O czym pamiętać wybierając się z czworonogiem na spacer?

Każdy doświadczony opiekun wie jak ważny jest spacer z czworonogiem. Zwierzak poznaje otaczający go świat. Może rozładować nagromadzoną energię, co dobrze wpływa na jego psychikę. Codziennością wielu osób są wyjścia z psem. Warto wiedzieć, że wyprowadzanie kota również nie jest niczym niezwykłym. W obu przypadkach właściciel musi zapewnić pupilowi bezpieczeństwo. Podpowiadamy, zatem, o czym zawsze musi pamiętać.

Smycz w różnych odmianach

Spacer z czworonogiem jest przyjemnością, ale też obowiązkiem. Wychodzenie z psem na dłuższą przechadzkę nie jest opcją tylko wymogiem. Absolutnym minimum są wyjścia trzy razy dziennie, rano, po południu i wieczorem. W przypadku kotów, spacery nie są koniecznością, ale warto je wprowadzić. Trzeba przy tym pamiętać, że gdy spodobają się zwierzakowi, będą ważną częścią jego życia. Na spacerze opiekun musi zapewnić pupilowi bezpieczeństwo. Może to osiągnąć używając odpowiedniej smyczy, obroży lub szelek. Dlatego też poniżej opisaliśmy odmiany tych akcesoriów dostępne na rynku.

Smycz dla psa musi być dopasowana do jego wielkości i wagi. Istotne jest to by była wykonana z materiałów odpornych na gryzienie i uszkodzenia. Ponadto surowce nie mogą zagrażać zdrowiu zwierzaka. W sklepach zoologicznych można znaleźć różne rodzaje smyczy. Klasyczne, o jednej długości, dobre do nauki chodzenia przy nodze. Ich odmianą są smycze przepinane, dające możliwość regulacji długości. Ciekawe są wersje automatyczne z mechanizmem zamontowanym w uchwycie. Taśma lub linka rozwija się albo zwija płynnie i precyzyjnie. Do dyspozycji są także smycze umożliwiające bieganie psa z właścicielem.

Trzeba jeszcze wspomnieć o smyczach zaczepianych o rower. Nie plączą się i nie dopuszczają by pies dostał się pod koła. Oczywiście równie ważne są obroże oraz szelki. Najważniejsze jest to by były wygodne dla czworonoga. Na spacery z kotem wybiera się tylko lekkie szelki. Z obroży z łatwością się wyswobodzi i zniknie z oczu opiekuna. Po założeniu, szelki nie mogą przylegać zbyt ciasno. Z drugiej strony nie powinny być za luźne. Kota trzeba stopniowo przyzwyczajać do smyczy, dać mu czas by zaakceptował nową sytuację. Tematykę akcesoriów do wyprowadzania zwierząt szerzej opisujemy na naszej stronie.

Bezpieczny spacer z czworonogiem zimą i latem

Opiekunowie ze swymi zwierzakami chętnie odwiedzają las lub park. Po wybraniu smyczy ułatwiającej bieganie czy też podczepianej pod rower czas na kolejne działania. Spacerując ze szczeniakiem należy uczyć go podstawowych komend. Takich jak „siad”, „zostań”, „chodź”, „zostaw”. Zwierzak reagujący na polecenia nie wpadnie w tarapaty. W przypadku kotów sprawa jest trudniejsza, ich nie da nauczyć się komend. Ponadto łatwo je przestraszyć i spłoszyć, utrzymanie zestresowanego kota w rękach nie jest łatwe. Na spacer trzeba wybierać miejsca mniej uczęszczane. Takie gdzie zwierzak nie jest wystawiony na wiele stresujących bodźców.

Spacerowanie z psem latem wymaga czujności opiekuna. Upał i wystawienie na działanie palącego słońca szkodzi wielu rasom. Nie można dopuszczać by pies przegrzał się. Właściciel zawsze powinien mieć przy sobie wodę. Tymczasem zimą zagrożeniem jest mróz. Szczególnie dla psów bez podszerstka. Będą potrzebować ubranek by się nie przeziębić. Niezależnie od pory roku, psa w niektórych miejsca można spuszczać ze smyczy. Trzeba jednak mieć pewność, że będzie słuchał poleceń i wróci. Zawsze warto zadbać, o zaczipowanie pomagające w znalezieniu zaginionego czworonoga. To samo tyczy się kotów.

Nie ma znaczenia czy opiekun spaceruje ze szczeniakiem czy kotem. Zawsze trzeba dbać o jego zdrowie poprzez zabezpieczenie przed kleszczami i pchłami. Las i park to miejsca gdzie pierwsze z wymienionych występują bardzo licznie. Insekty skutecznie odstraszają specjalne obroże, krople spot on lub też spraye. Ponadto bezpieczny zwierzak to, ten, który jest chroniony przed chorobami. Ważne są, więc regularne szczepienia i odrobaczanie. Wszystkie tematy poruszane w powyższym artykule dokładniej opisujemy na naszej stronie. Zachęcamy, więc by zapoznać z tymi materiałami.