Czy pies musi mieć kaganiec?

Kiedy psy muszą chodzić w kagańcu? Prawo a obowiązek zakładania kagańca na spacerze

Noszenie kagańca przez psy okazuje się wcale nie tak prostą sprawą. Wielu właścicieli psów nie ma pojęcia, kiedy czworonogi muszą biegać z kagańcem, a kiedy nie muszą go mieć założonego. Wielu z nich często postępuje niewłaściwie – niezgodnie z prawem, a więc łamiąc przepisy. Okazuje się bowiem, że często nawet na smyczy pies powinien mieć założony kaganiec. Jak wygląda to w świetle realnych przepisów? Otóż, kwestia nie jest do końca uregulowana. Ustawa mówi o tym, że właściciel psa, który stwarza zagrożenie, zapłacić może nawet 5 tysięcy złotych grzywny. Poza tym, może grozić właścicielowi psa kara ograniczenia wolności albo nagana. Chyba, że pies uznany zostanie za niestwarzający zagrożenia – wówczas opiekun dostanie tysiąc złotych mandatu.

I to w zasadzie tyle, jeżeli chodzi o prawo. Można więc wywnioskować, że za niedostosowanie się do przepisu grozi mandat. Ustosunkowanie się to wykroczenie, za które można zapłacić. Żeby więc nie podlegać karze grzywny czy ograniczenia wolności, należy zachowywać odpowiednie środki ostrożności i pilnować swojego psa. Niektórzy uważają, że ustawa jest pełna nieścisłości i można ją interpretować na kilka sposobów. Jednak, jedno jest pewne – za niedopilnowanie psa na spacerze, można złapać mandat lub zostać pozbawionym wolności.

Pies w kagańcu kontra przepisy lokalne

Czy za chodzenie z psem bez smyczy zawsze należy się kara grzywny? Czy to obowiązek, by pupil poruszał się wyłącznie na smyczy – ten mały i ten duży? Istnieją inne przepisy, precyzujące dokładniej chodzenie z psem na spacery i to, jak powinniśmy się w danej sytuacji odnaleźć. Okazuje się, że istnieją też regulacje na terenie poszczególnych gmin. Trzeba więc wniknąć głębiej w swoje własne, lokalne zasady, które często się różnią między sobą. W większych aglomeracjach (np. Kraków) można spotkać się z zasadami takimi, jak:

 1. Prowadzenie psa tak, by trzymać nad nim kontrolę.
 2. Nakładanie kagańca rasom psów uznawanych za agresywne.
 3. Prowadzenie psa rasy agresywnej wyłącznie przez osobę pełnoletnią.
 4. Niewprowadzanie zwierząt na teren placów zabaw czy piaskownic.
Szukasz niezwykle aromatycznych i wysokomięsnych smakołyków dla psów?

Przetestuj, jak bardzo smakowite są przysmaki Carnilove Meat Jerky! Aż 90% zawartości mięsa, bez zbóż i zbędnych dodatków, a do tego z niezwykle wygodnym dzieleniem również na mniejsze kawałki, idealne do treningów i szkolenia!

Sprawdź!

Można zauważyć, że lokalne przepisy mówią o wiele więcej niż Kodeks Wykroczeń.

Obowiązkowy kaganiec dla psów – kiedy?

Które rasy psów powinny mieć założony kaganiec?

Czy pies musi mieć kaganiec? Okazuje się, że agresywne rasy psów jak najbardziej powinny takowy mieć założony. Do groźnych ras, które powinny biegać w kagańcu, zalicza się:

 • Rottweiler
 • Tosa Inu
 • Amerykański pit bull terrier
 • Pies kanaryjski
 • Dog argentyński
 • Pies z Majorki
 • Moskiewski pies stróżujący
 • Owczarek kaukaski
 • Buldog amerykański
Pies z zakładanym kagańcem, a także czy pies musi mieć kaganiec oraz przepisy prawne
Jakie są przepisy prawne i czy pies musi mieć kaganiec na spacerze

Kaganiec jest obowiązkowy też dla każdego psa – nawet gdy jest mały, jak biały szpic miniaturowy – w pewnych sytuacjach. Pies powinien mieć np. kaganiec w środkach komunikacji miejskiej. Gdy nie dopilnujesz obowiązku założenia w niej kagańca psu, możesz popełnić wykroczenie. Kaganiec powinno się zakładać psu również podczas wizyty u weterynarza. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach dla psów.

A więc, czy pies musi mieć kaganiec?

Oczywiście, zdarzają się wyjątki. Kiedy np. biały szpic miniaturowy ma udokumentowaną niewydolność nerek u psa

, może ona kwalifikować psa do nienoszenia kagańca. Oczywiście, może to być również np. niewydolność związana z oddychaniem, a nie tylko niewydolność nerek u psa. Jeżeli jednak nie ma przeciwwskazań, zawsze powinno się kontrolować w pełni swojego zwierzaka – poprzez nie tylko zakładanie kagańca, ale też unikanie konfliktowych sytuacji. Jeżeli hodujesz rasę agresywną, zawsze zakładaj psu kaganiec. Oczywiście, będziesz mógł takiego psa spuszczać ze smyczy – jednak tylko i wyłącznie w kagańcu i w miejscu, gdzie ludzie rzadko chodzą. Gdy pies nie należy do agresywnych, możesz go prowadzić bez kagańca – jednak zawsze pod czujną kontrolą.

Pamiętaj, że nie każdy przechodzień musi lubić wszystkie zwierzęta. Niektórzy boją się psów, a już zwłaszcza tych dużych i uznawanych za agresywne. Ludzie mogą czasem nawet po złości widząc, że nie dopilnowujesz ustalonych przepisów, zgłosić sprawę na policję czy później do sądu. Niestety, ale ludzie „dla zasady” potrafią poskarżyć się na zwierzę po prostu, bo… jest. Dlatego staraj się pilnować swojego psa oraz nie działać niezgodnie z prawem. Bo zawsze mogą znaleźć się ludzie, którzy wykorzystają je przeciwko drugiemu człowiekowi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny