Jak wyglądają i jak zachowują się mini pudelki? Charakterystyka rasy

Pudel toy – wygląd i waga


Pudel miniaturowy należy do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Jego najbliższym krewniakiem jest pudel średni oraz pudel duży. Nasz mini towarzysz wyróżnia się bardzo małymi proporcjami ciała. Prawidłowa waga dorosłych przedstawicieli rasy toy wynosi 4 do 7 kilogramów. Dla porównania, pudel średni osiąga 10 – 15 kg, z kolei waga pudla dużego to 20 do 25 kg. Wzorzec rasy miniaturowej określa też idealny wzrost. Nasz miniaturowy, dorosły pudel toy powinien mierzyć od 25 do 35 cm. Jest to wysokość pieska, którą mierzymy w kłębie.

Wszystkie pudelki to psy o eleganckim, smukłym wyglądzie. Posiadają nieco wydłużoną kufę, długą szyję oraz bardzo gęstą, kręconą sierść. Co ciekawe pies rasy pudel nie posiada podszerstka, dzięki czemu nie gubi sierści w okresie wiosennym oraz jesiennym. Brak podszerstka sprawia też, że pudelki są chętnie wybierane przez alergików, uczulonych na psią sierść. Warto przy tym pamiętać, że alergenem może być także ślina i każdy pies może w pewnym stopniu uczulać. Dlatego pudle miniaturowe są czasem mylnie określane mianem pupili hipoalergicznych, co nie mija się z rzeczywistością.

Co ciekawe, pudelki miniaturowe występują w różnych odmianach umaszczenia i niemal w każdym przypadku jest to umaszczenie jednobarwne. Psy tej rasy często przybierają umaszczenie w kolorze czarnym, red, białym oraz brązowym. Galeria zdjęć rasy przedstawia pudle w wielu odmianach barwowych, dzięki czemu rasa wygląda dość efektownie i może poszczycić się dużą różnorodnością.

Charakter pudli

Pudel toy czy innymi słowy piesek caniche jest pupilem, który silnie przywiązuje się do swojego właściciela. Jak wszystkie rasy z grupy ozdobnych i do towarzystwa, uwielbia towarzystwo człowieka, jest nieustannie chętny do wspólnych aktywności oraz łasy na pieszczoty.

Zarówno pudelki mini jak i pudel duży lub średni to psy o wysokim ilorazie inteligencji. Dzięki swojej pojętności bardzo szybko uczą się nowych sztuczek oraz komend posłuszeństwa. Co ważne, są chętne do nauki i nie posiadają tendencji do upartości. To czyni z nich psy łatwe w szkoleniu i idealne dla całej rodziny.

Wszystkie pudelki chętnie nawiązują kontakt ze znanymi sobie ludźmi, jednak do obcych mogą podchodzić z niewielką nieufnością. Nie są agresywne, ale potrzebują trochę czasu na przyzwyczajenie się do nowych osób. Pudelek może być przyjazny w stosunku do nieznanych sobie ludzi, jednak wymaga to odpowiedniej socjalizacji.

Co ciekawe, pudle są wiecznie chętne do zabawy i spędzania czasu z człowiekiem. Jak wszystkie inteligentne psy, wymagają odpowiednich stymulacji, dlatego świetnie sprawdzają się w psich sportach. Pudelek będzie też idealnym towarzyszem na dłuższe spacery, dobrze dogada się z innymi zwierzętami i ludźmi w każdym wieku. A może zainteresuje cię także ten artykuł z charakterystyką pudla dużego?

Przyjazne usposobienie oraz elegancki wygląd sprawiają, że pies rasy pudel toy jest dość popularny na całym świecie. W większości posiada bardzo dobre opinie wśród miłośników czworonogów. Warto jednak pamiętać, że pudelki miniaturowe mogą być dość szczekliwe. Głośna natura pudla może być poniekąd poskromiona poprzez odpowiednie szkolenie. Jednak opisując ową rasę, warto zwrócić uwagę na tendencje do nadmiernej ekspresji werbalnej.

Pies rasy pudel toy z językiem na wierzchu w okularach przeciwsłonecznych, oraz jego opis
Jaki charakter ma pies rasy pudel toy, czyli pudelek i jego usposobienie

Pudelek red czy czarny posiada charakter pieszczocha. Wymaga regularnej pielęgnacji, jednak chętnie się jej poddaje, jeśli wykonujemy ją w odpowiedni sposób. Bez wątpienia są to też psy, które cieszą się bardzo długim życiem. Pudle miniaturowe żyją 12 – 15 lat. Opis najdłużej żyjącego czworonoga o imieniu Seamus wskazuje, że był to pies, który żył aż 20 lat.

Opisując charakter pudli, warto także podkreślić, że są to psy, które najlepiej czują się w towarzystwie człowieka. Małe pudelki niechętnie odłączają się od swojego przewodnika i niekiedy mogą cierpieć na lęk separacyjny. Ich towarzyski charakter i duże przywiązanie do człowieka sprawia, że pudelki nie są najlepszą rasą dla osób mocno zapracowanych. Pozostawiony sam na długie godziny pudelek może niszczyć przedmioty domowe i głośno szczekać nawołując swojego właściciela.

Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!

Wychowanie oraz wymagania pielęgnacyjne miniaturowych pudli

Pudel toy – warunki szkolenia

Każdy pudelek wymaga odpowiedniej socjalizacji, która rozpoczyna się jeszcze w hodowlach. W pierwszym etapie swojego życia szczeniaki uczą się prawidłowych zachowań od matki. Następnym krokiem jest nauka zachowań w relacji z otoczeniem oraz z człowiekiem.

Odpowiednia socjalizacja sprawia, że pies nie boi się dźwięków ulicy czy innych, spotkanych na spacerach zwierząt. Nasz miniaturowy towarzysz musi nauczyć się prawidłowych zachowań, poznać jak najwięcej sytuacji, dźwięków oraz zapachów. Dzięki temu w wieku dorosłym będzie stabilnym psychicznie przedstawicielem swojej rasy.

Mały pudelek jest chętny do zabawy z człowiekiem. Możemy to wykorzystać podczas szkolenia posłuszeństwa. Wszystkie ćwiczenia mogą przybierać formę atrakcyjnej zabawy, a dzięki nagrodzie w postaci smakołyków, pudle wyjątkowo mocno się w nie zaangażują.

Opisując warunki prawidłowego szkolenia, warto zauważyć, że pudelek jest rasą dość łatwą w prowadzeniu. Jego radosny charakter i uległość wobec człowieka sprawiają, że szkolenie okazuje się stosunkowo proste oraz przyjemne. Pudelek z chęcią nauczy się nowych sztuczek, będzie radośnie pokonywał nowe wyzwania i okaże się świetnym towarzyszem dla całej rodziny.

Czy pudel toy jest wymagający w pielęgnacji?

Pudle uchodzą za psy dość trudne w pielęgnacji, jednak nie jest to do końca prawda. Co prawda nasz pudel miniaturka będzie wymagał nieco więcej pracy niż krótkowłosy pies pittbul czy owczarek australijski, ale sama pielęgnacja nie jest szczególnie skomplikowana.

Pies rasy pudel toy siedzący na schodach w jesiennej scenerii, a także jego charakter i wychowanie
Wszystko, co warto wiedzieć o rasie pudel toy, czyli charakter, cena, hodowla

Zarówno szczeniaki, jak i dorosły pudel miniaturowy wymagają regularnego czesania. Wykonujemy je nawet codziennie, używając dobrej jakości szczotki. Opisując podstawową pielęgnację, warto także wspomnieć o kontroli stanu uszu i oczu. Wskazane jest regularne przecieranie oczu wilgotnym wacikiem. Dzięki temu zabezpieczymy psa przed stanami zapalnymi gałek ocznych.

Miniaturowych rozmiarów pudelek często nie jest w stanie samodzielnie zetrzeć rosnących pazurów. Dlatego warto je regularnie przycinać, zapobiegając przerostowi. Istotne będą również regularne kąpiele, które wykonujemy jedynie przy użyciu dobrej jakości kosmetyków. Delikatna, bardzo gęsta szata może być dodatkowo wzmocniona odżywką i wysuszona suszarką.

