Komenda ”na miejsce”. Etap przygotowań

Trening każdego małego szczeniaka lub dorosłego psa powinien być dobrze zaplanowany. Nie nauczymy pupila komendy ”na miejsce”, jeśli zwierzak nie posiada własnego legowiska lub kojca, do którego może przychodzić. Dlatego przed rozpoczęciem nauki, wybierzmy pupilowi odpowiednie, komfortowe posłanie.

W ofertach sprzedaży znajdziemy niezliczone modele legowisk, klatek kennelowych i budek dla małego psa. Wystarczy wybrać produkt, który będzie dopasowany do rozmiarów naszego pupila oraz wielkości wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Legowisko lub klatka będą stanowić dla pupila azyl spokoju, w którym może się zrelaksować i odpocząć od domowników. Pies będzie tam przychodzić w różnych sytuacjach, także wtedy, gdy uda nam się nauczyć go komendy ”na miejsce”.

Najskuteczniejsza tresura odbywa się przy zastosowaniu wzmocnień pozytywnych. Dlatego warto przygotować przysmaki, które zadowolą naszego szczeniaka lub dorosłego psa. Niektóre psiaki można nauczyć sztuczek, stosując nagrody w postaci szarpaków i zabawek. Jeszcze inne najlepiej reagują na pochwały słowne. Wybór nagrody będzie podyktowany tym, co najlepiej działa na danego pupila.

Trening czyni mistrza. Czyli komenda ”na miejsce” krok po kroku

Posiadamy już odpowiednio przygotowane miejsce dla pupila i wybraliśmy nagrodę. Teraz możemy nauczyć psa odpowiedniego zachowania. Wszystko odbywa się w kilku następujących po sobie krokach.

Krok 1 trening wchodzenia na posłanie – tresura rozpoczyna się od nauczenia przychodzenia we wskazane miejsce. W tym celu musimy przywołać pupila na dane miejsce. Wystarczy je wskazać gestem, trzymając w dłoni ulubiony przysmak. Zadaniem pieska będzie wejście na posłanie czterema łapami. Jeśli wykona ćwiczenie, nagradzamy go. Trening kontynuujemy aż do momentu, gdy pies zacznie przychodzić na posłanie zawsze, gdy go do tego nakłaniamy.

Krok 2 nauka komendy słownej i zwalniania – gesty są dla psa czytelnym znakiem, jednak komenda ”na miejsce” będzie często wydawana w większym oddaleniu od legowiska. Dlatego kolejnym krokiem treningu będzie nauczenie psa przychodzić do legowiska na komendę słowną. W tym celu wskazujemy psu miejsce, tak jak w kroku pierwszym i dodajemy komendę słowną „na miejsce”. Za każdym kolejnym razem ograniczamy gest. Tresura powinna być kontynuowana do czasu, aż pies skojarzy komendę z czynnością i będzie przychodził na miejsce bez dodatkowego gestu właściciela.

Krok 3 – nauka dłuższego przebywania w legowisku i komenda zwalniająca – pies powinien nauczyć się przychodzić do legowiska i pozostawać tam, aż do czasu odwołania. Dlatego tresura powinna obejmować komendę zwalniającą, np. ”chodź”. Komendę wprowadzamy wtedy, gdy pies opanuje przychodzenie na miejsce. W tym celu przeciągamy czas podawania nagrody. Małego i pobudliwego szczeniaka nagradzamy co kilka chwil. Dorosłego i bardziej opanowanego pieska możemy nagradzać nieco rzadziej. Ma to na celu przytrzymanie pupila na legowisku i wprowadzenie pozytywnych skojarzeń. W trakcie nauki stosujemy różny czas przebywania we wskazanym miejscu. Gdy kończymy trening, wypowiadamy komendę zwalniającą. Sprawdź także ten artykuł na temat tresury psa krok po kroku.

Nauka w oddaleniu i rozproszeniu

Przychodzenie do legowiska powinno łączyć się z pozostawaniem na miejscu, aż do komendy odwołującej. W życiu codziennym na małego szczeniaka i dorosłego psa czeka wiele atrakcji, które mogłyby przerwać ćwiczenie. Dlatego tresura z przychodzeniem i zostawaniem na miejscu powinna obejmować etapy, od ćwiczeń w spokojnym otoczeniu, aż przez wprowadzenie rozproszeń.

Dziewczynka siedzi z psem na podłodze w pokoju patrząc na siebie nawzajem, tresura psa przez zabawę i skuteczne techniki nauki psa zostawania na miejscu
Jakie są skuteczne sposoby na nauczenie psa sztuczek, jak nagradzać psa za prawidłowe wykonanie polecenia

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Nauka przebywania w legowisku także odbywa się etapami. Na początek jedynie lekko oddalamy się od miejsca przebywania psa. Później przechodzimy do innego pokoju. Zadaniem pieska będzie przebywać w kojcu, aż do czasu usłyszenia komendy zwalniającej. Wtedy nagradzamy pupila i chwalimy za dobrze wykonane zadanie. Przychodzenie bez komendy zwalniającej lub opuszczanie legowiska na widok rozproszeń nie wiąże się z nagrodami i wymaga dalszych ćwiczeń. Być może trzeba jeszcze pozostać przy ćwiczeniach z mniejszym rozproszeniem lub przebywać w mniejszym oddaleniu od szczeniaka czy dorosłego psa.

Komenda "na miejsce” będzie doskonale wyuczona, jeśli pupil zacznie ją wykonywać w dowolnie wybranej przez właściciela sytuacji. Nauka ma sprawić, że pies nie będzie natarczywie witał gości lub przeszkadzał nam podczas jedzenia. Przychodzenie, a właściwie wychodzenie z legowiska odbywa się po usłyszeniu komendy zwalniającej.

Nauka młodego pieska i dorosłego pupila może mieć formę zabawy. Zadania stawiane przed zwierzakiem pozwalają także pogłębić relacje pomiędzy nim a właścicielem. Przy odpowiednim podejściu człowieka, zarówno jedna, jak i druga strona mogą czerpać niemałą satysfakcję ze szkolenia.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat szkolenia, przeczytaj inne artykuły na tym portalu. Dowiesz się między innymi, czy pies ma wyrzuty sumienia. Podpowiemy też, jak zostać przywódcą dla swojego psa.

ikona podziel się Przekaż dalej