Co warto wiedzieć o transporterach?

Rodzaje wózków dla zwierząt

Psy można przenosić w różnych kontenerach. Istnieją zwykle plastikowe transportery, które są i małe, i duże. Niektóre są także na kółkach. Istnieją torby materiałowe, kosze wiklinowe, a także wózki tzw. spacerówki.

Wożenie dużego psa może być problematyczne. Zazwyczaj wózek spacerowy przeznaczony jest dla psów do 15 kg. Najczęściej jest to jednocześnie także wózek dla kota. Właściciele ciężkich kotów (ok. 10 kg) mogą zdecydować się na taki wózek, ponieważ noszenie kota w zwykłym transporterze może być problematyczne.

Istnieją też wózki dla psów z niedowładem kończyn tylnych. Nie wygląda on jak wózek transportowy. Jest to prosta konstrukcja, którą łatwo się zakłada. Zazwyczaj ma materiałowe pasy, dwa kółka, aluminiowe obręcze oraz osprzęt wykonany ze stali nierdzewnej. Takie wózki zakłada się na tylne łapy i brzuch psa. Wykorzystuje się je przy psach dotkniętych zarówno częściowym, jak i całkowitym paraliżem dolnej części ciała.

Kiedy przydaje się transporter dla zwierząt?

Psy wychodzą na dwór na smyczy lub szelkach. Spacerówka wykorzystywana jest rzadko. Zazwyczaj decydują się na nią właściciele małych psów (yorka, shih tzu), którzy wybierają się w jakąś podróż lub idą na spacer w miejsce, gdzie nie można wprowadzać psów. Rzadko używany jest jako faktyczna spacerówka, ponieważ psy wolą same chodzić.

Wystawowy pies może być trzymany w transporterze w czasie wystawy, a wyciągany jedynie przed samym wystąpieniem na ringu. Niektóre rasy są bardzo podekscytowane taką liczbą psów w jednym miejscu, więc chowa je się w transporterze, aby się wyciszyły. Jest to też przydane dla tych, którzy przyjechali na wystawę z kilkoma psa.

Cena za spacerówkę dla psa zaczyna się od 200 zł, ale często można natknąć się za oferty za 350 zł i 550 zł. Niekiedy takie wózki sprzedawane są jako tzw. 3 w 1, ponieważ po odpięciu ze stelaża mogą służyć także jako torba na ramię czy jako transporter do samochodu.

Plastikowy transporter bez kółek o wymiarach 60x80x60 cm kosztuje ponad 200 zł. Nieco mniejszy można dostać w granicach od 80 do 120 zł. Mały kontener o wymiarach 35x50x30 cm sprawdzi się tylko dla tych mniejszych psów. Jego cena nie jest dużo. Zazwyczaj trzeba za niego zapłacić ok. 40 zł. Wybierając transporter, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby był wykonany z solidnego materiału, miał dobrze zabezpieczone drzwiczki i umożliwiał psu swobodne oddychanie. Takie akcesorium nadaje się także jako transporter dla kota.

Pies w samochodzie – o czym należy pamiętać?

Transporter czy bagażnik – jak przewozić psa?

Wszystko zależy od wielkości psa oraz samochodu. Jeśli masz auto z dużym bagażnikiem (np. kombi), możesz przewozić psa bezpośrednio w przestrzeni bagażowej. Poza psem nie powinno znajdować się tam nic, co mogłoby go przygnieść (np. bagaże). Zwykle umieszcza się tam tylko materac lub matę przeciwpoślizgową. Warto założyć także specjalną metalową przegrodę/kratkę.

Innym rozwiązaniem jest zakupienie dopasowanej do wielkości samochodu i bagażnika metalowej klatki. Jej zaletą jest to, że posiada kontrolowaną strefę zgniotu. Dodatkowo właściciel nie musi martwić się łapaniem psa, przy otwieraniu bagażnika.

Jeśli twój samochód nie ma dużego bagażnika, psa możesz przewozić na tylnym siedzeniu. Aby ochronić wnętrze auta przed zanieczyszczeniami (błotem, sierścią etc.), możesz założyć ochroną folię (zakłada się ją za nagłówki). Powinna być rozpinana, żeby móc przełożyć pasy bezpieczeństwa. Pies nie powinien siedzieć luzem w aucie, ponieważ w czasie gwałtownego hamowania może doznać poważnego urazu, a przy okazji wyrządzić krzywdę pasażerom. W tym celu wykorzystuje się specjalne szelki, które wpinane są w miejsce pasów bezpieczeństwa.

Małe pieski mogą być przewożone w plastikowych transporterach. Należy jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio je zabezpieczyć, ponieważ dopiero wtedy piesek będzie chroniony przed lataniem po całym samochodzie. Transporter powinien mieć specjalne otwory, przez które można przełożyć pasy bezpieczeństwa i go unieruchomić. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak dobrać szelki dla psa do samochodu.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Podróż z psem – co zawsze warto mieć ze sobą?

Zanim wybierzesz się w podróż ze swoim psem, warto zastanowić się nad tym, co może okazać się potrzebne i przewidzieć wszelkie ewentualności. Może okazać się, że podczas jednej wycieczki wykorzystasz tylko jedną rzecz z listy, ale w czasie następnej podróży może przyjdzie ci wykorzystać prawie wszystkie.

Dwa psy w wózku podczas spaceru, a także wózek dla psa spacerowy i porady
Transport psa, czyli wózek dla psa spacerowy, a także ceny i porady zakupowe

Wybierając się w podróż ze swoim psem, warto pamiętać o:

 • wodzie,
 • karmie,
 • miskach na wodę i pokarm,
 • kocyku,
 • zabawce psa,
 • apteczce,
 • chusteczkach higienicznych,
 • mokrych chusteczkach,
 • kagańcu i zapasowym kagańcu,
 • smyczy i zapasowej smyczy,
 • obroży i zapasowej obroży,
 • książeczce zdrowia psa,
 • workach na psie odchody,
 • numerze do weterynarza.

Zdarzają się różne losowe sytuacje. Czasami okaże się, że pies rozetnie sobie łapę podczas biegania po plaży, więc potrzebna będzie apteczka, a w niej m.in. środek odkażający, jałowy gazik, bandaż, woda utleniona, przyrząd do usuwania kleszczy, węgiel. Niekiedy pies może dostać choroby lokomocyjnej, więc mokre chusteczki przydadzą się wtedy, kiedy będzie trzeba posprzątać po swoim psie w samochodzie lub w komunikacji miejskiej.

Możesz nie zauważyć, jak pies przegryzie swoją smycz, a czasami materiał obroży po prostu pęknie (zużycie materiału, wadliwy produkt etc.), dlatego warto zadbać o zapasowy zestaw. Książeczka zdrowia jest potrzebna, aby poświadczyć o tym, że piesek został zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Psi kocyk może się przydać nie tylko w samochodzie, ale także jako posłanie pieska w obcym miejscu.

Nie istnieje wózek pociągowy. Zwykle to pies zaprzęgowy nazywany jest też pociągowym. Określany jest tak pies, który ciągnie sanie. Niekiedy tzw. uprząż pociągowa jest wykorzystywana w wózku rehabilitacyjno-inwalidzkim dla psów. Spacerówka nadaje się do wożenia małego psa (shih tzu, yorka), a także wykorzystana jest jako wózek dla kota.

ikona podziel się Przekaż dalej