Trociny dla chomika – popularne rodzaje trocin dla zwierząt

Klasyczne trociny dla chomika

Troty dla chomika to najbardziej popularna ściółka nie tylko dla niego, ale też dla innych gryzoni (np. dla świnki morskiej). Znajdziesz je nie tylko w większości sklepów zoologicznych, ale i w dużych supermarketach. Trociny są z reguły najtańszą opcją dla zwierząt, które mieszkają w klatce. Możesz bowiem kupić je już za niecałe trzy złote. Trzeba jednak pamiętać, że trociny dla chomika słabej jakości mogą go uczulać – zwłaszcza, gdy są pierwszej i drugiej kategorii lub zapachowe. Tego rodzaju trociny nie będą dobre w przypadku posiadania chomika dżungarskiego, bo mogą podrażnić jego oczy.

Jeżeli chcesz zdecydować się na trociny pamiętaj, że muszą być one możliwie wysokiej jakości, np. z drzewa bez igieł. Trociny powinny być również odpylone, by nie powodowały alergii u chomików. Jeżeli jednak zdecydujesz się na granulat, zmieszaj je z tradycyjnymi trocinami. Granulat może być bowiem za duży dla chomika, przypadkowo go raniąc. Oto kilka rekomendowanych rodzajów trocin dla chomików.

Wióry konopne – polecane ściółki dla chomików

Wiórki konopne można dostać w sklepie zoologicznym, jednak zdecydowanie rzadziej, niż tradycyjne trociny dla chomika. Podściółka tego typu jest zazwyczaj lepiej odpylona od trocin. Można kupić ją tak samo, jak w przypadku trocin, w kilku różnych gatunkach – lepszych lub gorszych. Mamy więc kategorię pierwszą (lepszą) i drugą – kiedyś służącą przy hodowlach koni. Drugiej kategorii wióry konopne kupisz taniej, niż pierwszej. Jednak, drugiej kategorii wiórki mają o wiele bardziej nieprzyjemny zapach, a część z nich jest ostro zakończona, przez co może zranić chomika.

Chomik dżungarski w klatce wysypanej trocinowym żwirkiem, a także najlepsze ściółki dla chomika, cena, producenci, zastosowanie
Najlepsze trociny dla chomika, czyli jakie trociny wybrać, najlepsze ściółki, cena, producenci, opinie krok po kroku

Droższą, ale wygodniejszą opcją, są granulowane wióry konopne. Są one sprasowane i jeszcze lepiej odpylone. Tego rodzaju wiórki posłużą również doskonale jako podściółka dla świnki morskiej. Należy jednak mieszać je z tradycyjnymi trocinami, by wiórki konopne nie były jedzone przez chomiki – to może zaprowadzić bowiem do zaburzeń trawienia u gryzoni. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, co jedzą chomiki.

Polecane karmy i akcesoria dla chomików

Najlepsze ściółki dla chomików – sprawdź, które warto kupić!

Sianko dla chomików – czy warto używać?

Siano nie powinno być główną ściółką chomików, a jedynie jej uzupełnieniem. Dlaczego? Otóż, siano może być bardzo dobre jakościowo, ale w dalszym ciągu nie będzie wystarczająco miękkie dla chomików. Jako, że ciała tych gryzoni są wrażliwsze i bardziej delikatne niż np. świnek morskich, chomiki mogą się zranić o ostrą łodyżkę z sianka. W dodatku, siano stosowane jako główna ściółka nie będzie pochłaniało ani zapachów, ani cieczy – więc stanie się siedliskiem szkodliwych dla gryzonia bakterii. Możesz używać sianka, jednak wyłącznie jako np. wyściółka pod dom gryzonia.

Warto wiedzieć, że sianko może stać się również uzupełniającym pokarmem dla chomików. Trzeba jednak wybierać takie siano, które będzie bezpieczne dla gryzoni. Postaraj się znaleźć możliwie jak najbardziej miękkie sianko, które nie zrani chomika. Oto kilka rekomendowanych rodzajów sianka dla gryzoni.

O czym pamiętać, kupując ściółkę dla chomika?

Najważniejsze jest, by ściółka dla chomika była komfortowa, naturalna i bezpieczna. Sztuczne, kolorowe trociny mogą bowiem poważnie zaszkodzić gryzoniowi. Niestety, większość ze sztucznych składników nie jest trawiona przez chomiki, więc może poważnie uszkodzić ich układ pokarmowy, żołądek lub policzki – właśnie tam często utykają bowiem niestrawione fragmenty sztucznych materiałów, pełniących funkcję ściółki.

Unikaj tworzenia ściółki dla chomika z gazet, które są kolorowe – toner drukarski może być bowiem śmiertelny dla chomików, po zjedzeniu. Zrezygnuj też z produktów przeznaczonych dla kotów – będą one zbyt twarde dla wrażliwych ciał chomików. Przyglądaj się swojemu gryzoniowi. Jeżeli będzie często kichał lub niechętnie przekopywał ściółkę może to oznaczać, że jest na nią uczulony lub ściółka jest dla niego niewygodna. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem okazują się trociny dla chomika z drzewa, które powinny być dobrze odpylone.

ikona podziel się Przekaż dalej