Pielęgnacja psa w domu czy u groomera?

To indywidualna kwestia. Oczywiście każdy może regularnie czesać psa, kąpać go w domu , przycinać sierść czy nauczyć się samodzielnie obcinać pazury. Często jednak nasze domy nie są do tego odpowiednio przystosowane - o ile wykąpanie małego pieska nie stanowi problemu, to z dużym psem możemy już mieć kłopot. Wizyta u groomera z pewnością jest wygodniejsza. Ma on odpowiednio przygotowany zakład do pielęgnacji psów różnej wielkości, niezbędne akcesoria i sprzęt, a przede wszystkim umiejętności. Niektóre rasy psów wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych i przycinania sierści, a większośc z nas nie ma czasu na to, by takimi zabiegami zajmować się samodzielnie. Dobry, zaufany groomer będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Przygotowanie psa do wizyty u psiego fryzjera

Aby zmniejszyć napięcie i stres u psa przed zabiegami pielęgnacyjnymi warto z nim pracować według kilku zasad, które pozwolą mu się oswoić z tymi czynnościami. 

  1. Przyzwyczajenie do dotyku - psy nie przepadają za dotykaniem niektórych miejsc na ich ciele, które są szczególnie wrażliwe - m. in. łapy, uszy czy pysk. Dobrze jest zacząć oswajanie psa z dotykiem gdy jest on zrelaksowany i spokojny. Można zacząć od głaskania, delikatnego zaglądania do uszu czy jamy ustnej, oglądanie zębów, łap i opuszków oraz uciskanie opuszków tak, jak podczas obcinania pazurów. 
  2. Czesanie - podstawą jest dobór właściwej szczotki, grzebienia lub furminatora, które są dostosowane do rodzaju i długości sierści. Czesać należy delikatnie i spokojnie. Warto tą czynność powtarzać regularnie, by pupil wiedział co to za zabieg i się go nie bał
  3. Oswojenie psa z staniem na podwyższeniu - u groomera pies w trakcie zabiegu będzie stał na stole groomerskim. W domu możesz swojego pupila przyzwyczajać do tego stawiając go na stole i ucząc go żeby z niego nie zaskakiwał.  Nigdy nie zostawiaj psa na podwyższeniu samego, by nie zrobił sobie krzywdy.
  4. Kąpiel i suszenie - nie jest to ulubiona czynność dla psów. Warto jednak pokazać swojemu pupilowi, że nie ma się czego bać. Do kąpieli używaj kosmetyków dedykowanych dla psa, bądź łagodny i cierpliwy, nie denerwuj się na pupila i dawaj mu nagrody za dobre zachowanie. Przyzwyczajaj psa do suszarki - jej dźwięku i ciepłego nadmuchu. Nie używaj zbyt mocnego i gorącego powietrza i zachowaj odpowiednią odległość od skóry podczas suszenia.

Gdy twój pies przyzwyczai się do zabiegów u psiego fryzjera nie rezygnuj w domu z regularnego czesania czy kąpieli. Dzięki temu jego sierść będzie zadbana, a kolejna wizyta u groomera będzie krótsza i przyjemniejsza. 

Pierwsza wizyta u groomera

Jeśli twój pies jest już oswojony z zabiegami pielęgnacyjnymi warto umówić pierwszą wizytę u psiego fryzjera. W tym przypadku jest również kilka punktów, o które warto zadbać

  1. Pierwsza wizyta zapoznawcza w salonie groomerskim - pies ma możliwość poznać groomera i salon - obwąchać sprzęty i rozpoznać teren. Warto wybrać taką porę, by w czasie wizyty w salonie groomerskim nie było innych zwierząt.
  2. Nie karm psa przed wizytą - zapobiegnie to zwymiotowaniu, gdy pies będzie zestresowany. Nie najedzony pies chętniej przyjmie nagrody w formie przysmaków od groomera za dobre zachowanie
  3. Spacer przed wizytą u psiego fryzjera - wyjdź z domu na tyle wcześniej, by starczyło ci czasu na spacer z psem. To pozwoli się mu zrelaksować i załatwić potrzeby fizjologiczne

Jeśli twój pies jest alergikiem, boi się jakiegoś zabiegu lub sprzętu (np suszarki), poinformuj o tym groomera. Powiedz również o tym jak pies się zachowuje, czy nie jest agresywny, jak znosi obce osoby i dotyk. Jest to ważne, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort obu stronom. Na pierwszą wizytę warto zaplanować prosty zabieg, który nie będzie trwał tyle czasu co kompleksowa pielęgnacja. Warto również ustalić z groomerem czy w trakcie pierwszej wizyty możesz towarzyszyć psu. Obecność właściciela może działać na psa uspokajająco.

Wybierając groomera kieruj się najlepszymi opiniami na jego temat i jego wysokimi kwalifikacjami. Groomer powinien mieć dobre, empatyczne podejście do zwierząt zyskać ich zaufanie oraz sprawnie i fachowo przeprowadzić wszystkie zabiegi pielęgnacyjne.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej