Jak uszczęśliwić psa? Czyli kilka słów o jego naturalnych potrzebach
Wielu ludzi na pewnym etapie życia decyduje się na przyjęcie pod dach nowego, czworonożnego członka rodziny, głównie psa. Za popularnością tych zwierząt domowych stoi między innymi ich wierność i pełne oddanie, a także łatwość w tresurze i pewne cechy, które sprawiają, że relacja między człowiekiem a psem może stać się czymś niewątpliwie wyjątkowym. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że mimo zaadaptowania się w warunkach, jakie narzucił psu człowiek, w dalszym ciągu jest on zwierzęciem wywodzącym się od wilka, a co za tym idzie - posiada pewne potrzeby, które niekoniecznie przypominają te ludzkie. Postępująca antropomorfizacja doprowadziła do zabrania psu niektórych jego cech oraz usilnego przypisania mu zachowań ludzkich, co niewątpliwie ma swoje negatywne skutki. Począwszy od podawania psom pokarmów ludzkich, kończąc na wieloetapowych hodowlach, które na celu miały przede wszystkim dążenie do tak zwanego "schematu dziecięcości", zakładającego przypisanie psu cech dziecięcych to długa droga do unieszczęśliwienia zwierzęcia oraz powstania wielu, niekiedy śmiertelnych chorób. Aby uniknąć błędów popełnianych w opiece nad psem, warto zdawać sobie sprawę z jego etogramu oraz hierarchii potrzeb.
Podstawowe potrzeby psa - na co warto zwrócić uwagę przed kupnem/adopcją?
Na etogram psa, czyli charakterystyczne wzorce zachowania się instynktowego, a także innych obyczajów, składają się: sen, jedzenie (w tym żucie i gryzienie), eksploracja otoczenia (także aktywność ruchowa), pielęgnacja, interakcja w grupie, pogoń łowcza, zabawa oraz obrona. Zastanawiając się przez chwilę nad tymi zachowaniami, można w szybki sposób dojść do wniosku, że w warunkach domowych nie jesteśmy w stanie zapewnić psu wszystkich tych potrzeb. Możemy jednak dążyć do tego, aby jak najbardziej umożliwić psu przejawianie jego naturalnych zachowań. Warto także zwrócić uwagę na to, że każda rasa zwierzęcia ma nieco inne potrzeby, zależne między innymi od stopnia jego podobieństwa do wilka, wielkości oraz cech uzyskanych w drodze hodowli. Przed kupnem lub adopcją czworonoga, dobrze jest zastanowić się nad tym, jaki pies najbardziej będzie pasował do naszego stylu życia.
Potrzeba niewątpliwie najważniejsza - czyli bezpieczeństwo
Psy posiadają także hierarchię potrzeb. Nie każda jest sobie równa. Niewątpliwie najważniejszą potrzebą psa jest bezpieczeństwo. Można tutaj zaliczyć jedzenie, sen oraz picie. Jest to potrzeba, którą łatwo zaspokoić. Warto jednak zdawać sobie sprawę z kilku kwestii, między innymi tego, że dla psa naturalnym czasem przeznaczonym na sen jest aż 16 godzin, co daje dwukrotność tego, ile czasu przeznacza na tę czynność człowiek. Zwierzę to potrzebuje także swojego miejsca, w którym może się wyciszyć i spędzić czas w samotności. Niezbędne jest legowisko dla psa. Trzeba zwrócić uwagę na jego wielkość. Aby zwierzę czuło się komfortowo, powinno mieścić się w nim całe (najlepszym rozwiązaniem jest wielkość obejmująca długość ciała psa + 10%). Aby pies czuł się bezpiecznie, musi mieć zapewniony stały dostęp do wody. Należy pamiętać o tym, aby była ona regularnie wymieniana i, jeśli zwierzę przebywa na dworze, nie stała w miejscu nadmiernie nasłonecznionym.
Istotne jest także jedzenie. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Najważniejszą kwestią jest to, że każdy pies potrzebuje diety w większości składającej się z mięsa (powinno ono wynosić w diecie psa co najmniej 60%). Nie jest jednak tak, że zwierzęta te są bezwzględnymi mięsożercami. Istotne jest też urozmaicenie diety w wartościowe warzywa i owoce. Najczęściej wykorzystywanymi dietami dla psów jest dieta barf (składająca się z surowego mięsa, jaj, warzyw i czasami owoców) oraz dieta z wykorzystaniem dostępnych w sklepach gotowych karm, które często posiadają wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Druga opcja wydaje się nieco prostsza, jednak przy kupnie karmy należy zwrócić uwagę na jej skład. Bywa tak, że zawiera on ogromne ilości szkodliwych zbóż i tylko kilka procent mięsa, co może prowadzić do poważnych chorób. Przykładem dobrej karmy, szczególnie polecanej dla szczeniąt, jest Farmina Puppy dostępna na petbox.pl. Posiada w swoim składzie wysokie jakościowo mięso, a także dodatek korzystnie wpływających na zdrowie warzyw i owoców.
Potrzeba eksploracji, zabawy i kontaktu z innymi psami oraz ludźmi
Niewątpliwie najważniejsze jest zapewnienie psu bezpieczeństwa, gdyż bez tego zwierzę może przejawiać zachowania agresywne lub lękliwe. Nie jest to jednak jedyna sprawa, o jakiej należy pamiętać. Pies, jako zwierzę społeczne, powinien mieć zapewniony kontakt z innymi psami, a także z ludźmi. Tylko poprzez ten kontakt, będzie w stanie realizować kolejną dużą potrzebę, jaką jest zabawa, a także będzie się uczył istotnego z punktu widzenia zwierzęcia sposobu komunikacji. Niezwykle ważnym elementem opieki nad psem są spacery. Nie powinny ograniczać się do dziesięciominutowych wyjść w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Spacer jest czymś znacznie więcej. To na nim pies może realizować swoją potrzebę eksploracji terenu, czyli węszyć oraz dowiadywać się na podstawie zapachów prawd o otaczającym go świecie. Aby zwierzę miało możliwość realizacji tych wszystkich potrzeb, powinno być socjalizowane już w wieku szczenięcym. Zwierzę zbyt szybko zabrane od matki lub izolowane od innych zwierząt i ludzi, może mieć w późniejszym okresie problem z bezstresową eksploracją oraz z porozumieniem się z innymi osobnikami swojego gatunku.
Proces opieki nad psem bywa długą drogą, podczas której nierzadko napotyka się przeszkody. Można jednak uprzyjemnić sobie ten okres, stosując się do zaleceń weterynarzy oraz behawiorystów, a także po prostu...słuchać psa. To on najlepiej jest w stanie przekazać nam informacje o swoich potrzebach. Warto także wiedzieć o tym, że język psa w znaczącym stopniu różni się od ludzkiego i tak jak zwierzę jest w stanie nauczyć się niektórych sygnałów głosowych, jakie mu wysyłamy, tak my powinniśmy uczyć się mowy ciała psa i odczytywać jego prośby i sygnały. Życie z psem, mimo że trudne, jest zdecydowanie wspaniałe i warte takiego poświęcenia!
artykuł sponsorowany