Pudel średni – informacje i zdjęcia

Historia, wygląd i cena średnich pudli


Pudle średnie postrzega się jako jedne z najbardziej eleganckich psów, które w dzisiejszych czasach są doskonałymi towarzyszami człowieka. Dawniej rasa wykorzystywana była głównie do polowań, a już zwłaszcza na wodzie. Pudel jest to zresztą nazwa psa, pochodząca od starogermańskiego wyrażenia puddeln – a to w tłumaczeniu na język polski oznacza „pluskać się w wodzie”. Pudel średni powstał prawdopodobnie w XV wieku, występując od początku w trzech odmianach (pod względem wielkości). Hodowla pudli średnich nie jest zbyt popularna w naszym kraju, jednak jak najbardziej znajdują się w naszym kraju pasjonaci owej rasy – prowadząc swoje hodowle na najwyższym poziomie.

Jak nazwa wskazuje, pudel średni to pies średniej wielkości. Są nieco mniejsze niż owczarek australijski blue merle. Pieski posiadają bardzo charakterystyczną szatę, będącą kędzierzawą, lokowaną albo sznurową. Zdjęcia wskazują na to, że pudle mają sierść z tendencją do skręcania się, będącą sprężystą. Trzeba też pamiętać, że pudle nie linieją, zaś ich sierść cały czas rośnie. Właśnie dlatego wymagać ona będzie specjalnej pielęgnacji (jak papilotowanie, czesanie oraz strzyżenie).

Co jeszcze powinno się wiedzieć o wyglądzie pudli średnich?

Podobnie, jak pudel toy, miniaturka czy pudel duży, średnie pudle mają bardzo wyrazistą głowę, będącą proporcjonalną w stosunku do tułowia. Głowa ta jest świetnie wymodelowana, nie będąc jednak ani za ciężka, ani za delikatna. Psy te posiadają doskonale rozwinięty węch, a ich nos jest zazwyczaj:

  • czarny (taki kolor ma pudel czarny, biały albo srebrny),
  • brązowy (taki kolor ma pudel brązowy),
  • czarny / brązowy (taki kolor ma pudel morelowy albo czerwono-płowy).

Pudle mają również bardzo mocne zęby, niewystające policzki, żywiołowe spojrzenie i oczy, które są lekko skośne, o migdałowatym kształcie. Zazwyczaj oczy te są albo ciemnobrązowe, albo czarne. Ich uszy są dość długie i opadają wzdłuż policzków. Tułów psów jest proporcjonalny i nie przekracza wysokości w kłębie. Pies mierzy między 35 a 45 cm, przy czym suczki są nieco mniejsze od samców. Waga pudli średnich różni się też od np. rasy, jaką jest owczarek australijski blue merle. Waga pudli to bowiem między 7 a 11 kg. Kolor sierści piesków jest zazwyczaj:

  • czarny,
  • biały,
  • brązowy,
  • czerwony,
  • srebrny,
  • morelowy.

Jeżeli chodzi o długość życia pudli średnich, jest to zazwyczaj ok. 15 lat. Cena za psa z rodowodem to zaś koszt między 3500 a 5000 zł w zależności od tego, jak wyceni pieska hodowla. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o psie rasy pudel duży.

Pudel średni – co trzeba o nim wiedzieć?

Charakter pudli średnich

Pudel średni jest ruchliwy podobnie, jak pudel królewski – jednak, pod względem temperamentu, znacznie przewyższa tę odmianę. Na pewno jest on nieco bardziej ruchliwy od dużego pudla, ale też nieco spokojniejszy np. od pudla miniaturowego. Jest to piesek bardzo wesoły i uwielbia się bawić. Właśnie dlatego pieski potrzebują jak najwięcej czasu spędzać w właścicielem.

Pies rasy pudel średni podczas spaceru po trawie, a także pudle średnie i ich charakter
Jaki charakter ma pudel średni, czyli pudle średnie, ich hodowla i usposobienie

Kiedy zostawisz psa samego sobie, pies może zacząć za wszelką cenę starać się zwrócić na siebie uwagę. Zacznie przynosić zabawki, szczekać i starać się zdobyć względy swojego opiekuna. Są to jednak psy bardzo inteligentne, które błyskawicznie uczą się nowych rzeczy. Uważaj tylko, bo potrafią one dominować i mogą przypadkowo wychować sobie nawet wszystkich domowników! Nie da się ukryć, że pudle są nastawione do świata oraz innych ludzi czy zwierząt bardzo pozytywnie. Jednak też często zazdrosne są o swojego opiekuna, urządzając różne sceny.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Co z pielęgnacją i zdrowiem średnich pudli?

Średni pudel wymaga o wiele częstszej pielęgnacji niż inne rasy psów. Powinieneś go więc przynajmniej raz w tygodniu szczotkować, a także wykąpać – w przypadku kąpieli, niech będzie to raz w miesiącu. Chcesz, by pudel średni zawsze wyglądał dobrze? A więc, powinieneś odwiedzać fryzjera co najmniej w odstępach półtoramiesięcznych. Gdy już zdecydujesz się na konkretny model strzyżenia swojego psa, wówczas zachowanie wyglądu szaty pudla średniego będzie nieco łatwiejsze.

Jeżeli chodzi zaś o zdrowie pudli średnich, nie są to rasy należące do chorowitych. Dlaczego? Otóż, nie są one genetycznie obciążone chorobami. Należy pamiętać jednak o uszach pudli – trzeba je regularnie czyścić, a także pozbywać się z ich okolicy długich włosów. Dzięki temu możesz uniknąć wówczas zapalenia.

Co pudel potrafi?

Od wieków pudel brał udział w polowaniach na zwierzynę łowną. Pomagał więc w konkurowaniu ze sobą myśliwych, zwłaszcza polujących na dzikie ptaki. Szczeniaki znakomicie pływają, co stało się ich znaczącym wyróżnikiem. Aby umożliwić im lepsze pływanie, zaczęto strzyc niektóre z ich części ciała. Żeby zaś pieskom nie było zimno w żadnych warunkach podczas polowania, decydowano się na zostawianie im długiej sierści na klatce piersiowej, stawach, a także na wysokości nerek. Oczywiście, dzisiaj właściciele strzygą swoje pupile w bardzo różny sposób. Bardzo często można więc zobaczyć pudle z dłuższą szatą pozostawioną z przodu ich ciała, jednak już bez podgolonego tyłu czy pomponów, jak kiedyś było to modne.

Warto wspomnieć również o tym, że dawniej pudle wykorzystywano do pracy w cyrku. Jeżeli chodzi zaś o mniejsze rasy, te zaś wykorzystywano do tropienia… trufli. Pudle wielokrotnie zdobywały też serca na salonach, będąc ulubioną rasą arystokracji. Dziś pudle już nie zajmują się łowiectwem czy pływaniem albo tropieniem, a raczej pełnią funkcję najlepszego towarzysza domowników.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny