Szarpak dla psa – co to jest, przeznaczenie i rodzaje

Czym jest szarpak dla psa i do czego służy

Założeniem zabawy szarpakiem jest kontakt psa z opiekunem i umacnianie wzajemnej więzi. Z jednej strony szarpak ciągnięty jest przez psa, z drugiej przez człowieka. Psy zwykle bardzo lubią tę zabawę, nawet lubią bawić się szarpakiem same ze sobą. Powszechne jest rzucanie szarpaka do zabawy psom po dobrym wykonaniu polecenia lub po wzięciu udziału w wystawie bądź zawodach. Np. często widuje się, kiedy przewodnik rzuca psu szarpak po przebiegnięciu toru przeszkód podczas zawodów agility. Szarpak w tym wypadku pełni funkcję odstresowującą.

Zabawą szarpakiem można zainteresować już bardzo małe szczeniaki. Podchwycą one zabawę instynktownie – wzajemne przeciąganie kojarzy się z rozrywaniem upolowanej ofiary, co jest wrodzoną cechą drapieżników. Każdy hodowca zapewne niejeden raz obserwuje, jak szczenięta przeciągają np. ręcznik lub kocyk w kojcu, „groźnie” przy tym powarkując. Szczeniak, który „wygrał”, nie cieszy się zbyt długo „zdobyczą”. Traci szybko zainteresowanie, a inny szczeniak natychmiast z tego korzysta, chwyta i cała zabawa zaczyna się od początku.

Jakkolwiek szarpak dla psa jest jedną z najlepszych zabawek, to jednak nie zawsze jest on wskazany. Przede wszystkim nie należy dawać do zabawy szarpaka szczenięciu, które jest w trakcie wymiany zębów na stałe. Szczególnie istotne jest to w przypadku ras o mocnym chwycie, które mogą uszkodzić zęby w trakcie przeciągania. Szarpaki nie są zalecane również dla psów, które mają problemy z pilnowaniem. Nasz pupil, który ma zwyczaj pilnowania swoich zabawek, może źle zrozumieć zachętę właściciela do zabawy, jeżeli ten próbuje zabrać mu szarpak. Przykładem reakcji w takim wypadku może być np. chwytanie ręki zamiast szarpaka, który jest dość długi. Nie należy wówczas zmuszać psa do innego reagowania. Widocznie „ten typ tak ma” i nie będzie chętnie bawił się szarpakiem.

Szarpak dla psa – prawidłowe korzystanie

Szarpak dla psa często staje się nieoceniony podczas układania psa. Dotyczy to zwłaszcza niejadków, które trudno nagradzać przysmakami za poprawne wykonanie zadania, a nie mamy pomysłu, jak nauczyć psa komend bez nich. Szarpak, podobnie jak frisbee dla psa, może być świetną nagrodą, o czym już wspomniano wcześniej. Należy jednak pamiętać o następujących kwestiach:

  • Szarpak nie może być zabawką do codziennego użytku. Powinien kojarzyć się psu z nagrodą, a nie powszednią zabawą.
  • Szarpak powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla psa, nigdy razem ze wszystkimi jego zabawkami
  • Ilekroć zaczynamy zabawę szarpakiem, zawsze pozwalamy psu szarpać i umożliwić mu dostosowanie intensywności i siły szarpania do możliwości i potrzeb w danym momencie.

Niestety, są także i rasy, dla których zabawa szarpakiem jest niewskazana ze względu na ich specyficzną anatomię. Chodzi o psy o krótkiej kufie i żuchwie wygiętej ku górze, np. pinczer małpi lub gryfoniki – belgijski, brukselski bądź brabancki. Mają one również płytko osadzone uzębienie. Zabawa szarpakiem przy takiej budowie anatomicznej niesie ryzyko uszkodzenia żuchwy i zębów.

Większość psów jednak uwielbia zabawę szarpakiem, która, odpowiednio prowadzona, świetnie uzupełnia potrzeby związane z psim instynktem, o czym już była mowa wyżej. Prawidłowa zabawa powinna uwzględniać następujące zasady:

  • Szarpak powinien „uciekać” – oddalać się od psa
  • Nie należy trącać psa szarpakiem, a zwłaszcza dotykać nim psiego nosa
  • Nie należy nabiegać na psa z szarpakiem.
Zabawa szarpakiem, a także szarpak dla psa oraz modele i samodzielne przygotowanie zabawki dla psa
Szarpak dla psa, który będzie bezpieczny, a także DIY, najlepsze modele oraz materiały

A jak nauczyć psa komend przy użyciu szarpaka? Wydajemy polecenie i po jego prawidłowym wykonaniu przez psa rzucamy mu szarpak zamiast podania smakołyku. Zawsze trzeba pamiętać, że szarpak dla psa powinien być źródłem przyjemności i tylko z nią się kojarzyć. Prawidłowo stosowany, może być ulubioną zabawką naszego pupila przez całe jego życie.

