Pudel duży – charakterystyka

Opis historii rasy pudla dużego


Pudel wielki dawniej był psem myśliwskim, który niegdyś wyławiał z wody ustrzelone ptaki bądź te, które złapano w pułapkę. Podobnie, jak standardowy pudel, czyli pudel średni, wielkie pudle posiadają doskonale rozwiniętą umiejętność pływania. Żeby jednak mogły to robić łatwiej, strzyże się im tylne łapy i zad. Przed zimnem psy chroni zaś sierść, którą się zostawia w okolicach stawów, nerek czy klatki piersiowej.

Co ciekawe, „pudel” oznacza w starogermańskim języku „kałużę”. Francuski pudel uznawany był zaś za „barbeta” – głównie ze względu na charakterystyczną, niezwykle kosmatą brodę psów. Miłośnicy rasy uznali, że przodkowie olbrzymich pudli wywodzą się z Islandii. Mówi się, że sprowadzano je stamtąd do Europy i krzyżowano z różnymi psami myśliwskimi – co sprawiło, że obecnie pudel olbrzymi ma taki, a nie inny włos. Jeżeli zaś chodzi o udział w polowaniach, dziś raczej się od tego odchodzi. Pudle pełnią więc głównie funkcję reprezentacyjną, towarzysząc człowiekowi zupełnie tak samo, jak np. pudel toy. Oczywiście, szczenięta są przygotowywane także do wystaw krajowych czy międzynarodowych, zwłaszcza że to jedna z najbardziej popularnych ras na tego typu wydarzeniach.

Jak wygląda pudel duży?

Pudel królewski generalnie posiada identyczny wzorzec FCI, jak inne odmiany pudli – o których zresztą sobie później opowiemy. Pudle duże zalicza się do psów o wielkości średniej, ponieważ jego wzrost to standard wśród innych ras. Oczywiście, francuski pudel bardzo różni się od pozostałych odmian psów, przyciągając wzrok swoją oryginalnością. Duże pudle mają kręconą szatę, występującą głównie w formie lokowanej albo sznurowej. Ich futerko zaś jest gęste, przyjemne i miękkie dotyku, posiadając elastyczną i nawet nieco wełnistą strukturę. Najbardziej popularne są jednak tzw. sznury, będące gęste i mierzące nawet do 20 cm długości. Najczęściej spotykany jest pudel:

 • czarny,
 • biały,
 • srebrny,
 • brązowy,
 • morelowy,
 • czerwony.

Co ciekawe, wysokość psów to zazwyczaj między 45 a 60 cm w kłębie (niestrzyżony). Jeżeli zaś chodzi o wagę, rasa zazwyczaj waży ok. 20-25 kg. Oczywiście, suczki będą ważyły nieco mniej od samców. Warto pamiętać również o tym, że standard w odmianach pudli to ich 4 rozmiary. Mamy więc pudle z wysokością w kłębie takie, jak:

 • pudle duże (ok. 45-60 cm)
 • pudel średni (ok. 35-45 cm)
 • pudel miniaturka (ok. 28-35 cm)
 • pudel toy (mniej, jak 28 cm)

Hodowla olbrzymich pudli

Jeżeli chodzi o historię hodowlaną pudli, to od zarania dziejów występowały one w różnych umaszczeniach czy wielkościach. Jedno jest pewne – pudle od zawsze były też jednymi z najbardziej inteligentnych psów, cechujących się wiernością i chęcią do nauki. Dzisiejszy pudel olbrzym nie ma już silnego instynktu łowieckiego, jak jego przodkowie. Jednak, miłość do aportowania pozostała mu aż do tej chwili. Hodowla jedyny nacisk kładzie na zdrowie pudli, a także ich długość życia – chcą ją wydłużyć poprzez zdrowe odżywianie psów i pielęgnowanie ich. Generalnie, duże pudle żyją od 12 do 15 lat.

Czarny, biały bądź srebrny pudel chorują podobnie, jak inne rasy psów. W ich przypadku jednak zapadają na szereg chorób charakterystycznych dla pudli. Najczęstsze schorzenia pojawiają się ze stawami i oczami – jak zanik siatkówki albo jaskra, prowadząca nawet do całkowitej utraty wzroku. Aby więc nie pojawiały się takie wady lub było ich zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo, należy kupować szczenięta wyłącznie z polecanych hodowli – zarejestrowanych w Związku Kynologicznym i polecanych przez innych właścicieli wielkich pudli. Warto wiedzieć, że pudel duży kosztuje średnio między 3500 a nawet 5000 zł. Unikaj określeń typu „okazyjna cena” w ogłoszeniach internetowych, by później nie odwiedzać zbyt często weterynarza! A może zainteresuje cię także ten artykuł o rasach psów bez sierści?

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Wielki pudel – jakie jest jego usposobienie?

Charakter dużego pudla

Mówi się, że standardowy pudel to jedna z najbardziej inteligentnych ras psów na świecie. Oczywiście, wiele w tym prawdy, zwłaszcza że pieski te posiadają ogromne zdolności zarówno w tresurze fizycznej, jak i umysłowej. Pudel uczy się bardzo szybko, mając świetną pamięć. Co potrafi zrobić pies? Otóż, może zapamiętywać chociażby nazwy zabawek i przynosić je, kiedy wypowiesz słowo (jak np. „piłka”). Psy są bardzo inteligentne i posiadają zdolność do błyskawicznego uczenia się. Wszystko to idzie w parze z ich przyjaznym usposobieniem oraz lojalnością. Pudle bardzo dobrze odnajdują się w wielu zadaniach, pomagając właścicielowi. Właśnie dlatego też dobrze odnajdują się jako:

 • przewodnicy,
 • psy ochronne,
 • ratownicy,
 • terapeuci.
Czarny pudel duży, czyli pudel królewski olbrzymi stojący na trawie i opis rasy
Jaki charakter ma pudel duży, czyli pudel królewski olbrzymi, czyli co warto wiedzieć

Pudle nie mają większego problemu z dostosowywaniem się do nowych sytuacji, więc z powodzeniem można je zabierać ze sobą np. w podróż. Pudle są bardzo przyjacielskie i generalnie otwarte na ludzi. Ich usposobienie jest łagodne, a pieski są bardzo rodzinne i zawsze chętne do zabawy. Jednak mimo to, iż są bardzo posłuszne dla swojego opiekuna i są mu wierne, czasem mocno zaznaczają swoją silną osobowość. Pudle uwielbiają znajdować się w centrum, choć nigdy nie postrzegają np. człowieka jako konkurencję. Psy nie gryzą i nie są agresywne zarówno wobec ludzi, jak i zupełnie innych ras psów. Jeżeli jednak chcesz kupić pudla jako drugiego psa do domu, dobrze to przemyśl. Duży pudel może i wygląda na miłego, jednak dla drugiego psa czasami może być złośliwy. Zwłaszcza, że pudel wymaga wiele zainteresowania ze strony właściciela i pożąda jego miłości. Lepiej więc wychowywać pudla dużego samego, oczywiście socjalizując go z innymi pieskami chociażby podczas spacerów czy też w psim przedszkolu (od najmłodszych lat).

Czym karmić pudla i jak o niego dbać?

Aby pudel duży mógł jak najdłużej żyć, powinno się go odpowiednio odżywiać. Jeżeli cena pokarmów nie będzie grać zbyt wielkiej roli, warto będzie kupować pudlom wysokowartościowe pożywienie, jak najbardziej naturalne. To, jakiego rodzaju żywności będzie potrzebował pudel, zależeć będzie jednak od wielu czynników. Głównymi z nich są:

 • wiek,
 • waga,
 • stan zdrowia,
 • poziom aktywności fizycznej.

Karma, którą powinno się stosować, powinna być mokra lub sucha. Oczywiście, pudel olbrzymi może jeść także surowe pożywienie – rzecz jasna, odpowiednio dopasowane do jego potrzeb. Królewski pudel powinien dostawać karmę dopasowaną do danej rasy, posiadającą wyważoną recepturę. Właśnie dlatego warto będzie czytać opis karmy, zanim zdecydujesz się na jej kupno. Ważne, by gotowa karma zawierała przynajmniej 80% mięsa, a zbóż i warzyw było w niej ok. 20 %. Jeżeli wartościowe białka (w podrobach czy mięsie) zostaną w odpowiednich proporcjach połączone z witaminami i substancjami mineralnymi, to organizm dużego pudla będzie zaopatrzony wówczas w najbardziej optymalny dla niego sposób. Jeśli zaś chodzi o to, co wybrać – karmę suchą, mokrą czy przygotowywaną samodzielnie – warto pamiętać również o tym, która z form będzie najlepsza dla opiekuna. Nie każdy ma dziś czas na to, by codziennie przygotowywać posiłek dla swoich zwierząt, więc w takim przypadku warto będzie poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiednio zbilansowanej, wysokowartościowej karmy.

Pielęgnacja u pudli to dość istotna sprawa, jeżeli chcesz utrzymać zdrowie pupili. Ważne, by szczotkować go kilka razy w tygodniu – dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu kołtunów. Warto pamiętać, że niestrzyżony pudel i tak nie linieje. Warto więc przycinać mu sierść specjalną maszynką – wg. kreatywności. Kontroluj też jego stan zębów, uszu oraz oczu, a także skracaj regularnie pazurki. Dzięki takiej pielęgnacji i odpowiedniemu żywieniu pudel przetrwa w zdrowiu przez wiele kolejnych lat.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny