Trymer dla psa i zabieg trymowania - trymery dla psów

Trymowanie – czym jest dla psa

Trymowanie to nie tylko usuwanie martwej sierści. To także zabieg pielęgnacyjny wspomagający szczotkowanie. Znacznie redukuje gubienie sierści przez psa, zatem sprzyja utrzymaniu czystości w domu. Poprawia również ukrwienie skóry zwierzęcia i jakość włosa. Częstotliwość trymowania zależy od indywidualnych cech: tempa narastania sierści, jej struktury, twardości i gęstości (tak włosa okrywowego, jak i podszerstka). Niektóre z tych cech są cechami rasowymi, choć ich nasilenie jest osobnicze. Trymowanie wykonuje się w odstępach od dwóch do pięciu miesięcy.

Nie jest to zabieg w jakimkolwiek stopniu bolesny, czego obawiają się początkujący właściciele. Usuwana jest martwa sierść, aby powstało miejsce na narośnięcie nowej. Zaniechanie tego zabiegu u ras nieliniejących może doprowadzić do skołtunienia się włosa. Podobnie u psów, które gubią podszerstek, niewytrymowanie i niewyczesanie go do końca może spowodować sfilcowanie się martwych włosów, a to grozi zablokowaniem dopływu powietrza do skóry i wywołanie jej stanów zapalnych.

Trymowanie nie jest zabiegiem łatwym, choć można się go nauczyć i wykonywać w domu samodzielnie. Najlepiej wziąć kilka lekcji u doświadczonego groomera. Po podstawowej nauce wprawdzie nie będzie możliwe przygotowanie fryzury wystawowej, ale można będzie wykonać zabieg trymowania w celach czysto higienicznych i zdrowotnych. W zależności od wielkości psa, rodzaju trymowania oraz wprawy osoby trymującej, zabieg trwa 1 – 3 godzin. Profesjonalny groomer potrafi w odpowiedni sposób za pomocą trymera zatuszować niedostatki anatomii psa.

Trymer dla psa – rodzaje

Pod względem konstrukcji i zastosowania trymery dzielą się na następujące:

 • Tradycyjne – z ostrzem, stanowiącym przedłużenie uchwytu
 • Poprzeczne (hakowe) – kształtem podobne do grabi
 • Dwufunkcyjne (trymer – zgrzebło)
 • Na żyletkę
 • Kamień trymerski
 • Trymer elektryczny.

Trymer tradycyjny przeznaczony jest głównie do pielęgnacji psa szorstkowłosego. Dobrze zdaje egzamin na karku, grzbiecie i bokach tułowia, oraz częściowo na przedpiersiu. Składa się z prostego, ergonomicznego uchwytu i ostrza z ząbkami o różnej długości i rozstawie. Dla posiadacza psa z szorstkim włosem niezbędne są co najmniej dwa trymery: grubszy – do sierści najtwardszej i najgrubszej oraz drobny – dla włosa cieńszego i delikatniejszego. Rozróżniamy następujące rodzaje trymerów tradycyjnych:

 • Coarse (rzadki) – do grubej, twardej sierści na całym ciele
 • Medlum (średni) – uniwersalny
 • Fine (drobny) – do włosa na głowie, przedpiersiu, kończynach
 • Ultra fine (bardzo drobny) – jak wyżej, do prac wykończeniowych.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Powyższe rodzaje trymerów występują w wersjach dla osób prawo- i leworęcznych – mają one nożyki osadzone w różne strony. Cena – od 20 do 50 zł.

Trymer hakowy (furminator hakowy) jest narzędziem, które służy do usuwania podszerstka i może być bardzo dobrym uzupełnieniem dla trymera tradycyjnego. Furminator hakowy stosuje się jako pierwszy w celu przerzedzenia sierści, a następnie trymuje się narzędziem tradycyjnym. Trymery hakowe występują w wielu wariantach, różniących się rozstawem nożyków. Dobiera się je do gęstości i grubości sierści. Furminator hakowy umożliwia szybką pracę, ale trzeba nabrać odpowiedniej wprawy, aby nie usunąć zbyt wiele włosa, gdyż mogą pozostać nieestetyczne przełysienia. Cena – od 30 do 70 zł.

Trymer dwufunkcyjny (zgrzebło) służy do usuwania zarówno martwego włosa okrywowego, jak i podszerstka. Posiada dwa różne ostrza o kształcie uniemożliwiającym przecięcie włosa okrywowego. Można go używać do pielęgnacji psów o sierści krótkiej, np. labradora, i średnio długiej. Cena – 20 – 50 zł.

Trymer na żyletkę jest najrzadziej używany i najmniej znany. Używać go można do korygowania włosa okrywowego w celu wymodelowania sylwetki psa przed wystawą poprzez skracanie. Jest to jedyny rodzaj trymera, który posiada wymienne ostrza. Cena – 30 – 50 zł.

Kamień trymerski jest rodzajem pumeksu, występującego w różnych kolorach, stosowanych w zależności od umaszczenia psa. Jest to przyrząd do usuwania nie tylko włosa, ale również brudu i złuszczającego się naskórka. Cena – ok. 30 zł.

Trymer elektryczny – inaczej maszynka do strzyżenia psów, a więc nie stricte trymer, który wyciąga, a nie ucina włos. Maszynką można szybko ostrzyc psa, a dzięki wymiennym ostrzom możliwe jest skrócenie włosa do pożądanej długości, a nawet całkowite jego usunięcie. Trymer elektryczny kosztuje mniej więcej tyle, ile smycz automatyczna – 50 – 100 zł.

Podane wyżej ceny dotyczą urządzeń popularnych. Trymery profesjonalne kosztują o wiele więcej, ich ceny dochodzą do kilkuset złotych.

Pielęgnacja psa z użyciem trymera i innych akcesoriów

Trymery dla psów - rodzaje sierści a zastosowanie trymera

Do trymowania nadaje się w zasadzie każdy rodzaj sierści. Zazwyczaj stałych zabiegów groomerskich wymagają psy ras szorstkowłosych, ale okresowo, oprócz regularnego wyczesywania, można trymować również sierść krótką i długą. Do każdego rodzaju sierści przeznaczony jest inny rodzaj trymera.

York po strzyżeniu trymerem
Trymer dla psa krok po kroku, czyli rodzaje, działania, najlepsze urządzenia, ceny, zastosowanie oraz porady dotyczące użytkowania

Trymera tradycyjnego (płaskiego) używa się do sierści szorstkiej i twardej. Typowymi rasami, które pielęgnuje się za pomocą takiego trymera, są między innymi:

 • Jamnik szorstkowłosy
 • Foksterier szorstkowłosy
 • Sznaucery
 • Wyżły szorstkowłose.

Furminator hakowy ma zastosowanie głównie w przypadku ras o dłuższym włosie z podszerstkiem:

 • Border collie typ „show”
 • Owczarek szkocki collie
 • Owczarek szetlandzki
 • Owczarek niemiecki długowłosy.

Można również używać furminatora przy rasach krótkowłosych z podszerstkiem. Nadaje się on do trymowania labradora, husky bądź shiba. Dla labradora, ale i długowłosego goldena można zastosować trymer dwufunkcyjny i kamień trymerski. Trymera z wymiennym ostrzem można używać amatorsko jedynie w celach kosmetycznych. Natomiast trymer elektryczny stosuje się tylko dla ras, które podlegają strzyżeniu: pudle, lagotto romagnolo, ewentualnie dla psów, które zakończyły karierę wystawową, w celu uniknięcia żmudnego wyczesywania i nawijania długiego włosa na papiloty, jak yorki czy shih tzu.

Trymowanie należy w każdym przypadku przeprowadzić w taki sposób, aby pies nie odczuwał dyskomfortu. Należy też pamiętać, że np. świecąca obroża dla psa długowłosego musi być widoczna i włos na szyi powinien być nieco krótszy, aczkolwiek u psów wystawowych może to być problematyczne. Jeśli planujesz zakupy dla pupila, sprawdź także akcesoria dla psów w atrakcyjnych cenach.

Inne akcesoria groomerskie

Wielu groomerów, a także wprawniejsi właściciele psów, do prac groomerskich wykorzystuje głównie własne palce, uważając je – poniekąd słusznie – za najbardziej precyzyjne narzędzie. W celu łatwiejszego uchwycenia włosa i niewyślizgiwania się go spomiędzy palców, na ich końce zakłada się lateksowe paluszki z wypustkami, kształtem przypominające naparstki. Można je kupić w sklepach, sprzedających różne akcesoria, jak smycz automatyczna czy obroża dla psa i narzędzia do pielęgnacji zwierząt. Najlepiej palcami trymuje się jamnika szorstkowłosego.

Przydatnym narzędziem są również degażówki. Są to nożyczki z jednym lub obu ostrzami w ząbki. Podczas cięcia degażówką skracany włos nie jest ucinany równo i nie widać śladu cięcia, sierść wygląda całkowicie naturalnie. Degażówek używa się przy wycinaniu sierści z miejsc, gdzie jest ona delikatniejsza lub wychodzi z trudem.

Zwykłe nożyczki podczas zabiegów pielęgnacyjnych używane są zazwyczaj jedynie do wycinania nadmiaru sierści spomiędzy poduszek na łapach i z okolic odbytu. Nożyczki powinny być ostre, ale z łagodnymi końcami, aby przypadkowo nie ukłuć psa.

Wreszcie – gilotynka do pazurów. Obcięcie pazurów, które nie ścierają się naturalnie, kończy zabieg groomerski. Obcinanie pazurów, jeżeli nie ma się wprawy, lepiej powierzyć doświadczonej osobie, ewentualnie lekarzowi weterynarii. Nieumiejętne posługiwanie się gilotynką może spowodować nadmierne obcięcie pazura i trudne do zatamowania krwawienie.

ikona podziel się Przekaż dalej