Dorosły, przyzwyczajony do pielęgnacji pies zazwyczaj chętnie poddaje się czesaniu, a nawet kąpieli. Możemy to osiągnąć poprzez delikatne i bardzo łagodne przyzwyczajanie szczeniaka do pielęgnacji. Jeśli pudelek będzie kojarzył czesanie z nagrodą, wówczas bardzo chętnie podda się codziennej pielęgnacji futra.

Opinie o rasie i cena zakupu szczeniaka

Omówiliśmy już usposobienie, wygląd oraz warunki szkolenia pudli. Jednak istotną kwestią są również opinie o rasie, które mogą pomóc nam w dokonaniu najlepszego wyboru. Większość właścicieli opisuje pudle jako psy radosne oraz przyjaźnie nastawione. Jest to jedna z ras, które zbierają bardzo przychylne opinie.

Pozytywne opinie dotyczą inteligencji, przyjaznego nastawienia, ale i kwestii zdrowia pupili. Warto bowiem pamiętać, że pudelek miniaturowy rzadko choruje, a dorosły pies tej rasy nie jest zbyt częstym gościem gabinetów weterynaryjnych.

Nieco mniej pozytywne opinie dotyczą wymagań pielęgnacyjnych, a także konieczności strzyżenia futra. Pudle nie należą do ras najtańszych w utrzymaniu, dodatkową niedogodnością często okazuje się też dość wysoka cena zakupu szczeniaka.

Jak już wiemy, pudel toy jest dość popularną rasą psów, dzięki temu w naszym kraju działa wiele hodowli tej rasy. W ofertach sprzedaży znajdziemy pieski z różnych związków i stowarzyszeń. Najniższa cena zakupu powinna być dla potencjalnego kupującego sygnałem ostrzegawczym. Nie wszystkie dostępne na sprzedaż pudle żyją w odpowiednich warunkach i są zdrowymi, zadbanymi przedstawicielami swojej rasy. Cena za pupila poniżej 1 500 zł nie powinna być brana pod uwagę. W Polsce największym uznaniem cieszy się ZKWP, będące częścią międzynarodowej federacji FCI. Zakup szczeniaka z takiego miejsca daje nam gwarancję czystości rasy, niestety cena za pieski na sprzedaż jest zazwyczaj dość wysoka.

Cena za szczeniaki o białym, czarnym czy brązowym umaszczeniu zazwyczaj rozpoczyna się od 3000 zł. Dobra hodowla może sprzedawać szczeniaki w kwocie ok. 4000-6000 zł. Górna granica cenowa jest trudna do ustalenia, o ogłoszenia hodowców często dzielą się na sprzedaż psów wystawowych oraz na kolanka. Pierwsza opcja jest zazwyczaj znacznie droższa.

Jak wybrać dobrą hodowlę?

Przeglądając ogłoszenia psów na sprzedaż, warto zwrócić uwagę na wybór godnego zaufania hodowcy. Zakup szczeniaka jest zazwyczaj wykonywany raz na kilkanaście lat, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować.

Pamiętamy, że każdy pudel miniaturowy, pies pittbul czy owczarek australijski wymagają odpowiednich warunków do rozwoju. Dlatego dobrym pomysłem jest odwiedzenie hodowli osobiście. Podczas wizyty w hodowli możemy sprawdzić warunki w jakich żyją dorosłe psy hodowlane. Przy okazji zobaczymy matkę szczeniąt, a być może także ich ojca. Galeria zdjęć w ogłoszeniach często nie ukazuje stanu faktycznego zwierząt, dlatego wizyta w hodowli daje przyszłemu nabywcy cenną dawkę wiedzy.

Podczas wizyty w hodowli warto dopytać o kwestię szczepień, badań psów hodowlanych, odrobaczeń i szkolenia. Dobry hodowca będzie w stanie udzielić wielu bardzo interesujących porad, które przydadzą się w codziennym życiu z nowym pupilem. Powszechną praktyką jest też sporządzenia stosownej umowy kupna sprzedaży lub przekazania psa. Warto zaznajomić się ze wszystkimi jej zapisami. Umowa stanowi zabezpieczenie zarówno strony kupującej, jak i sprzedającej. Podczas odbioru pieska powinniśmy otrzymać wraz z nim wyprawkę, dokumentację oraz książeczkę zdrowia. Wyposażenie wyprawki zależy wyłącznie od hodowcy, u którego zakupiliśmy pupila.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny