Pudel królewski – opis wyglądu

Duży pudel królewski jest największym przedstawicielem ras pudlowatych. Wszelkie informacje dotyczące wyglądu rasy znajdziemy we wzorcu FCI numer 172. W dokumencie odnajdziemy między innymi opis wzorcowej wysokości w kłębie. Standardowy wzrost dorosłego psa lub suczki to około 42 do 60 cm. Co ciekawe, standardowa waga nie została dokładnie określona we wzorcu rasy. Przyjmuje się jednak, że standardowy, idealnie zbudowany pies w wieku dorosłym waży około 20-32 kg. Co prawda nie jest to olbrzym w porównaniu do ras molosowatych, jednak waga dochodząca do 30 kg jest zdecydowanie najwyższą wśród rodziny pudli.

We wzorcu rasy znajdziemy dokładny opis szaty i jej umaszczenia. Rasa wielkich pudli posiada bardzo gęsty, kręcony i miękki włos właściwy, który wymaga regularnej pielęgnacji. Co ciekawe, wzorzec dopuszcza też okrywę sznurową, jednak jest ona bardzo rzadko spotykana we współczesnych hodowlach.

Rasa psa posiada też różne rodzaje umaszczenia. Dopuszczalny jest kolor jednolicie czarny, który cieszy się dość dużą popularnością. Szczenięta mogą też posiadać umaszczenie w kolorze białym, srebrnym brązowym i płowym. Co prawda biały i srebrny kolor szaty nie cieszy się tak dużą popularnością jak kolor czarny, jednak bez trudu odnajdziemy tak umaszczone szczenięta w wielu hodowlach.

Królewski charakter pudli olbrzymich

Francuski duży pudel posiada ciekawe cechy charakteru, które nieco upodabniają go do sznaucerów. Rasa słynie z dużej niezależności, a niekiedy także z upartości. Już niewielkich rozmiarów, mini szczeniak nie zawsze słucha swojego właściciela. Dlatego zaleca się, by szczenięta były objęte umiejętnym szkoleniem już od pierwszych chwil pobytu w nowym domu.

Warto wiedzieć, że francuski pudel olbrzymi nie różni się zbytnio od swoich mini czy standardowych krewniaków. Jego usposobienie może być nieco bardziej dystyngowane i spokojne, jednak wielki pudel królewski nadal pozostaje przyjaznym psem do towarzystwa. Nasz czarny, srebrny czy biały pupil to okaz radosnego usposobienia. Bez wątpienia jest to rasa psa, która nawiązuje głęboką więź ze swoim właścicielem i jest wobec niego bardzo oddana. Przyjazne usposobienie i chęć do aktywności sprawiają, że olbrzymi pudel, a także pudel mini wyjątkowo chętnie się uczą. Duży iloraz inteligencji sprawia, iż psy bardzo szybko pojmują nowe sztuczki, a jednocześnie chętnie podejmują się nowych wyzwań.

Łagodne usposobienie rasy może też sprawić, że nasz wielki towarzysz łatwo nawiąże relacje z innymi zwierzętami. Zarówno szczeniak, jak i dorosły pies pudla olbrzymiego nie przejawia nadmiernej skłonności do agresji oraz dominacji. Dzięki temu staje się świetnym kompanem dla dzieci oraz osób dorosłych.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Dwa pudle królewskie podczas spaceru
Jaki charakter ma pudel królewski, czyli pudel duży lub olbrzymi krok po kroku

Pewnym problemem może być jedynie wspomniany wcześniej, niezależny charakter. Na szczęście łagodne usposobienie, połączone z dużą inteligencją i odpowiedzialnym szkoleniem sprawiają, że francuski pudel olbrzymi może stać się idealnym pupilem dla całej rodziny. Warto jedynie pamiętać, że nasz czarny, biały czy srebrny pudel francuski ma dość dużo energii i chęci do zabawy. Z pewnością nie jest to rasa psa dla osoby zapracowanej i stroniącej od aktywności. Zarówno mini szczeniak, standardowy pies, jak i olbrzymi pudel francuski może źle znosić długotrwałą rozłąkę z właścicielem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o charakterze pudla dużego?

Prawidłowe żywienie i wymagania pielęgnacyjne pudli olbrzymich

Zarówno pudel królewski jak i chihuahua długowłosa to rasy psów, które posiadają bardzo zbliżone wymagania pielęgnacyjne. Podstawą jest regularne czesanie szaty, które należy rozpocząć już od szczeniaka. Pudel standard, niestrzyżony francuski olbrzym czy chihuahua długowłosa powinny być czesane przynajmniej kilka razy w tygodniu. W przeciwnym wypadku ich szata będzie się nadmiernie filcować.

Kolejną ważną kwestią pielęgnacyjną jest regularne przycinanie futra. Niestrzyżony pies może okazać się dość trudny w pielęgnacji, a niestrzyżony włos będzie podatny na kołtunienie. Dlatego zaleca się strzyżenie rasy przynajmniej raz na 2-3 miesiące. Dzięki temu szczeniak pudla czy chihuahua długowłosa będą mogły poszczycić się nienagannym wyglądem, a ich codzienna pielęgnacja zostanie znacznie ułatwiona.

Francuski pudel olbrzymi i standard wymagają też odpowiedniego żywienia. Są to psy dość aktywne, dlatego warto zapewnić im posiłki z dużą ilością białka zwierzęcego. Dobrze sprawdzą się gotowe karmy bezzbożowe, dostępne w wersji suchej oraz mokrej. Standardowa cena karm z górnej półki jest niekiedy dość wysoka, dlatego można też samodzielnie przygotowywać posiłki dla pupila.

Opinie o rasie i cena zakupu szczeniaka

Pudel olbrzymi to nieprzeciętny pies, który posiada bardzo dobre opinie wśród miłośników czworonogów. Większość osób docenia je za przyjazny charakter oraz bardzo dużą inteligencję. Dużą zaletą rasy jest także ich wygląd, bowiem nawet niestrzyżony pudel wygląda bardzo charakterystycznie. Psy należące do grupy ozdobnych i do towarzystwa (podobnie jak chihuahua długowłosa) są świetnymi przyjaciółmi całych rodzin. Co więcej, rasa nie sprawia żadnych problemów, jeśli będzie odpowiednio szkolona.

Negatywne opinie dotyczą jedynie stawki za szczenięta. Średnia cena za szczenięta w dobrych hodowlach wynosi około 3000-4000 zł. Jest to standardowa stawka za pupile z rodowodem ZKWP. Hodowla może też niekiedy sprzedawać pieski w cenie 2000-3000 zł, jednak jest to średnia kwota za szczeniaka przeznaczonego na kolanka. Oznacza to, że pupil nie może brać udziału w wystawach. Cena dobrze rokujących, wystawowych szczeniąt z rodowodem ZKWP często przekracza kwotę 4000 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej