oraz schronienia, które pozwoli czuć mu się w klatce komfortowo.  Nie musi być ona piętrowa ani super wyposażona, powinna zawierać jednak poidło, miseczkę, kołowrotek i wygodny domek. Tunele, czy inne akcesoria to miły dodatek, który urozmaici życie zwierzątka. Idealnie, jeżeli ściółka ma około 10 cm grubości, co umożliwia mu kopanie. Chomiki są bardzo terytorialne, dlatego w jednej klatce nie ma miejsca dla 2 lub więcej osobników.

Cena chomika dżungarskiego to średnio 15 złotych. Sprawia to, że są one bardzo popularnym zakupem dla dzieci. Warto jednak wiedzieć, że chomik dżungarski żyje jedynie około 2 lat (1,5-3 lata), a niezapewnienie mu odpowiednich warunków dodatkowo skraca ten czas.

U chomików może występować cukrzyca, dlatego nie zaleca się podawania im zbyt dużej ilości słodkich pokarmów. Ostrożnym należy być szczególnie z owocami, które można podawać mu np. raz w tygodniu. W ich żywieniu nie powinno natomiast zabraknąć warzyw, suszonych ziół oraz dobrej jakościowo karmy.

Chomik syryjski

Posiadanie chomików syryjskich wiąże się z ich oswajaniem i przekonywaniem do siebie, gdyż należą raczej do samotników. Cena chomika syryjskiego wynosi między 15, a 50 złotych, ale do zakupu tego gatunku może przekonać jednak większy rozmiar niż w przypadku chomika dżungarskiego. Gatunek ten żyje około 2-3 lat i prowadzi nocny tryb życia.

Dla chomików syryjskich najlepsza będzie klatka z wyposażeniem.  Wybór toczy się zwykle między klatką metalową (zwykle na plastikowej podstawie), a plastikową klatką modułową (rodzaj z wieloma komorami i rurkami). Rozważyć można także akwarium (np. z bezpieczną pokrywą z siatki). Dopasować należy ją do naszych potrzeb i możliwości. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. 

Jak zostało już wspomniane, chomiki syryjskie potrzebują domku z wyposażeniem. Powinny mieć m.in. kołowrotki. Ich wybór na rynku zoologicznym jest dość spory.  Ważne jest, by przestrzeń w nim była wystarczająco duża dla chomika. Zwrócić uwagę należy na to, iż koła wbudowane w niektóre plastikowe klatki bywają za małe dla tego rodzaju chomika. Cechy idealnego produktu to solidna powierzchnia i brak poprzeczek do podparcia, aby kończyny ani inne części ciała nie zostały złapane. Najlepszą średnicą dla wszystkich gatunków chomików jest 28 cm. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych rasach chomików.

Klatka dla chomika

Wymiary klatki – czy klatka dla królika nadaje się dla chomików?

Dla różnych rodzajów chomików potrzebne bywają inne klatki. Klatka dla chomika małych rozmiarów musi zostać starannie przemyślana. Zwrócić uwagę należy szczególnie na odstępy między szczebelkami.  Mały chomik może bowiem przecisnąć się przez zbyt duże przestrzenie.  W przypadku maluchów rozważyć można akwarium lub plastikową klatkę, z której zwierzę nie będzie w stanie uciec. Pręty powinny być w takim wypadku rozmieszczone maksymalnie co 1 cm.

Plastikowe klatki dla chomików mogą być wielopoziomowe, być wyposażone w tunele i inne akcesoria, dzięki którym chomik będzie mógł bawić się i realizować swoje potrzeby behawioralne. Klatki plastikowe są zwykle atrakcyjne wizualnie, ale niestety nie są przewiewne. Dodatkowo nie sprawdzają się zwykle w przypadku większych chomików, które mogą utknąć w tunelach. Opiekun musi także zwracać uwagę na bezpieczeństwo, gdyż plastikowe klatki dla chomików nie powinny mieć żadnych krawędzi, które mógłby gryźć chomik.

Najpopularniejsza klatka dostępna w sklepach zoologicznych ma wymiary 30x40 centymetrów. Nie jest zatem zbyt duża. W praktyce zwierzę nie ma miejsca na wszystkie akcesoria i nie może spełniać wszystkich swoich potrzeb. Za minimalny wymiar dla chomika karłowatego uznaje się klatki o rozmiarach 60x40 centymetrów. W przypadku chomika syryjskiego minimalne wymiary są większe i wynoszą 80x40 centymetrów.  O wiele lepsze są jednak klatki o wymiarach: 100x50 cm, 120x50 cm lub 160x40 cm.

Klatka dla chomika może być piętrowa lub parterowa. Dwupoziomowa klatka dla chomika to dobry wybór, gdyż zwierzątko ma więcej okazji do ruchu i zabawy.  Wybierając tego typu klatkę, warto zdecydować się na taką, której półka nie jest ażurowa, a np. plastikowa. Cena dobrej jakościowo, dwupoziomowej klatki wynosi około 300-400 zł.

