Bezpieczna podróż z kotem – co warto wiedzieć?

Spacerówka czy torba – rodzaje transporterów dla zwierząt

Koty, które lubią spacerować, przeważnie nie mają nic przeciwko chodzeniu na szelkach i smyczy. Choć pozwalają właścicielowi kontrolować to, dokąd chodzi kot, nie chronią go przed różnymi zagrożeniami. Spacerowanie z kotem po osiedlu może okazać się niebezpieczne, jeśli sąsiedzi spuszczają ze smyczy swoje psy. Nawet jeśli weźmiesz kota na ręce, pies może się na niego rzucić. Szelki są dobrym wyborem, jeśli spacerujesz z kotem po ogrodzie, działce czy w odosobnionym miejscu. Zanim jednak dotrzesz w wybrane miejsce, musisz jakoś przetransportować tam kota.

Do wożenia kota może przydać się:

  • plastikowy transporter,
  • torba transportowa,
  • kosz wiklinowy,
  • spacerówka.

Jeśli jeździsz z kotem na wystawy, transporter jest niezbędny. Takie skupisko ludzi i innych kotów może sprawić, że kot poczuje się zestresowany i zdezorientowany. Zanim przygotujesz dla niego klatkę, kot bezpiecznie poczeka w transporterze. Niektórzy wystawcy korzystają w takich sytuacjach z torby transporter. Zamiast przystrajać dostępną na hali klatkę, składają ją i umieszczają tam torbę, do której kot już się przyzwyczaił. Zazwyczaj jest ona duża i ma siateczkowe wejścia, dzięki którym kot widzi wszystko dookoła, a w klatce nie brakuje powietrza. Taka torba na wystawie ma jeszcze jedną zaletę. Uniemożliwia odwiedzającym głaskanie kotów i przenoszenie zarazków.

Spacerówka jest wygodna, ponieważ wtedy nie musisz nieść torby czy transportera. Jeśli masz dużego kota, który waży ok. 10 kg, noszenie go w standardowym transporterze byłoby problematyczne. Bardzo często wózek dla psa to również wózek dla kota, ponieważ maksymalne obciążenie na wózek wynosi ok. 15 kg. Do takiej wagi zmieści się każdy kot, ale jeśli masz naprawdę dużego kota (m.in. rasy maine coon), musisz upewnić się, czy wózek nie będzie dla niego za ciasny. Jednak nie tylko spacerówki są wózkami na kółkach, ponieważ niektóre torby lub transportery również są w nie zaopatrzone.

Ile kosztuje transporter, a ile spacerowy wózek dla kota?

Mały plastikowy transporter nie jest drogi. Zazwyczaj taki o wymiarach 35x50x30 cm można dostać już za ok. 40 zł. Jest to jednak rozwiązanie na chwilę. Gdy kotek dorośnie, taki transporter może okazać się dla niego zbyt mały. Cena za trochę większy plastikowy kontener waha się od 80 do 120 zł. Transporter do przeważenia kota o wymiarach 60x80x60 cm to już kwestia ponad 200 zł.

Kosze wiklinowe kosztują ok. 70 – 150 zł. Zwykle torby materiałowe są droższe. Ich cena zaczyna się od 220 zł, ale niektóre kosztują także 400 zł. Podobnie jest z wózkiem dla kota/psa. Niektóre można dostać za 350 zł, ale można znaleźć też takie za 250 zł, jak i za 550 zł.

Przy wyborze kontenera dla kota zwróć uwagę na to, aby był wykonany z solidnego materiały. Pamiętaj także o tym, żeby drzwiczki były odpowiednio zabezpieczone, ponieważ niektóre koty próbują się wydostać. Transporter, wózek czy torba nie powinny również utrudniać kotu oddychania. W stacjonarnych sklepach zoologicznych nie wszystkie kontenery są wystawione, ponieważ zajmują dużo miejsca, jednak warto sprawdzić, jak prezentują się produkty danej marki. Zdecydowanie większy wybór można znaleźć w sklepach internetowych, a do tego często można natknąć się tam na jakąś promocję. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać transporter dla kota.

Kot w samochodzie – o co należy zadbać?

Specjalne szelki czy transporter?

Czasami, aby dotrzeć w wybraną przez siebie okolicę, musisz do tego miejsca dojechać. Nigdy nie należy pozwalać na to, aby kot w samochodzie chodził luzem. Zdarzają się koty, które grzecznie leżą na tylnym siedzeniu, ale wystarczy, że się czegoś wystraszą, a mogą skoczyć na kierowcę lub schować się w jego nogach. Z kolei przy gwałtownym hamowaniu kot może doznać urazu.

Większego psa można umieścić w bagażniku, ale kota należy przewozić w inny sposób. Na rynku dostępne są specjalne szelki do samochodu dla kota. Amortyzują szarpanie podczas hamowania, ponieważ mają specjalny szeroki pas na wysokości mostka kota. Należy je wpić w miejsce pasów bezpieczeństwa. Najwięcej ofert znajdziesz w sklepach internetowych, ale w stacjonarnych zoologicznych również powinieneś je znaleźć.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak transporter wykonany z tworzywa sztucznego, który unieruchamiany jest pasami bezpieczeństwa. Należy zadbać o to, aby był dobrany do wielkości kota. W takim przypadku nie sprawdzi się transporter dla dużego psa, ponieważ kot będzie miał zbyt dużo wolnej przestrzeni (kot mógłby skakać, chcąc się wydostać). Z kolei materiałowa torba nie uchroni kota przed zgnieceniem. Warto zadbać również o to, aby w transporterze znajdował się kocyk lub podkład higieniczny, żeby kotek się w nim nie ślizgał.

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

Jak uspokoić kota w samochodzie?

Niekiedy zdarza się tak, że kot uwielbia spacerować na szelkach, ale wpada w panikę, jeśli musi wybrać się w dłuższą podróż samochodem. Wtedy miauczenie kota może przerodzić się w lament, który bardzo ciężko się słucha.

Istnieją pewne preparaty na uspokojenie, które mogą pomóc w takich sytuacjach. Możesz posłużyć się tabletkami ziołowymi (ale nie lekami psychotropowymi!), jednak zwróć uwagę na to, czy zaczynają działać po ok. 90 minutach, czy po dobie od zażycia. Inną opcją są krople (podawane bezpośrednio do pyszczka lub wcierane w skórę między uszami) albo spreje z kocimi feromonami (nimi spryskuje się transporter, nigdy kota!).

Jeśli nie chcesz podawać kotu tabletek uspokajających, aby potem był otumaniony (zwłaszcza gdy jedziecie do miejsca, gdzie ma pospacerować), możesz spróbować czegoś innego. Przede wszystkim kot powinien cię widzieć. Warto mówić do niego spokojnym głosem, aby słyszał, że wszystko jest w porządku. Wyciąganie kota w czasie jazdy nie jest najlepszym pomysłem, ale możesz głaskać go przez przerwy w transporterze. Możliwe, że gdy kotek będzie czuł twoją obecność i spokój, sam zacznie się uspokajać.

Wózek dla kota może ci się przydać, jeśli lubisz spacerować ze swoim kotem. Jest to bezpieczny sposób na przetransportowanie go np. na łąkę znajdującą się niedaleko twojego osiedla. Nie musisz wtedy martwić się, że kot wystraszy się przyjeżdżającego samochodu i zerwie się ze smyczy ani o to, że jakiś pies wyrwie ci kota z rąk. Jest to także dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają duże koty, ponieważ przenoszenie ciężkiego kota w transporterze bez kółek może okazać się trudne.

ikona podziel się Przekaż dalej