Gwizdek na psy – opinie, działanie i ważne informacje

Działanie gwizdków na psy. Dlaczego psy reagują na dźwięk gwizdka?

Gwizdek działa na podobnej zasadzie, co kliker dla psa. Służy on głównie komunikacji z czworonogiem, będąc gadżetem szkoleniowym. U psa można niektóre reakcje uwarunkować samodzielnie, czego dowiodły liczne eksperymenty Iwana Pawłowa. Na podstawie jego badań zauważono, że można zakodować w świadomości psa połączenie niektórych dźwięków z pewnymi wydarzeniami albo następstwami. I tak, w momencie np. otwierania lodówki, pies może zacząć kojarzyć specyficzny dźwięk z jedzeniem. Często więc, nawet śpiąc, usłyszy charakterystyczny dźwięk otwierania lodówki i przybiegnie sprawdzić, co dobrego szykuje jego opiekun. Okazało się, że gwizdek wysokotonowy działa na bardzo podobnej zasadzie. Jeżeli będziesz go odpowiednio używać, pies przybiegnie na jego dźwięk.

Gwizdek wysokotonowy zupełnie inaczej słyszy człowiek, a jeszcze inaczej słyszy go pies. Pewne dźwięki słyszymy bowiem inaczej, niż zwierzęta. Zazwyczaj jest tak, że psy słyszą niektóre dźwięki lepiej, niż my. Człowiek słyszy z reguły do 4 kHz, a pies słyszy częstotliwości nawet o 8 kHz. Nasze uszy nie odbierają wysokich tonów tak, jak psie. Gdy pupil będzie biegał z dala od właściciela i tak usłyszy dźwięk gwizdka, więc przybiegnie.

Jak korzystać z gwizdka dla psa?

Aby uwarunkować działanie gwizdka, najlepiej jest wykorzystać go podczas nauki przywoływania awaryjnego. Tego rodzaju przywoływanie ma służyć nawołaniu psa, by w razie zagrożenia szybko pojawił się obok swojego właściciela. W ten sposób, korzystając z gwizdka, będzie można przywołać do porządku nawet najbardziej szczekającego czworonoga. Trzeba jednak odróżnić przywoływanie awaryjne od zwykłego nawoływania psa. Gdy użyjesz gwizdka, pies na wołanie awaryjne powinien od razu stanąć obok. Nawoływanie tradycyjne (np. po imieniu) nie jest tym samym, co przywoływanie awaryjne. Gwizdek na psy ma działać tak, że pies przybiegnie odruchowo, na jego dźwięk – nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla psa krok po kroku.

Aby nauczyć psa prawidłowego reagowania na gwizdek, trzeba przygotować ulubione psie przysmaki. Ustaw się naprzeciwko czworonoga i dmuchnij w gwizdek, cofając się. Jeżeli pies zareaguje i podejdzie, podaj mu przekąskę. Pamiętaj, musisz gwizdać i cofać się w tył. Za każdym razem, gdy pies podejdzie na gwizd, podaj mu smakołyk. Postaraj się trenować psa raz dziennie tak, by zapamiętał czemu służy gwizdek. Najlepiej zacząć od wspólnych treningów w domu. Kiedy pies już nauczy się reagować na dźwięk gwizdka, możesz wyjść z nim w teren i zacząć zwiększać dystans. W sklepie online kupić możesz różnego rodzaju gwizdki na psy. Oto kilka rekomendowanych modeli, które mają pozytywne opinie hodowców psów. Znajdziesz je w sklepie Fajny Zwierzak obok produktów takich, jak kamizelka chłodząca dla psa, antyszczekacz czy legowisko dla psa.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Kobieta wydająca polecenia psu za pomocą gwizdka dla psów, a także opinie, cena i opis działania gwizdków dla psów
Gwizdek na psy krok po kroku, czyli opis działania, opinie użytkowników, zastosowanie w trakcie treningu oraz ceny

Warto dodać, że niektóre modele gwizdków na psy służą również do ich odstraszania. Odstraszający gwizdek świetnie sprawdzi się, gdy boisz się bezpańskich psów, np. kręcących się po okolicy. Warto wówczas zaopatrzyć się w taki gadżet do odstraszania, by poczuć się bezpieczniej.

Do czego służy gwizdek na psy? Czy warto z niego korzystać?

Czy każdy właściciel psa powinien mieć gwizdek szkoleniowy?

Nie jest to wymagane, jednak warto nauczyć reagowania na gwizdek swojego psa. To bardzo skuteczny sposób, gdy chcesz opanować szczekającego psa lub sprawić, by szybko pojawił się obok. Czasem może się zdarzyć, że czegoś nie przewidzimy podczas wspólnego spaceru. Wówczas, tradycyjna komenda „do mnie!” może nie zadziałać. Innym razem, coś może psa spłoszyć albo będzie tak daleko, że nie usłyszy tradycyjnego wołania. Wówczas gwizdek ultradźwiękowy czy wysokotonowy znakomicie się sprawdzi.

Rzecz jasna, wcześniej należy przeszkolić psa z tego, czemu służy gwizdek oraz w jaki sposób zwierzak powinien na jego dźwięk reagować. Skup się więc mocno na wspólnych treningach by upewnić się, że pies prawidłowo zareaguje na gwizdek, gdy będziecie w terenie.

Gwizdek na psy – o tym powinieneś pamiętać

Nigdy nie rozpraszaj psa podczas wspólnych treningów z gwizdkiem. Należy skoncentrować się tylko i wyłącznie na tym jednym, konkretnym zadaniu, jakim jest nauczenie się poprawnej reakcji na dźwięk gwizdka. Nie ma być to dźwięk odstraszający, a nawołujący. Dobrej jakości gwizdki kupisz w sklepie Fajny Zwierzak obok innych przydatnych produktów takich, jak antyszczekacz lub kamizelka chłodząca dla psa.

Staraj się poświęcać ok. 5 minut na wspólne ćwiczenia, zostawiając psu niedosyt. Zakończ trening wtedy, gdy pupil dobrze wykona kilka ćwiczeń. Jeżeli bowiem przerwiesz ćwiczenie, bo pies wykona je źle, czworonóg na pewno się zmęczy lub znudzi. W najgorszym wypadku, nie będzie chciał już więcej się uczyć. A tego przecież chcesz uniknąć, prawda?

ikona podziel się Przekaż dalej