Pudel miniaturka – co to za psy?

Pudelki miniaturki – skąd pochodzą i jaka jest ich historia?


Pudel miniaturka pochodzi od pudli rasy standardowej. Micro pudelki stworzyła osoba, która za wszelką cenę chciała mieć trochę mniejszą odmianę pudla – bo to „tańsza opcja”, a mały pies jest przecież łatwiejszy w utrzymaniu. Dorosły pudel miniaturka posiada już ponad 500-letnią historię. Dawniej biały, srebrny, szary, brązowy albo czarny pies wychowywany był na psa myśliwskiego. Pudle wykorzystywano również do pracy w wodzie – jednak w tym przypadku, brano jedynie psy z kręconą sierścią i włosem, który rośnie. Ich szata charakteryzuje się wysoką odpornością na wodę. Żeby pudlom było łatwiej poruszać się w wodzie, kiedyś strzyżono im zarówno tylne łapki, jak i zad.

Uznaje się (wg. FCI), że pudle miniaturowe pochodzą z Francji. Jednak też, przyznają się do rasy Włosi, Niemcy oraz Hiszpanie. Pudel królewski tak samo, jak miniaturowy, cechuje się dużym ilorazem inteligencji. Właśnie z tego względu szczeniaki zaczęto wykorzystywać jako pieski cyrkowe. Oprócz tego, cynamonowy, morelowy czy też red pudel miniaturka często gościł „na salonach”, uwielbiany przez arystokrację.

Jak wygląda dorosły pudel miniaturowy? Opis rasy

Mini pudel wyróżnia się dość szlachetnym wyglądem. Charakteryzuje się on smukłym pyszczkiem, długą szyją, a także kręconą sierścią, która jest bardzo obfita. Jego najczęstsze ubarwienie to:

 • szary,
 • biały,
 • srebrny,
 • brązowy,
 • morelowy,
 • cynamonowy,
 • red,
 • czarny.

Piesek pudel toy mierzy zazwyczaj między 28 a 35 cm, zaś jego waga waha się między 4 a 7 kilogramów. Mały pudel jest „kopią” średniego pudla, jednak nie przejawia żadnych cech karłowatości. Pudelek ten ma sierść, która nie linieje i przez cały czas wykazuje tendencję wzrostową – zupełnie tak samo, jak włosy u ludzi. Psy te żyją zazwyczaj ok. 18 lat. Jeżeli chodzi o koszt zakupu psiaka, to ich cena waha się standardowo od 1800 do 3000 zł. Warto będzie jednak dokładnie przewertować ogłoszenia, ponieważ hodowle wystawiają swoje szczeniaki w zupełnie różnych cenach. Generalnie FCI wyróżnia cztery odmiany pudli:

 • duże
 • średnie
 • miniaturowe
 • toy

Jeśli szukasz więcej inspiracji przed zakupem psa tej rasy, sprawdź także ten artykuł z opisem charakteru pudla królewskiego.

Charakter małych pudli

Pudel miniaturka to mały pies. Jednak fakt, jak szczeniak wygląda, wcale o niczym nie świadczy! Micro piesek posiada bowiem ogromne serce i jeszcze większy temperament. To świetny towarzysz człowieka, który na pewno będzie mu wierny i będzie starał się za wszelką cenę brać udział w życiu swojego opiekuna. Wielką zaletą pudli miniaturowych jest fakt, że mogą one bez większego problemu dostosować się do życia nawet w zamkniętej przestrzeni (np. w mieszkaniu w bloku). Wystarczy jedynie, że zapewnisz im dużą ilość aktywności nie tylko fizycznej, ale i umysłowej. To psy, które są znakomitymi stróżami, jednak nie są też bardzo agresywne wobec obcych.

Opis psów wskazuje na to, że błyskawicznie przywiązują się one do ludzi, będąc przyjazne i kochające. Czasami jednak miłość do właściciela może przeobrazić się w chorobliwą zazdrość, a pies może zacząć zwracać na siebie całą uwagę (zwłaszcza, gdy będziesz poświęcać czas komuś innemu). Mimo wszystko, pudle są niezwykle pozytywnymi pieskami, które uwielbiają zabawę z dziećmi czy innymi psami. Nie zapominaj jednak, że czasami pojawić się może w miocie szczeniak, który będzie strachliwy i ciężki do socjalizacji. Należy brać poprawkę na to, że czasem pojawiają się wyjątki również w rasie takiej, jak pudel miniaturka.

