Blog o psach radzi jak zacząć trening psa
Trening i szkolenie psów trwa od wielu lat, a idzie za tym to, że powstało już wiele różnych metod nauki, których można używać podczas uczenia psa nowych zachowań. W naszych rękach, czy też w rękach naszych trenerów, leży to, by umiejętnie używać tych metod, dopasować je do konkretnego nurtu zachowań jakie chcemy, by nasz pies potrafił. Bardzo ważnym czynnikiem jest właściciel psa oraz sam pies i jego upodobania. W treningu psów często łączy się ze sobą różne metody, co w efekcie daje lepszy rezultat. Szkolenie psa ma na celu kontrolowanie przez niego swoich emocji, dostarczenie ruchu i zabawy, a także posłuszeństwo. Poprzez stosowanie różnych metod możemy osiągnąć np. zmniejszenie poziomu frustracji u zwierzęcia, sprawienie, że trening będzie lżejszy, przyjemniejszy i ciekawszy dla psa.
By poznać różnego rodzaju metody nauki psów i dopracowywać swoje własne umiejętności warto jest śledzić dobry blog o psach oraz zaopatrzyć się w poradnik dla trenerów psów. Różnego rodzaju źródła pozwolą nam na poszerzenie wiedzy. Konieczne jest także spotykanie się z trenerem psów lub psim behawiorystą, który skoryguje nasze błędy i podpowie nowe rzeczy, dzięki czemu łatwiej będzie nam przeprowadzać trening z psem. Jakie istnieją najważniejsze metody nauki psa?
Naprowadzanie
Naprowadzanie, a konkretniej podążanie za smaczkiem, to metoda, która jest bardzo popularna, zwłaszcza u początkujących opiekunów. W tej metodzie chodzi o to, byśmy poprzez użycie smaczka prowadzili psa w taki sposób, by szedł za naszą ręką i wykonał oczekiwane przez nas zachowanie, np. żeby wszedł na coś łapami. Kiedy do tego dojdzie, nagradzamy psa smaczkiem, który trzymaliśmy w ręku. Z pozoru wydaje się to dość proste, jednak konieczne jest, by opiekun miał dobrą koordynację ruchową oraz pewność w wykonywanych ruchach, by nie zaburzać sygnałów jakie wysyłamy psu. Po jakimś czasie, takich treningów ważne jest, by wycofać smaczki z ręki i naprowadzać psa pustą dłonią. Nagrodę pies otrzymuje w momencie wykonania całego oczekiwanego przez nas zachowania.
Wyłapywanie
Blog o psach podkreśla, że psy przez cały czas pokazują nam różnego rodzaju zachowania. Obserwując je zauważymy, że same z siebie stoją, siadają, ziewają, drapią w coś, kładą się, szczekają, gdzieś po coś idą itp. Poradnik dla trenerów psów podpowiada, że dobrze jest takie spontaniczne zachowania psa wyłapywać, nazywać je i nagradzać. Jeśli zależy nam na tym, by nauczyć psa siadać, wystarczy złapać moment, w którym pies sam z siebie usiądzie. W momencie, w którym jego pupa zetknie się z ziemią, my rzucamy komendę "siad" i nagradzamy go za to. Po kilku powtórzeniach, pies powinien złapać, że chodzi o to, by siadał, na komendę "siad".
Wyłapywanie to metoda, która ułatwia wiele rzeczy i pozwala na szybkie uczenie psa nowych zachowań. Konieczna jest przy tym znacznie bardziej wnikliwa obserwacja naszego pupila, co niesie ze sobą same pozytywy i pozwala na wzmocnienie naszej relacji z psem. Dzięki niej możemy nauczyć naszego psa wielu różnych poleceń, których nauka byłaby znacznie cięższa przy użyciu metody naprowadzania. Możemy dzięki niej nauczyć psa np. otrzepywania na komendę, co jest przydatne szczególnie w okresie jesienno zimowym. Wystarczy "przyłapać" na tym psa, dodać komendę "otrzep się", a później go za to pochwalić. Po jakimś czasie pies na te słowa sam będzie się otrzepywał.
Poradnik dla trenerów psów zaznacza, że jedynym minusem wyłapywania jest to, że ta metoda wymaga od nas dużo cierpliwości. Używając naprowadzania na daną pozycję, możemy wykonać kilka powtórzeń, jedna po drugiej, przez co szybciej uzyskamy dane zachowanie. Wyłapywanie konkretnego zachowania na pewno zajmie nam więcej czasu. Musimy mieć na uwadze to, że niektóre zachowania u psów pojawiają się bardzo rzadko lub prawie nigdy. Dlatego nauka takich zachowań poprzez wyłapywanie na dłuższą metę nie ma sensu.
Jeśli interesuję Cię szkolenia psa i poradnik dla trenerów psów, odwiedź tę stronę internetową i poznaj blog o psach, który wiele Ci podpowie: https://www.wojtkowszkolenia.pl/blog/.
artykuł sponsorowany