Pudle

Charakterystyka pudla kojarzy się z ufryzowanym psam kanapowym. Wbrew pozorom nie jest to “francuski piesek”, gdyż pudel to jeden z najinteligentniejszych psów, wyhodowany do polowań na ptactwo wodne. Poznaj opis tej rasy, jej odmiany, charakter i usposobienie. Doradzimy jak dbać o sierść pudla. Opiszemy, gdzie kupić szczeniaki i jaka jest średnia cena.

Pudle - opis rasy

Według Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej jest to pies francuski. Jednak pochodzenie pudli jest nieznane. Rasa ta może pochodzić z Irlandii lub z Afryki. W XVI wieku pudle zaczęły się pojawiać na obrazach jako psy towarzyszące człowiekowi. Jednak nie był to początkowo pies kanapowy czy przysłowiowy “francuskie piesek”. Pudle były psami myśliwskimi, wykorzystywanymi do polowań na ptactwo wodne. Aby ułatwić psu poruszanie się w wodzie, wygalano mu tył. Pudle zyskały popularność jako psy towarzyszące na dworze króla Ludwika XV. We Francji wykorzystywano je również do poszukiwania trufli.

Zanim zaczniesz sprawdzać jaka jest cena i gdzie kupić szczeniaki, zastanów się czy pudel jest psem dla twojej rodziny. Pudel zachował swój myśliwski charakter i jest niezwykle czujny i żywy. Może być zbyt energiczny dla małych dzieci i osób starszych. Towarzyski pudel będzie cierpiał zostawiony sam, gdy pójdziesz do pracy. Jeśli nie masz czasu na szkolenie i socjalizację, twój pudel stanie się jazgotliwym histerykiem. Ruchliwy pudel nie nadaje się na psa przewodnika czy asystenta.

Pudle - charakterystyka poszczególnych odmian i ich pielęgnacja

Rasa ta posiada 4 odmiany:

  • Pudel toy,
  • Pudel miniaturowy,
  • Pudel średni,
  • Pudel duży, królewski.

Usposobienie odmian pudli jest podobne. Odmiany różnią się przede wszystkim wielkością i sierścią.

Początkowo istniał pudel duży, królewski. Później wyhodowano zdrowego i długowiecznego pudla średniego, który zyskał ogromną popularność. Znacznie później pojawił się pudel miniaturowy oraz pudel toy. Pudel toy to mały piesek o wzroście 24-28 cm. Ma ogromny dar uczenia się, który jest rzadko wykorzystywany, gdyż ten mały piesek stał się głównie psem do towarzystwa. Pudel toy ma skłonność do chorób oczu, uszu oraz układu trawiennego. Natomiast duży pudel królewski, może mieć problemy z jelitami.

Bez względu czy będzie to mały pudelek czy też pudel olbrzym, bardzo ważna jest pielęgnacja futra. Pudel ma miękką i wełnistą sierść, która bardzo szybko się filcuje. Dlatego też rasa ta wymaga codziennego czesania i układania futra, jak również częstych kąpieli, po których włosy należy starannie wysuszyć. Czynności te są czasochłonne, dlatego też wybierając pudla należy wziąć pod uwagę, że trzeba poświęcić dużo czasu na pielęgnację. Jednak czesanie psa pozwala człowiekowi się wyciszyć i zrelaksować, zaś piesek wyrabia sobie charakter i przyzwyczaja się do tych zabiegów.

Sierść pudla stale rośnie. Nawet jeśli pies nie będzie wystawiamy, konieczne jest jego regularne i częste strzyżenie. Szczególnie starannego czesania i strzyżenia wymaga mały pies Pudel Toy, którego strzyże się na 3 sposoby: Pet Clip, English Sadle Clip i Continental Clip.

Pudel miniaturowy jest nieco większy od pudla toy. Groomerzy oferują kilka typów fryzur dla tej odmiany pudla. Najwięcej problemów stwarza duży pudel olbrzym, które sierść posiada podszerstek tworzący kędziory. Pudel olbrzym musi być czesany jak najczęściej.

Pudle - charakterystyka rasy

Pudel to piesek całkowicie bezproblemowy, nadający się do mieszkania w blokach. Nie potrzebuje dużej przestrzeni. Jest to jeden z najbardziej inteligentnych psów, który łatwo poddaje się szkoleniu. Pies ten ma wesołe i radosne usposobienie i lubi współpracować z człowiekiem. Jedynym problemem jaki może sprawiać charakter pudla jest nietolerancja wobec obcych.

Charakterystyka pudla składa się z samych zalet. Jest to pies inteligentny, który łatwo się uczy. Jest uczuciowy i przywiązany do opiekuna. Nigdy nie bywa agresywny. Świetnie nadaje się do psich sportów. Wadą tej rasy jest konieczność codziennej i pracochłonnej pielęgnacji sierści.

Szczeniaki pudla najlepiej kupić w renomowanej hodowli zrzeszonej w Związku Kynologicznym. Cena pudla z rodowodem waha się od 2 do 5 tysięcy zł.