Charakter pudli jest dość osobliwy. Psy te nie lubią siedzieć samotnie w domu. Właśnie dlatego staraj się spędzać jak największą ilość czasu z czworonogiem i poświęcać mu dużo uwagi. Jeżeli nie będziesz tego robił, pudel miniaturka będzie chciał zwrócić na siebie uwagę – np. poprzez niszczenie przedmiotów czy otwieranie szafek albo (co gorsza!) wskakiwanie wszędzie, gdzie się da.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Ogłoszenia – pudel miniaturka. O czym trzeba pamiętać?

Dla kogo pudel miniaturka będzie najlepszą rasą?

Pudel miniaturka jest niezwykle inteligentnym pieskiem, który wykazuje się dużym sprytem. Rasa nie lubi jednak wszelakich złych bodźców zewnętrznych, gdyż jest na nie dość wrażliwa. To pies skoczny, który uwielbia wszelakie aktywności fizyczne – właśnie dlatego będzie doskonałym kompanem również dla aktywnych osób.

Pies rasy pudel miniaturowy leżący na podłodze w domu, a także charakter i cena
Jaki charakter ma pies rasy pudel miniaturka, czyli co warto wiedzieć

Co ciekawe, rasę można dopasować do swoich preferencji. Możesz wybrać pudla o wybranym rozmiarze, fryzurze czy kolorze, ale też charakterze bądź temperamencie. Jeżeli chcesz zdecydować się na pudla miniaturowego, a jesteś osobą starszą, zastanów się kilka razy. Miniaturka pudla jest bardzo skoczna i ruchliwa, więc osoba starsza może mieć problem z psem oraz ich nadmierną żywiołowością.

Zdrowie pudli miniaturowych

Pudle nie należą do ras, które często chorują. Mówi się o nich, że są wręcz jedną z najdłużej żyjących ras wśród psów. Oczywiście nie jest tak, że pudle miniaturowe wcale nie chorują. Czasami zdarza się bowiem, że zdarzają się im choroby oczu albo problemy z układem kostnym.

Jeżeli chodzi zaś o inne dolegliwości, powinieneś kupować psu takie produkty, które nie będą narażać pudli na szybkie psucie się zębów. Niestety, ale pudle mają bowiem tendencję do odkładania się kamienia na zębach. Aby tego uniknąć, warto będzie kupować dla czworonoga gryzaki, które czyszczą zęby.

Jak pielęgnować pudla?

Jeżeli nie masz czasu na pielęgnację pudla, to raczej nie powinieneś się na niego decydować. Powinieneś się bowiem w przypadku rasy pudla miniaturowego albo nauczyć strzyżenia, albo co jakiś czas odwiedzać fryzjera (kilka razy w roku). Tak samo, o jego sierść należy dbać po każdym spacerze – przeglądając ją i usuwając zabrudzenia w postaci np. liści czy też gałązek. Kiedy pudel miniaturka będzie obcięty na krótko, trzeba będzie zaś zapewnić mu jakieś ubranko – inaczej piesek będzie mógł się przeziębić. Pieska można strzyc na kilka sposobów, m.in.:

 • lew amerykański – to strzyżenie pudli na kwadrat, które polega na podkreśleniu ich długiej szyi poprzez wymodelowanie grzbietowej partii piesków,
 • lew kontynentalny – to najstarsza fryzura pudli, która jest klasyczną wersją dla piesków tej rasy. Pudel wygląda wówczas podobnie do amerykańskiego lwa, jednak bez pomponów (na ogonie i w części lędźwiowej),
 • puppy clip – kolejne strzyżenie, wpisujące się w kwadrat. Powinno się jednak w tym przypadku zostawić długie włosie zarówno na przednich, jak i na tylnych kończynach,
 • federal – poszczególne części ciała pudla strzyże się do gołej skóry (np. stopy, nasadę ogona, brzuch, kufę, policzki czy też kufę). Włosy należy też strzyc w formie charakterystycznych pomponów – a już zwłaszcza ogon.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny