Tresura psa i kota - tu znajdziesz sprawdzone porady

Tresowanie zwierzaka domowego to dość długotrwały proces. Wymaga cierpliwości oraz konsekwencji. Dlatego też wiele osób decyduje się na pomoc profesjonalistów. Można jednak wykonać to zadanie samemu. Trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić. W tym pomogą porady opublikowane na naszym portalu. Natomiast poniższy artykuł jest wprowadzeniem do tematyki szkolenia psów i kotów. Opowiadamy w nim o podstawowych zasadach tresury.

Czym właściwie jest tresowanie?

Tresura to szereg działań mających duże znaczenie dla właścicieli psów i kotów. Jej zadaniem jest przygotowanie i przyzwyczajenie zwierzęcia do wykonywania określonych czynności. Polega na wyrabianiu prawidłowych odruchów warunkowych. W tym samym czasie eliminuje się zachowania niepożądane. Tego typu szkolenie to, zatem kształtowanie charakteru pupila. Przystosowywanie go do życia u boku człowieka. Jak również obcowania z innymi zwierzętami. Wychowywanie należy zaczynać jak najwcześniej. Najlepsze rezultaty są osiągane poprzez naukę opartą na zabawie i systemie nagród.

Czy można wyszkolić dorosłego psa lub kota? Jest to trudniejsze niż w przypadku młodych zwierząt, lecz jak najbardziej możliwe. Czasem wręcz niezbędne. Wiele osób decyduje się na przygarnięcie czworonoga ze schroniska. To chwalebne i zdecydowanie do tego zachęcamy. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że trafiające tam zwierzęta mogły przeżyć traumę. Miewają z tego powodu stany lękowe, bywają agresywne lub bardzo wycofane. Trzeba do nich dotrzeć i ponownie ułożyć. Można to robić samemu w domu. Do tego potrzebna jest spora wiedza. Jeśli opiekunowie nie są pewni czy sobie z tym poradzą powinni skorzystać z usług specjalistów.

Jak wytresować szczeniaka?

Szczęśliwy i zrelaksowany pies uczy się najlepiej. Dlatego też wychowanie musi odbywać się w bezstresowych warunkach. Wobec zwierzęcia nie należy stosować przemocy fizycznej czy zamykać na jakiś czas w pustym pokoju. Nie można też na nie krzyczeć. Najlepiej sprawdza się łagodne szkolenie oparte na systemie nagród. Pożądane zachowania są nagradzane smakołykiem i zabawą. Jeśli pies zachowa się źle, ominie go nagroda. Gdy sytuacja powtórzy się kilka razy, czworonóg to zauważy i zmieni swoje nawyki. Samodzielna, łagodna tresura przynosi dobre efekty. Dzięki niej pies staje się wiernym przyjacielem człowieka.

Kiedy rozpocząć trening szczeniaka? Zazwyczaj piesek trafiający do nowych właścicieli ma 8-10 tygodni. Był już, więc uczony pewnych zachowań i należy kontynuować ten proces. Podstawą jest nauczenie psiaka wykonywania podstawowych komend. Należy do nich „siad”, „zostań”, „chodź”, „zostaw”. Ten zestaw uczy zwierzaka cierpliwości i pozwala nawiązać nić porozumienia z właścicielem. Ważną kwestią jest nauczenie szczeniaka zachowywać czystość. Sygnalizowania opiekunowi konieczności wyjścia na zewnątrz. Gdy pupil zachowa się jak należy dostanie nagrodę, co utrwali nawyk.

Psa należy też szkolić z zakresu chodzenia na smyczy. Nie może ciągnąć, szarpać się czy skakać. To ważne dla wszystkich ras a w szczególności dużych i ogromnych. Psiak mieszkający w domu nie powinien wyładowywać energii na obuwiu i przedmiotach codziennego użytku. Można go tego oduczyć, trzeba tylko wykazać się konsekwencją i cierpliwością. U psów może pojawiać się lęk separacyjny. Strach przed rozłąką z opiekunem. Walka z tym lękiem jest ważną częścią szkolenia. Więcej informacji na temat wychowania młodych i dorosłych czworonogów znajduje się na naszej stronie.

Czy można wyszkolić kota?

Wiele osób twierdzi, że kota nie da się wytresować. Owszem jest to zwierze o nieco specyficznym charakterze, lecz można z nim pracować. Należy jednak pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze kot nie jest złośliwy i nie robi niczego po to tylko, by dopiec opiekunowi. Jego zachowanie zawsze ma jakieś podłoże. To postrzegane źle zazwyczaj wynika z błędów człowieka. Po drugie opisywane czworonogi nie zawsze będą się zachowywały dokładnie tak jak oczekuje tego właściciel. Niektóre ich odruchy są wrodzone i nie zmienią się.

Opiekun uzbrojony w odpowiednią wiedzę powinien jak najwcześniej rozpocząć wychowanie kota. Maluchy trafiają do nowych domów zazwyczaj w wieku 12 tygodni. Tu podobnie jak w przypadku psów, tresura musi być łagodna. Bicie i krzyki przyniosą fatalne skutki. Zwierzę stanie sie zestresowane i nieufne. Co równie ważne nawet nie będzie sobie zdawać sprawy, że zostało ukarane za swoje zachowanie. Poza tym ciągłe napięcie nerwowe jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia kota. Zatem najlepszy trening to zabawa połączona z nauką i nagrodami.

Samodzielna nauka kota może sprawić wiele przyjemności. Nawet, gdy początkowo wydaje się niezwykle trudna. Gdy kociak rozrabia, w ten sposób zwraca uwagę opiekuna. Najlepszą metodą jest odwrócenie uwagi czworonoga od niewłaściwego zachowania. Skupienie jej na zabawie. Kota można ułożyć, trzeba tylko obrać właściwą strategię. W tym artykule tylko wstępnie poruszyliśmy ten temat. Dokładne porady dotyczące tego jak szkolić koty opublikowaliśmy na naszej stronie. Bez wątpienia pomogą w pracy z ukochanym pupilem.