Intelektualne zabawki – opinie, cena

Rodzaje zabawek – zabawki logiczne i inne

Psy gryzą, żują, liżą i węszą. Są to ich naturalne potrzeby, które trzeba zaspokajać, aby piesek czuł się dobrze. Szkolenie psa należy rozpocząć już pierwszego dnia w nowym domu. W nauce mogą pomóc zabawki dla psów. Niektóre rozwijają inteligencję psa, a inne pomagają właścicielowi w oduczeniu pupila gryzienia rąk lub mebli.

Przy wyborze zabawki ważny jest wiek pieska, ale też jego rozmiar. Zbyt małe zabawki mogłyby zostać zjedzone przez duże psy, a inne mogą być za ciężkie dla małych czworonogów. Istotny jest także rodzaj zabawki, ponieważ często pieski nie lubią niektórych, np. frisbee dla psa nie sprawdzi się przy niektórych rasach. Najpopularniejsze to: piłki, szarpaki, sznurki, pluszaki i zabawki z piszczałkami.

Na rynku dostępne są także zabawki, które rozwijają inteligencję u pieska. W Internecie opisane są w różny sposób. Mogą to być zabawki logiczne, umysłowe albo interaktywne. Pies musi domyśleć się, co powinien zrobić, aby móc wyciągnąć smakołyki lub suchą karmę. Niektóre zabawki można uzupełniać specjalną pastą.

Zabawki edukacyjne dla psa to m.in.:

  • maty węchowe i dywanik ze skrytkami,
  • kong,
  • piłki na przysmaki,
  • gryzaki (np. gumowe kości, stick z wypustkami),
  • zabawki z różnymi pudełeczkami, komorami etc.

Czy interaktywna zabawka dla psa jest droga?

Cena za taką zabawkę uzależniona jest m.in. od miejsca, w którym ją się kupuje. Najtaniej jest w sklepach online, ale czasami można trafić na jakąś promocję w stacjonarnych zoologicznych lub nawet w marketach.

Trixie Dog Activity Flip Board kosztuje ok. 40 zł. Ta zabawka posiada różne komory i stożki. Nie jest to jedyna zabawki z serii Trixie Dog Activity. Dostępne są także m.in.: Move2Win z szufladkami i stożkami za ok. 60 zł, Poker Box z pudełeczkami za ok. 70 zł, Gambling Tower ze stożkami i z szufladami za ok. 80 zł.

Za Kong Stuff-A-Ball Medium 8 cm trzeba zapłacić ok. 60 zł. Jest to zabawka wykonana z gumy kauczukowej i można ją uzupełniać zarówno przysmakami, jak i pastą. Nadaje się dla dorosłych psów. Występuje w rozmiarach XS-XXL.

Zoolove dywanik ze skrytkami kosztuje ok. 50 zł. Mata węchowa to koszt ok. 80 – 90 zł, ale jest to zabawka interaktywna, którą z łatwością można zrobić samemu. Za zabawkę edukacyjną Trixie piłka Labyrinth-Snacky 11 cm trzeba zapłacić ok. 60 zł. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić zabawkę dla psa.

Zabawki edukacyjne dla psa i ciekawostki o psach

Które rasy psów znane z filmów i książek są inteligentne?

Na ekranie telewizora najczęściej można zobaczyć m.in. dalmatyńczyki, owczarki niemieckie, akity, bernardyny, labradory, golden retrievery, husky, jack russell terriery, owczarki szkockie i Dogue de Bordeaux. Wymienione rasy psów pojawiają się najczęściej, ale zarówno w książkach, jak i w bajkach czy filmach występują też inne rasy oraz kundelki.

Wszystkie te psy odznaczają się charakterem albo wyglądem. Dalmatyńczyk jest pełen gracji, oddany i łagodny, ale też bardzo uparty. Siberian husky również często bywa nieposłuszny, a jego szkolenie nie należy do najprostszych, ale jego piękne futro oraz oczy wynagradzają wszelkie problemy. Obie te rasy wymagają dużego zainteresowania i muszą się bardzo dobrze wybiegać, co nie jest takie proste, bo są bardzo wytrzymałe.