Szarpaki dla psa – fabryczne i samodzielnie wykonane

Szarpak dla psa – prawidłowa konstrukcja i materiały

Szarpaki dla psa mogą mieć rozmaitą postać: piłek sznurkowych, piłki wszytej w materiał zakończony warkoczem ze sznurka, poduszki na plecionym sznurku, warkocza z pociętych na paski różnokolorowych tkanin, zawiązanego po obu stronach na supły, itp. Niektóre szarpaki ozdobione są różnymi, nie zawsze potrzebnymi, a czasem wręcz szkodliwymi gadżetami (np. piłką z futerkiem, które pies może poszarpać i przy okazji połknąć coś, czego nie może jeść pies). Tymczasem szarpak powinien posiadać cechy, które sprawiają, że jest to rzeczywiście odpowiednia zabawka dla psa. Są to:

  • Bezpieczeństwo – rzecz najważniejsza. Dobry szarpak, podobnie jak frisbee dla psa, nie może narażać zwierzęcia na kontuzję. Powinien być elastyczny – naciągać się i sprężynować podczas szarpania. Pod tym względem odpowiednim materiałem jest np. polar lub dzianina. Należy natomiast unikać szarpaków z futerkiem, z elementami z plastiku lub innego twardego materiału. Mogą one zostać w trakcie zabawy zniszczone i połknięte przez psa, co stwarza poważne niebezpieczeństwo dla jego zdrowia, a nawet życia
  • Łatwość utrzymania w czystości – bardzo istotna cecha, ponieważ za każdym razem pies chwyta szarpak zębami i pozostawia na nim drobnoustroje, które się namnażają. Materiał musi więc być łatwy do prania i szybkoschnący
  • Dostosowanie wielkością do psa – dobry szarpak musi odpowiadać wielkości psiego pyska, aby mógł on go pewnie chwytać i unosić. Zbyt mały szarpak w przypadku dużych psów nie spełni swojego zadania, natomiast zbyt duży może podrażnić jamę ustną małego psa, a nawet doprowadzić do uszkodzenia zębów
  • Wygoda podczas zabawy – opiekun musi mieć stałą kontrolę nad zabawą, dlatego szarpak powinien mieć uchwyt, uniemożliwiający wyrwanie zabawki nawet przez silnego psa.

Na koniec ważna uwaga: szarpak dla psa, podobnie zresztą, jak każda inna zabawka, powinien być wykonany z materiału nietoksycznego, aby nawet w razie połknięcia przez psa jego elementu nie spowodowało to komplikacji związanych z zatruciem. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić zabawkę dla psa krok po kroku.

Jak samodzielnie zrobić szarpak dla psa?

Nie zawsze można trafić w sklepie na szarpak, jaki odpowiadałby naszemu psu. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest wykonanie zabawki własnym sumptem. Nie jest to trudne, a przy tym można dopasować szarpak dokładnie do wielkości psa i zrobić go zgodnie z powyższymi wskazówkami odnośnie bezpieczeństwa, wygody i utrzymania w czystości.

Do wykonania szarpaka potrzebny będzie odpowiedni rodzaj materiału: polar, rozciągliwa dzianina, sznurek, skóra lub guma. Oprócz tego należy przygotować mocne nici, igłę i ostre nożyczki. Planując samodzielne wykonanie szarpaka, trzeba pamiętać o dostosowaniu go do wielkości psa – dla małych  ras, niewielkich mieszańców lub szczeniąt konieczny będzie materiał delikatniejszy i miękki. Wprawdzie szarpak będzie wtedy mniej trwały, ale resztki materiałów znajdują się w każdym domu, a wykonanie jest proste, więc nie stanowi to wielkiej straty ani wydatku.

Kolejność wykonania najprostszego szarpaka jest następująca:

  1. Wycinamy z materiału dwa paski, których szerokość powinna być taka sama, a długość dowolna. Uwaga: po spleceniu będą one znacznie krótsze, trzeba zatem wyciąć paski o około 2/3 dłuższe, niż planowana długość szarpaka
  2. Paski składamy równolegle i związujemy dość mocno ich końce z jednej strony w duży supeł
  3. Splatamy paski na krzyż, za każdym razem robiąc supeł
  4. Po dojściu do końca robimy jeszcze jeden, zamykający supeł.

Tę podstawową wersję szarpaka można wyposażyć w różne gadżety, np. piłkę, którą nacinamy i mocujemy. Można również zrobić szarpak z materiałów mieszanych, np. z polaru i skóry, przyszyć do niego uchwyt z jednej strony, a np. mop z drugiej, aby wyposażyć szarpak w atrakcyjne dla psa frędzle. Wykonanie szarpaka nie powinno zająć więcej niż godzinę.

ikona podziel się Przekaż dalej