Zbyt mała przestrzeń źle wpływa na chomiki. Ciasne klatki bez niezbędnego dla wyposażenia, które umożliwia realizację naturalnych zachowań doprowadzają do zaburzeń behawioralnych, chorób, a nawet zgonu zwierzęcia.

Jak już wspomniano, chomiki to zwierzęta o naturze samotników. Poszukując klatki dla 2 zwierzątek, zdecydowanie lepiej rozważyć dwie osobne niż większą wspólną. Teoretycznie dwupoziomowa klatka zapewnia dużo miejsca, by każde zwierzę miało swoją przestrzeń, ale w praktyce często dochodzi do walk. Dla 2 zwierząt należy przygotować także osobne wybiegi, jeśli zamierzamy pozwalać im przebywać poza klatką.

Polecane karmy i akcesoria dla chomików

Co z wyposażeniem, czyszczeniem i podłożem - czego potrzebuje chomik?

Przyglądając się klatce w sklepie należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Cena nie zawsze odzwierciedla realizację potrzeb chomika i potrzeb jego właścicieli. Klatka dla chomika musi być regularnie czyszczona. Pod tym względem plastikowa podstawa metalowej klatki wydaje się najłatwiejsza w utrzymaniu. Mała, pozornie prosta czynność w przypadku niektórych modeli urasta do prawdziwego obowiązku.  Im bardziej skomplikowana w budowie klatka, tym trudniej będzie ją wyczyścić. Pod tym względem łatwiejsze w utrzymaniu są akwaria, które bywają jednak ciężkie i nieporęczne.

Wspomniane już metalowe (druciane) klatki mają wiele zalet. Nie jest to jednak wybór idealny.  Niektóre chomiki mają tendencję do obsesyjnego żucia prętów. W takiej sytuacji konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniej liczby zabawek do żucia. W przypadku braku poprawy najlepszym rozwiązaniem wydaje się przeniesienie zwierzęcia do klatki o jednolitych ściankach.

Chomik potrzebuje oczywiście klatki z wyposażeniem. Bardzo ważnym elementem jest domek. Jego minimalne wymiary w przypadku chomika syryjskiego to 20x20x14 cm. Domek imituje norkę, w której w naturze żyją zwierzęta tego gatunku i jest niezbędny dla komfortu i zdrowia psychicznego chomika.

Klatka dla chomika z wyposażeniem na białym tle oraz porady zakupowe
Jaka klatka dla chomika będzie odpowiednia, czyli rodzaje, wyposażenie i cena

Inne dodatki dla chomików to:

  • słoik z piaskiem,
  • zabawki (mostki, tunele, gałązki),
  • miseczki,
  • poidła,
  • ściółka konopna lub lniana.

Nie warto jednak przesadzać z wyposażeniem. Nie wszystkie dodatki muszą także zostać zakupione w sklepie. Super pomysł to samodzielne wykonanie niektórych akcesoriów. W sieci obok wyszukiwań “jak zrobić klatkę dla królika” popularnym hasłem jest “jak zrobić zabawki dla chomika”. Warto sięgnąć po zamieszczane tutoriale, bo samodzielna praca daje mnóstwo satysfakcji.

Klatka dla chomika powinna stać w ustronnym miejscu. Popularne szlaki komunikacyjne w domu lub mieszkaniu wpływałyby negatywnie na zwierzęce emocje. Unikać należy też przeciągów, dużego nasłonecznienia lub miejsc wyraźnie chłodnych.

Ceny klatek dla chomików i ich porównanie

Najtańsze są zwykle klatki używane. Można zakupić je na lokalnych grupach sprzedażowych. Używana klatka dobrych rozmiarów to super pomysł przy ograniczonym budżecie.

Plastikowa podstawa i metalowe kratki to standard. Dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci plasują się dość przystępnie, gdy pod uwagę brana jest cena.  

Najdroższe są klatki z akcesoriami. Czai się tu jednak pewna pułapka. Małe klatki mają niewielkich rozmiarów akcesoria, które nie będą odpowiednie np. dla chomika syryjskiego. Lepszym pomysłem może być samodzielny dobór akcesoriów. Przy odrobinie wiedzy wybrać można bezpieczne produkty w odpowiednich rozmiarach.

Piętrowa klatka dostępna jest także w wersji drewnianej. Cena tego typu "luksusowych" produktów dla gryzoni sięga 500 zł. Do kupienia są także naprawdę ciekawe klatki zapewniające chomikom wiele wrażeń. Cena takich wymyślnych projektów klatek wynosi od 300 złotych wzwyż.

Ceny klatek dla chomików

Rodzaj klatki

Czyszczenie

Cena

Waga

Cyrkulacja powietrza

Metalowa

łatwe

150-400 zł

lekka

dobra

Plastikowa

trudne

ok. 100 zł

lekka

zła

Akwarium

łatwe

ok.150 zł

ciężkie

średnia

Życie chomika nie jest długie. Warto zapewnić mu komfortowe warunki i podarować przynajmniej namiastkę życia zgodnego z jego naturalnymi potrzebami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny