Jak wygląda i jak zachowuje się miniaturowy spaniel kontynentalny?

Wygląd i umaszczenie – opis z wzorca rasy


Pies papillon łączy cechy szpiców oraz spanieli. Rozpoznamy go po charakterystycznych, stojących uszach, z których zwisa frędzlowate futro. To właśnie niespotykane, przypominające motyla uszy stanowią najbardziej charakterystyczną cechę psów. Warto bowiem wiedzieć, iż papillon w języku francuskim oznacza motyla.

Nasz spaniel kontynentalny jest psem o niewielkich rozmiarach. Dorosły, idealnie zbudowany pies osiąga wagę pomiędzy 3,6 – 4,5 kg. Suczki są nieco drobniejsze, a ich wzorcowa waga to około 3,2 do 4,1 kg. We wzorcu rasy znajdziemy także opis wzrostu, który zawsze mierzymy w kłębie. Idealny wzrost dorosłego psa to około 28 cm.

Ciekawostką jest też papillon miniaturowy. Zdjęcia owych psów prezentują pupile o wyjątkowo drobnej budowie ciała. Spaniel kontynentalny miniaturowy osiąga wagę do 2,5 kg, przy czym za wagę minimalną przyjmuje się 1,5 kg.

Omawiając wygląd spanieli kontynentalnych, warto określić ich umaszczenie. Pies papillon występuje w różnych barwach. Wzorzec rasy opisuje umaszczenie w kolorze białym, sobolowym, brązowo białym, płowym z białym, a także czarno białym i czerwono białym. W każdej opcji umaszczenia barwa biała pokrywa większość ciała zwierzęcia.

Ciekawostką jest spaniel kontynentalny phalene. To najbliższy krewniak papillona, uznawany przez FCI. Phalene to innymi słowy odmiana o zwisających uszach. Oglądając zdjęcia papillona i psa phalene, znajdziemy niewiele istotnych różnic. Jedyną widoczną w pierwszym momencie okazuje się sam kształt uszu. Mimo wszystko papillony i phalene w niektórych środowiskach kynologicznych są traktowane jako oddzielna rasa psa.

Charakter papillona

Pies papillon znajduje się w pierwszej dziesiątce rankingu na najinteligentniejsze rasy świata. Jest wyjątkowo bystry, a przy tym radosny i oddany swojemu właścicielowi. Spaniel kontynentalny szybko się uczy, jest świetnym obserwatorem, a jednocześnie przyjaznym towarzyszem dla całej rodziny.

Niektórzy mogliby pomyśleć, że szczeniaki tej rasy posiadają idealny charakter. Jest w tym dużo prawdy, bowiem spaniel kontynentalny i grzywacz chiński to psy bardzo łatwe do ułożenia. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, osobami dorosłymi, a także z dziećmi. Ich dużym atutem jest brak skłonności do dominacji i duże umiejętności dopasowania do trybu życia rodziny.

Elegancko wyglądający pies papillon, grzywacz chiński czy irlandzki spaniel dowodny są też psami, które nie oddalają się zbytnio od swojego właściciela. Rasa papillonów może jednak okazać się dość hałaśliwa. Opis charakteru wskazuje na fakt, że zarówno dorosły pies, jak i małe szczeniaki są bardzo czujne i głośno witają wszystkich gości. Nie ma znaczenia czy jest to osoba obca, czy dobrze im znana. Większość psów miniaturowych głośno reaguje na dźwięk dzwonka czy odgłosów na klatce schodowej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o spanielu bretońskim?

Wychowanie papillona i cena za szczeniaki

Jak wychować papillona i phalene?

Zarówno phalene, grzywacz chiński, jak i pies papillon posiadają bardzo delikatną psychikę. Spaniel kontynentalny należy do grupy wyjątkowych wrażliwców, a przejawy agresji skierowane w jego stronę mogą doprowadzić do licznych problemów behawioralnych. Bez wątpienia jest to rasa psa, która wymaga łagodnego i bardzo zrównoważonego właściciela.

Samo szkolenie rasy powinno odbywać się na zasadzie wzmocnień pozytywnych, bowiem pies papillon może źle radzić sobie nawet z podniesionym tonem głosu swojego właściciela. Duża wrażliwość sprawia, że pomimo swojej wyjątkowej inteligencji i sprawności, pies papillon czy phalene nie jest najczęstszym uczestnikiem psich sportów posłuszeństwa.

Szczeniaki i dorosły pies nie przejawiają nadmiernych skłonności do dominacji. Są też posłuszne oraz uległe. Warto nauczyć je podstawowych komend posłuszeństwa, zapewnić poczucie bezpieczeństwa i nawiązać więź na zasadach wzajemnego szacunku. Pies odwdzięczy się wtedy dużym zaufaniem oraz wyjątkowym przywiązaniem.

Rasa psa nie jest szczególnie trudna w wychowaniu, jednak wymaga jasnego określenia zasad. Największym wyzwaniem może okazać się poskromienie dość hałaśliwego usposobienia piesków. Na szczęście możemy je w pewnym stopniu opanować za pomocą kilku prostych komend posłuszeństwa.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Pies papillon – ile kosztuje ta rasa psa?

Cena zakupu małego pupila to ważna kwestia, na którą zwracamy uwagę. Okazuje się, że szczeniaki rasy papillon czy phalene są dość drogie w zakupie. W naszym kraju największym uznaniem cieszy się ZKWP, należące do międzynarodowej organizacji FCI. Rodowody wydawane przez ZKWP są uznawane na całym świecie i stanowią gwarancję czystości rasy. Cena za szczeniaki z ową dokumentacją okazuje się nieco droższa w porównaniu do stawki za szczeniaki z innych związków.

Szacuje się, że cena za szczeniaki rasy papillon rozpoczyna się od około 3000 zł. Jest to typowa stawka za zdrowe szczeniaki, które zostały przeznaczone na tak zwane kolanka. Cena za psy wystawowe niejednokrotnie przekracza kwoty 4000-6000 zł.

Pies rasy papillon siedzący na podłodze na białym tle, a także jego hodowla i wychowanie
Jaki jest charakter psa rasy papillon, a także jego szczeniaki, cena, wychowanie i hodowle

Z kolei cena za psa phalene często okazuje się jeszcze wyższa. Pies phalene jest mało znany w naszym kraju, co wiąże się z niewieloma hodowlami. Niekiedy trzeba rezerwować szczeniaki i czekać na ich zakup przez kilka miesięcy. Hodowla phalene przedstawi nam wtedy zdjęcia pupili i pomoże w dokonaniu wyboru. Cena za szczeniaki przeważnie rozpoczyna się od kwoty 4000 zł, a jej górna granica jest trudna do ustalenia.

Jakie opinie posiada miniaturowy spaniel?

Pies rasy papillon czy grzywacz chiński posiadają bardzo przychylne opinie wśród miłośników czworonogów. Entuzjaści tych ras wskazują na łatwość szkolenia oraz bardzo przyjazne i radosne usposobienie. Co ciekawe, pies papillon oraz grzywacz chiński są często wybierane przez rodziny z dziećmi. Opis ich zachowań wskazuje na to, że obie rasy psa świetnie dogadują się ze starszymi dziećmi, mogąc stać się niezastąpionymi towarzyszami zabaw.

Przychylne opinie dotyczą także niecodziennego wyglądu. Wystarczy obejrzeć zdjęcia papillona czy zdjęcia grzywacza, aby stwierdzić, że obie rasy posiadają bardzo charakterystyczne cechy urody. Trudno pomylić je z innymi rasami, co dodaje im swoistego uroku. Nie każda osoba polubi wygląd tych ras, jednak z pewnością każdy odróżni spaniela miniaturowego od innych czworonożnych pupili. Bez wątpienia jest to rasa, zwracająca na siebie uwagę.

Mniej przychylne opinie o rasie papillon wskazują na to, iż jest to pies bardzo energiczny, a czasem szczekliwy. Niektóre miniaturowych rozmiarów pupile mogą też przejawiać problemy z pozostawaniem samemu w domu. Niekiedy niszczą przedmioty i głośno ujadają, co może być problemem dla mieszkańców bloków. W niesprawdzonych hodowlach czasem pojawiają się również szczeniaki z wadami genetycznymi. Warto zwrócić na to uwagę i sprawdzić, czy dana hodowla jest warta naszego zaufania.

A może irlandzki spaniel dowodny lub portugalski pies dowodny?

Grzywacz chiński czy pies papillon to jedynie dwie bardzo przyjazne rasy, które możemy spotkać na naszych osiedlach. Ciekawostką jest także dalszy kuzyn papillona, czyli irlandzki spaniel dowodny. To rasa psa o idealnych predyspozycjach do pływania. Irlandzki spaniel dowodny wykazuje duży stopień posłuszeństwa, siłę oraz uległość, dzięki czemu jest chętnie wybierany na psiego ratownika. Warto także wspomnieć, iż irlandzki spaniel dowodny to rasa, która silnie przywiązuje się do właściciela i jest stosunkowo łatwa w ułożeniu. Charakterystycznymi cechami tej rasy jest ciekawskość, wytrwałość, oddanie, czułość, inteligencja oraz aktywność. Dzięki nim pupil sprawdzi się zarówno w roli towarzysza domowego, jak i psa pomagającego w ratownictwie wodnym.

Irlandzki spaniel dowodny wyróżnia się wyjątkowymi umiejętnościami pływackimi. Jego zagranicznym odpowiednikiem jest portugalski pies dowodny. To bardzo mało znana rasa psa, przejawiająca dużą nieufność w stosunku do innych czworonogów. Są to też pupile, które posiadają charakterystyczny wygląd. Przekonamy się o tym, przeglądając zdjęcia rasy. Warto także dodać, iż portugalski pies dowodny świetnie pływa i należy do grupy pupili aportujących oraz stróżujących.

Zarówno portugalski pies dowodny, jak i irlandzki spaniel dowodny okazują się trudniejsze w szkoleniu niż papillon. Dlatego nie są to rasy idealne dla osoby początkującej. Pewnym problemem będzie także znalezienie szczeniaka w hodowlach. W naszym kraju działa mała ilość punktów hodowlanych, specjalizujących się w owych rasach. Dlatego irlandzki spaniel dowodny, a tym bardziej portugalski pies dowodny mogą być bardzo trudne do nabycia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny