Kula do chodzenia i do biegania – gdzie można jej używać?

Kula dla chomika syryjskiego czy dżungarskiego to tak naprawdę nieduża, pusta w środku i transparentna piłka z niewielkim, otwieranym otworem przeznaczonym dla gryzoni. Na jej ściankach znajdują się niewielkie szczeliny, które umożliwiają wentylację.

Jak wiadomo, piłka sprawdza się na równym terenie, na wszystkich nierównościach będzie się zsuwać i spadać. Możemy zatem przyjąć, że kula dla chomika może być używana jedynie na podłodze bądź równych fragmentach naszego ogrodu.

Dobrze dobrane kółko dla gryzoni może umożliwić im eksplorację terenu, który w inny sposób nie byłby dla nich dostępny. Sprawdzi się do chodzenia w pomieszczeniach, a czasem także do biegania po dworze. Pamiętajmy przy tym, że chomik nie zawsze musi być szczęśliwy z takiej formy spędzania czasu.

Wentylacja wnętrza kuli i bezpieczeństwo gryzoni

Jak już wspomnieliśmy, plastikowa kula dla chomika syryjskiego czy dżungarskiego posiada maleńkie szczeliny, które zapewniają rotację powietrza. Ze względu na niewielki rozmiar gryzoni, szczeliny te nie mogą być zbyt duże. Dlatego przeciwnicy takiej zabawki podkreślają, że jakość powietrza znajdującego się we wnętrzu zabawki może być szkodliwa dla małych pupili.

Piłka czy innymi słowy kółko służy do biegania i do chodzenia. Znajdujący się w środku chomik może odpocząć jedynie wtedy, gdy zaniecha poruszania się. Należy szczególnie uważać na miejsce poruszania się małych gryzoni. Każdy pozostawiony na słońcu, niewielki element może się silnie nagrzewać. Piłka nie zapewnia dobrej cyrkulacji powietrza w środku, a zatem temperatura panująca w jej wnętrzu może być dla gryzoni zbyt wysoka. Jest to jeden z największych mankamentów zabawki, który sprawia, że kula dla chomika bardzo często zbiera negatywne opinie.

Polecane karmy i akcesoria dla chomików

Jeśli chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kula dla chomika jest dobra, musimy także pomyśleć o bezpieczeństwie. Nasze kółko do biegania czy do chodzenia zabezpiecza chomika przed atakiem innego stworzenia, a jednak uniemożliwi mu ukrycie się przed agresorem. Jest to poniekąd pewien atut, ale w pewnych kwestiach także wada. Negatywne opinie o zabawce sugerują nam, że piłka nie zapewnia pupilowi odpowiednich potrzeb. Każdy chomik kryje się w sytuacji zagrożenia, a kula pozbawia go takiej możliwości. Może to wiązać się z silnym stresem zwierzaka.

Bezpieczeństwo chomika umieszczonego w piłkach nie będzie też zachowane, jeśli zabawka będzie używana niezgodnie z przeznaczeniem. Kółko do biegania dla chomika dżungarskiego czy syryjskiego może być umieszczone jedynie na równym, zabezpieczonym podłożu. Wszystkie pochyłości czy schody mogą stanowić poważne zagrożenie bezpieczeństwa naszych gryzoni. Jest to kolejny czynnik, przez który piłka zbiera mniej przychylne opinie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł TOP 5 zabawek dla chomika.

Kółko do chodzenia – stres czy zabawa?

Osoby, które wiedzą, jak oswoić chomika syryjskiego czy dżungarskiego, zdają sobie sprawę ze strachliwości owych gryzoni. Wiele nieznanych sytuacji, dźwięków czy przestrzeni może okazać się dla nich wyjątkowo stresujące. Dlatego kula dla chomika nie musi wcale oznaczać dla niego zabawy.

Kółko dla gryzoni może być dla niego ciekawą atrakcją, o ile wprowadzimy ją w sposób bezpieczny. Warto zainteresować gryzonia zabawką i umożliwić mu samodzielne wejście do środka. Pierwsza zabawa powinna trwać kilka chwil, a następnie umożliwiać powrót gryzonia do klatki.

Zabawka może okazać się przydatnym gadżetem, o ile użyjemy jej w sposób przemyślany. Warto śledzić reakcje chomika i upewnić się, czy bieganie we wnętrzu kuli nie jest dla niego nadmiernie stresujące. Pamiętajmy też, że znajdujący się w piłce gryzoń nie ma możliwości wygodnego wypoczynku czy napicia się wody. Dlatego bieganie w kuli powinno być możliwie krótkie.

Cena zakupu kuli dla chomika

Kula do biegania nie jest droga w zakupie, a jej cena staje się jednym z głównych atutów produktu. Tania, niewielka piłka dla gryzoni to koszt kilkunastu złotych. Cena lepszej jakości produktów będzie wynosiła 20 – 30 zł.

Pamiętajmy, że cena nie jest najważniejszym wyznacznikiem wyboru. Kółko powinno być dobrane adekwatnie do wielkości gryzonia. Podczas zakupu należy też zwrócić uwagę na otwory, które mają zapewnić wentylację powietrza. Bezpieczna dla pupila piłka musi posiadać jak najwięcej niewielkich wlotów, które nieco zwiększą rotację powietrza w jej wnętrzu.

Cena nawet najlepszej jakości kuli dla chomika nie jest nadmiernie wygórowana. Dlatego entuzjaści tego typu zabawek powinni dołożyć wszelkich starań do wyboru sprawdzonego, a jednocześnie bezpieczniejszego dla gryzoni produktu.

Jak oswoić chomika do biegania w kuli?

Entuzjaści kuli często zastanawiają się, jak oswoić chomika do biegania w jej wnętrzu. Najłatwiej byłoby włożyć gryzonia do środka i umożliwić mu zabawę. Niestety nie jest to odpowiednie rozwiązanie, a brak przygotowania wywoła w pupilu dużo stresu.

Jak oswoić chomika z kulą? Na początek pozwólmy mu samodzielnie wejść do wnętrza piłki. W pierwszym etapie trzymamy piłkę tak, by nie poruszała się i umożliwiła gryzoniowi swobodną eksplorację wnętrza. Dopiero po kilku wizytach w środku, możemy umożliwić pupilowi zabawę.

Jak oswoić chomika do chodzenia w środku? Wystarczy umożliwić mu wejście do kuli, zamknąć otwór i położyć piłkę na podłodze. Aktywny gryzoń sam rozpocznie eksplorację terenu, co poruszy piłkę. Podczas zabawy pamiętajmy, aby reagować, jeśli zauważymy objawy niepokoju u chomika. Co więcej, pierwsza zabawa nie powinna trwać dłużej niż kilka minut.

ikona podziel się Przekaż dalej