Labrador jest łagodny. Lubi dzieci i inne zwierzęta. Do tego jest prawdziwym łakomczuchem, który nigdy nie ma dość jedzenia. Chętnie się uczy i trzeba zapewnić mu jakieś zajęcie (np. zabawki edukacyjne), bo inaczej będzie sfrustrowany. Golden retriever ma piękne złote futro i równie dobrze dochodzi do porozumienia z dziećmi, co labrador. Nie nadaje się jednak na stróża ani obrońcę.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Bernardyn to bardzo opanowany pies, który nie daje się sprowokować do bójki. Potrzebuje dużo przestrzeni, ale nie oznacza to, że woli przesiadywać całe dnie w ogrodzie. Ten pies bardzo mocno przywiązuje się zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Jest cierpliwy i delikatny. Dobrze radzi sobie w roli stróża. Podobnie jest z owczarkiem niemieckim. To pies bardzo aktywny, który zawsze stanie po stronie opiekuna. Lubi się uczyć i bardzo szybko opanowuje nowe komendy i sztuczki.

Owczarek szkocki nie lubi zostawać sam, mocno przywiązuje się do rodziny i nie jest bardzo trudny do ułożenia. Jest delikatny wobec dzieci i bardzo dobrze radzi sobie w psich sportach. Z kolei akita jest jego przeciwieństwem. Ten pies może się szybko uczyć, ale nie będzie posłuszny w każdej sytuacji. Nie lubi czułości i nie jest przyjacielski wobec innych psów, a dzieci traktuje z dużą rezerwą. Ma dużo energii, więc potrzebuje dużo ruchu i ćwiczeń.

Różne zabawki edukacyjne dla psa na białym tle, a także porady zakupowe i ceny
Jakie są najlepsze zabawki edukacyjne dla psa, czyli ich rodzaje, porady i ceny

Dogue de Bordeaux nie lubi izolacji, więc nie nadaje się do trzymania w kojcu. Akceptuje koty i inne psy, a dzieciom pozwala na wiele. To dobry stróż i obrońca. Jack russell terrier nie jest polecany jako pierwszy pies. Jest uparty, bardzo energiczny i hałaśliwy, a do tego potrafi uciec na spacerze. Zaczepia większa od siebie psy i zazwyczaj nie lubi dzieci.

Psie gry – jak bawić się ze swoim psem?

Rodzaj zabawy uzależniony jest od miejsca (małe mieszkanie, domek, ogródek, park), ale też wieku i predyspozycji psa. Choć nie wszystkie psy mogą skakać za dyskami, to jednak większość nie ma nic przeciwko, aby je aportować i nosić w pyszczku zamiast piłek czy patyków. Zanim zdecydujesz się na plac zabaw, upewnij się, że twój pies ma wszystkie szczepienia i jego organizm wytworzył już odporność, ponieważ jest to miejsce, w którym twój pupil będzie miał kontakt z innymi psami.

Brzydka pogoda zwykle jest dobrą wymówką na zrezygnowanie z zabawy ze swoim psem. Jednak to, że na dworze pada deszcz lub jest bardzo zimno, nie zwalnia opiekuna z obowiązku dbania o swojego pupila. Zabawki edukacyjne dla psa mogą ci pomóc w tej sytuacji, ale nie jest to jedyna możliwa opcja.

Jak bawić się z psem - porpozycje

Zabawa z psem na dworze

Zabawa z psem w domu

Aportowanie

Nauka komend

Wyścigi

Poszukiwanie skarbów (przysmaków)

Tor z przeszkodami

Tor przeszkód

Siłowanie się (przeciąganie liny)

Zabawa z szarpakiem

Zabawa w chowanego

Zabawa w chowanego

Tor z przeszkodami to zarówno kłody i różne słupki ustawione na dworze, jak i krzesła czy poduszki w domu. Zabawa w chowanego również możliwa jest w tych dwóch miejscach, ale tutaj przydaje się pomoc drugiej osoby, która odwraca uwagę psa. Przeciągać linę lub szarpak można na świeżym powietrzu i w mieszkaniu, ale przy młodych psach należy robić to delikatnie. W domu lepiej zrezygnować z aportowania i wyścigów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pouczyć psa różnych komend lub poukrywać przysmaki.

Zabawki edukacyjne dla psa są często wybierane przez właścicieli psów. Te wszystkie aktywności intelektualne mają za zadanie rozwijać inteligencje pieska. Jednocześnie też dają mu umysłowe zajęcie, kiedy właściciel nie może się nim zająć. Pies skupia się na zabawce i próbuje rozgryźć, jak powinien coś otworzyć lub przewrócić. Za rozwiązanie danej zagadki dostaje nagrodę w postaci przysmaku znajdującego się w środku. Namiot dla psa nie zalicza się do zabawek i nie każdy pies go potrzebuje, ale te mniejsze i średnie pieski, które na co dzień lubią zawijać się w kocyk, mogą polubić takie obudowane legowisko.

ikona podziel się Przekaż dalej